Ключови фрази
Причиняване на смърт в транспорта в пияно състояние * механизъм на деяние * установяване на алкохол или друго упойващо вещество в кръвта * порок при формиране на вътрешното убеждение на съда

Р Е Ш Е Н И Е
№ 321
София, 02 юли 2012 година


В ИМЕТО НА НАРОДА


Върховният касационен съд на Република България, първо наказателно отделение, в съдебно заседание проведено на 08 юни, двехиляди и дванадесета година, в състав:


ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕВЕЛИНА СТОЯНОВА

ЧЛЕНОВЕ: КАПКА КОСТОВА

ПЛАМЕН ПЕТКОВ


при участието на секретаря Даниела Околийска
в присъствието на прокурора Явор Гебов
изслуша докладваното от съдията Пламен Петков
наказателно дело № 837 / 2012 година


Производството е по Глава 33-та от НПК. В срока по чл. 421, ал. 1 от НПК, е постъпило искане на главния прокурор за отмяна по реда на възобновяването, на протоколно определение от 08. 12. 2011 год., постановено по НОХД № 728 / 2011 год. по описа на Окръжен съд – гр. Пазарджик.
В искането поддържано и в съдебно заседание се твърди, че атакуваният по реда на възобновяването съдебен акт, е постановен при допуснати нарушения на процесуалните правила, довели до нарушение на материалния закон и изразяващи се в неправилна квалификация на деянието. Релевира се и допуснато нарушение по чл. 348, ал. 1, т. 3 от НПК.
Осъденото лице З. К. М. не се явява в съдебно заседание, като защитникът й изразява становище за неоснователност на искането.
Върховният касационен съд, проверявайки атакувания съдебен акт в пределите на искането за възобновяване, за да се произнесе, взе предвид следното:
С протоколно определение от 08. 12. 2011 год., постановено по НОХД № 728 / 2011 год. по описа на Окръжен съд – гр. Пазарджик, е било одобрено споразумение по чл. 382 от НПК между прокурор при Окръжна прокуратура – гр. Пазарджик и осъдената З. К. М., като последната е била призната за виновна в това, че на инкриминираните дата и място, при управление на МПС, е нарушила правилата за движение - по чл. 116, ал. 1, т. 1, по чл. 20, ал. 1, по чл. 21, ал. 1 от ЗДвП и по непредпазливост причинила смъртта на повече от едно лице – престъпление по чл. 343, ал. 3, пр. 5-то, б. „б”, пр. 1-во във вр. с ал. 1, б. „в” във вр. с чл. 342, ал. 1 от НК, като при условията на чл. 54 от НК, й е било наложено наказание „лишаване от свобода” за срок от три години, изпълнението на което било отложено на основание чл. 66, ал. 1 от НК с изпитателен срок от пет години. На основание чл. 343г във вр. с чл. 37, ал. 1, т. 7 от НК, М. била лишена от право да управлява МПС за срок от четири години. Определението не е проверявано по касационен ред.
Релевираното в искането оплакване, за допуснати нарушения на процесуалните правила рефлектирали върху приложимия материален закон е основателно, като следва да се отбележи, че те са бил допуснати в досъдебната фаза на процеса и впоследствие са намерили своето отражение в атакувания съдебен акт. Това е така поради следните съображения:
В конкретния случай, редица въпроси включени в предмета на доказване по делото, са останали неизяснени с необходимата и изисквана от закона, категоричност. Така на първо място, не е даден отговор на въпроса досежно инициалния удар между автомобилите управлявани от осъдената и пострадалия Г., което е било задължително с оглед деформациите по двата автомобила и отразеното в заключението на авто-техническата експертиза, за предприето от Г. спиране и опит за излизане в дясно на лентата си за движение /л. 71 от досъдебното производство/. Междувпрочем, деформациите по автомобилите въобще не са били предмет на изследване, респективно отразени в експертното заключение, което е следвало да бъде подложено на по-детайлен анализ, в корелация с останалите събрани по делото доказателства, в частност, протокола за оглед и приложената към него скица и отразените в нея обективни находки. В значителна степен са останали неизяснени с необходимата яснота и други въпроси включени в предмета на доказване по делото - като например дали автомобилите са били премествани след удара, тъй като свид Т. /очевидец на произшествието/ в показанията си твърди, че управлявания от осъдената автомобил е бил „обърнат по таван”, обстоятелство което не е отразено в други материали по делото. Тези, а и други въпроси свързани с механизма на настъпване на ПТП, следва да бъдат предмет на обсъждане в заключение на комплексна медико-автотехническа експертиза, която да даде необходимите отговори на въпросите от техническо естество, касаещи обстоятелствата посочени в разпоредбата на чл. 102 от НПК, като бъде и изготвена динамична скица на пътно-транспортното произшествие. Останалите обстоятелства по смисъла на същата законова разпоредба, следва да бъдат изяснени посредством допълнително събрани доказателства на база гласни доказателствени средства.
Основателен е наведения в искането довод, че по делото е останал неизяснен въпроса, дали са налице данни обосноваващи, респективно, изключващи наличието на квалифицирания признак „пияно състояние” по смисъла на чл. 343, ал. 3, пр. 1 от НПК. Действително, видно от материалите по делото, в частност протокол № 282 / 01. 04. 2011 год. за химическа експертиза, е било установено наличие на етилов алкохол в кръвта на осъдената М.. Възможната концетнрация като стойност към момента на настъпване на ПТП би могла да бъде установена посредством назначаването на медико-химическа експертиза, като същевременно обаче едновременно с това, следва да бъде даден отговор и на въпроса, дали при проведеното изследване, са били спазени разпоредбите на Наредба № 30 / 27- 06. 2001 год.
Не на последно място, следва да бъдат съобразени и разпоредбите на ЗДвП които конкретно осъдената е нарушила, като тези нарушения да са в причинна връзка с настъпването на съставомерния резултат.
В обобщение се налага извода за допуснати съществени нарушения на разпоредбите на 14, 107 и чл. 154 от НПК, свързани с проверката и оценката на доказателствата, което е довело до опорочаване на вътрешното убеждение при формиране на решаващите изводи както на прокурора, така и на съда, касателно правилното приложение на закона.
Поради горепосоченото, настоящата инстанция намира обжалваното определение за постановено при допуснати нарушения на процесуалните правила, а оттам и на материалния закон, обстоятелство което налага отмяна на постановения акт по реда на възобновяването, и връщане на делото за ново разглеждане в досъдебното производство.
Воден от горното, и на основание чл. 425, ал. 1, т. 1 от НПК, Върховният касационен съд, първо наказателно отделение


Р Е Ш И :


ОТМЕНЯ по реда на възобновяването протоколно определение от 08. 12. 2011 год., постановено по НОХД № 728 / 2011 год. по описа на Окръжен съд – гр. Пазарджик и ВРЪЩА делото за ново разглеждане в досъдебното производство.
Решението не подлежи на обжалване.



ПРЕДСЕДАТЕЛ:




ЧЛЕНОВЕ:1.