Ключови фрази
ПРЕСТЪПЛЕНИЯ ПРОТИВ ЛИЧНОСТТА - Убийства * огнестрелно оръжие * незаконен съдебен състав * държане на оръжие без надлежно разрешение

Р Е Ш Е Н И Е

№ 168

гр.София, 15.04.2009 год.

В ИМЕТО НА НАРОДА


Върховният касационен съд на Република България, Второ
наказателно отделение в съдебно заседание на двадесет и седми
март две хиляди и девета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ :РУМЕН НЕНКОВ

ЧЛЕНОВЕ :ГРОЗДАН ИЛИЕВ

ТАТЯНА КЪНЧЕВА

при участието на секретаря НАДЯ ЦЕКОВА и в присъствието
на прокурора СТЕФКА БУМБАЛОВА изслуша
докладваното от съдия Т. Кънчева касационно дело № 668 по описа за 2008 година и за да се произнесе взе предвид следното:

Касационното производство е образувано по жалби на подсъдимите Г. А. Г. и Г. И. Т. срещу решение № 126/ 14.11.2008 г. по внохд № 108/2008 г. на Бургаския апелативен съд, с което е потвърдена присъда № 50/ 14.04.2008 г. по нохд № 22/2008 г. на Бургаския окръжен съд.
В жалбата на подсъдимия Т. се сочат нарушения, относими към касационните основания по чл.348 ал.1 НПК. Изложени са доводи за допуснати процесуални нарушения при формиране на фактическите изводи на съда, довели до осъждането на касатора по обвинение, което не е доказано по несъмнен и категоричен начин. Оспорва се доказателствената стойност на ВДС, събрани чрез използване на специални разузнавателни средства, акцентира се върху неправилна и превратна оценка на гласните доказателствени средства. Правят се алтернативни искания- за оправдаване на Т., връщане на делото за ново разглеждане или намаляване на наказанието. В съдебно заседание подсъдимият и неговият защитник адв. Т. поддържат жалбата.
В жалбата на подсъдимия Г. са развити съображения за допуснати процесуални нарушения при оценката на доказателствата и за осъждането му в нарушение на изискването по чл.ЗОЗ НПК.
или деянието да се преквалифицира в по-леко наказуемо престъпление, да се намали наказанието и размера на присъдените обезщетения. В съдебно заседание подсъдимият и защитникът му адв. Х.В. поддържат жалбата, като се излагат и допълнителни доводи в подкрепа на оплакванията.
Прокурорът от Върховната касационна прокуратура и повереникът на частните обвинители и граждански ищци изразяват становище, че жалбите са неоснователни.
Върховният касационен съд, второ наказателно отделение, като обсъди доводите на страните и извърши проверка на атакуваното решение в пределите по чл.347 НПК установи следното:

С присъдата на Бургаския окръжен съд, потвърдена изцяло от Бургаския апелативен съд, подсъдимите са признати за виновни в това, че на 10.12.2003 г. в село Д., Бургаска област, в съучастие помежду си, Т. като подбудител и помагач, а Г. като извършител, предумишлено и с користна цел умъртвили Х. А. Х., поради което и на основание чл.116 ал.1 т.7 и т.9 от НК са осъдени на доживотен затвор. Подсъдимите са признати за виновни и в това, че в началото на м.декември 2003 г. Г. Т. предал на Г. А. огнестрелно оръжие- пистолет марка " FM HI- POWER" и 7 бр. патрони за него, без да има за това надлежно разрешение, които вторият дължал до 10.12.2003 г. и на основание чл.339 ал. 1 ИК са осъдени на две години лишаване от свобода.
На осн. чл.23 НК съдът е определил общо наказание на двамата подсъдими- доживотен затвор, което да търпят при първоначален "специален режим".
Подсъдимите са осъдени да заплатят солидарно обезщетения за причинени неимуществени вреди на наследниците на убития, както следва: на родителите А. Х. и А. Х. по 40 хиляди лева, а на съпругата и двете деца- К. Х., Ф. Х. и А. Х. по 50 хиляди лева. Осъдени са да пратят на К. Х. обезщетение за имуществени вреди в размер на хиляда лева.

Върховният касационен съд установи, че решението е постановено от незаконен състав. Видно от материалите от досъдебното производство /на л.102 т.1/, с определение от 10.12.2004 г. по нчд № 336/2004 г., постановено по реда на чл.152а НПК /стар/, съдия М. М. е взел мярка за неотклонение "задържане под стража" спрямо обвиняемия Г. И. Т.. В състава на съда, постановил въззивното решение, предмет на настоящата касационна проверка е участвал съдия М. М., който е


баща на съдията, взел мярката за неотклонение. По отношение на
съдия М. М. е налице забрана да участва в състава на съда по силата на чл. 29 ал.1 т.7 от НПК и същият е следвало да се отведе от разглеждане на делото в Бургаския апелативен съд. Допуснатото нарушение е от категорията на съществените процесуални нарушения по смисъла на чл. 348 ал.З НПК, което налага решението да бъде отменено и делото върнато за ново разглеждане от друг състав на апелативния съд.
Поначало, произнасянето от незаконен съдебен състав води до липса на годен съдебен акт и лишава касационната инстанция от възможността да извърши проверка на решението и да вземе отношение по направените от обжалвалата страна възражения. Затова този съдебен състав само ще отбележи необходимостта от по-задълбочен правен анализ на доказателствената стойност на ВДС и преценка дали те са годно доказателствено средство за възпроизвеждане на самопризнанието и правнорелевантните факти, съдържащи се в него. При повторното разглеждане на делото въззивният съд следва да помисли какъв е законосъобразния процесуален ред за снемане на обяснения от обвиняемия/подсъдимия и дали чрез избрания по настоящото дело подход, с използване на СРС, не се заобикаля изискването това да става чрез разпит от водещия разследването, при спазване на процесуалните гаранции за правото на защита- след запознаване на обвиняемия с правата му по чл.55 НПК и осигуряване на защитник, чието участие в случая е и задължително.
Водим от горното и на основание чл.354 ал.З т.2 НПК Върховният касационен съд, второ наказателно отделение

Р Е Ш И :

ОТМЕНЯВА решение № 126/ 14.11.2008 г. на Бургаския апелативен съд, постановено по внохд № 108/2008 г. и ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на съда.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: