Ключови фрази
Против интелектуалната собственост * имуществени вреди от престъпление


3

3

Р Е Ш Е Н И Е

148

София, 01 април 2015 година

В ИМЕТО НА НАРОДА


Върховният касационен съд на Република България, Второ наказателно отделение, в съдебно заседание на ..двадесет и седми март... две хиляди и петнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ :ТАТЯНА КЪНЧЕВА
ЧЛЕНОВЕ :ТЕОДОРА СТАМБОЛОВА
БИСЕР ТРОЯНОВ

при участието на секретаря…..НАДЯ ЦЕКОВА......…и на прокурора.....ДИМИТЪР ГЕНЧЕВ......изслуша докладваното от съдия Кънчева касационно дело № 263 по описа за 2015 година и за да се произнесе взе предвид следното:


Производството е образувано по искане на Главния прокурор за възобновяване на нохд № 578/ 2014 г. на Районен съд гр.Свиленград и отмяна на определение № 299/ 31.07.2014 г., с което е одобрено споразумение за решаване на делото. Изложени са съображения за допуснато нарушение на процесуалния закон и се иска делото да бъде върнато за ново разглеждане от друг състав на съда.
Прокурорът от Върховната касационна прокуратура поддържа искането по изложените в него съображения. Осъдената А. А. С. не се явява и не взема становище.
Върховният касационен съд, второ наказателно отделение, като обсъди доводите на Главния прокурор и извърши проверка на съдебния акт, установи следното:

С посоченото определение Районният съд в гр.Свиленград е одобрил споразумение за решаване на делото в досъдебното производство между прокурора и защитата на А. С., съгласно което тя е призната за виновна в извършване на престъпление по чл. 172б ал.1 от НК и е осъдена на пробация с пробационните мерки „задължителна регистрация по настоящ адрес” два пъти седмично за срок от седем месеца, „задължителни периодични срещи с пробационен служител” за срок от седем месеца и глоба в размер на 500 лв. На осн. чл. 179б ал.3 от НК предметът на престъплението е отнет в полза на държавата.

Искането е подадено в законния шестмесечен срок по чл. 421 ал.1 от НПК, поради което е процесуално допустимо. Разгледано по същество е основателно.

Основателен е доводът на Главния прокурор за отсъствие на една от предпоставките за допустимост на споразумението, а именно причинените от престъплението вреди да са възстановени или обезпечени, както изисква разпоредбата на чл. 381 ал.3 от НПК. Съдът не е съобразил, че в споразумението неправилно е отразено, че от деянието не са причинени имуществени вреди. Съгласно раздел ІІІ т.1 от Тълкувателно решение № 1/2013 г. на ОСНК на ВКС, престъплението по чл.172б ал.1 от НК е на просто извършване, но във всички случаи води до отрицателно изменение на условията за нормално съществуване и упражняване на изключителното право върху търговската марка, което има имуществено измерение. Размерът на вредите се обуславя от разходите на време и ресурси за създаване и поддържане на търговската репутация на притежателя на марката. В тълкувателното решение е посочен и начинът, по който се изчисляват настъпилите вреди- в рамките на равностойността по цени на дребно на правомерно произведени стоки, идентични или сходни на стоките, предмет на престъплението. Като е одобрил споразумението без вредите да са възстановени или обезпечени, съдът е допуснал нарушение на чл. 382 ал.7 от НПК. Налице е основание за възобновяване на производството и отмяна на атакуваното определение.
Водим от гореизложеното и на основание чл. 425 ал.1 т.1 от НПК, Върховният касационен съд, второ наказателно отделение


Р Е Ш И :

ВЪЗОБНОВЯВА производството по нохд № 578/2014 г. на Районен съд гр.Свиленгред.
ОТМЕНЯ определение № 299/ 31.07.2014 г., с което е одобрено споразумение за решаване на делото между прокурор от РП гр.Свиленград и защитата на А. А. С..
ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на съда от стадия на съдебното заседание.
Решението не подлежи на обжалване.


ПРЕДСЕДАТЕЛ :


ЧЛЕНОВЕ: