Ключови фрази
Иск за признаване уволнението за незаконно * незаконно уволнение * възстановяване на длъжност * подбор * съкращаване на щата


1

Р Е Ш Е Н И Е


№ 163


С., 10.06. 2014 година


В ИМЕТО НА НАРОДА


Върховният касационен съд на Република България, Трето гражданско отделение, в публично заседание на четвърти юни, две хиляди и четиринадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Любка Богданова
ЧЛЕНОВЕ: С. Димитрова
Г. Михайлова

при секретаря Райна Стоименова като разгледа докладваното от съдия Богданова гр.д. № 230 по описа за 2014 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производство по чл. 290 ГПК.
Образувано е по касационна жалба на И. А. Ч. от [населено място], подадена чрез адвокат Д. Н. срещу въззивно решение от 19.08.2013 г. по гр. дело № 5757/2012 г. на Софийски градски съд, с което като е потвърдено решение от 29.02.2012 г. по гр.д. № 37312/2011 г. на Софийски районен съд, са отхвърлени предявените от И. А. Ч. срещу Българска национална телевизия искове по чл.344, ал.1, т.1 и т.2 КТ; за признаване на уволнението, извършено със заповед № 200 от 28.06.2011 г. за незаконно и неговата отмяна и за възстановяване на заеманата до уволнението длъжност „видеотехник” в дирекция „Технологии и технически средства” в „Производствен извънстудиен комплекс”, сектор „Видео и звукови системи и комуникации”. Развити са оплаквания за неправилност на решението поради допуснати нарушения на материалния закон, на съществени процесуални правила и необоснованост - касационни основания за отмяна по чл. 281, т. 3 ГПК. Претендира разноски за производството.
Ответната страна - Българска национална телевизия, [населено място] оспорва касационната жалба с писмен отговор и в съдебно заседание чрез пълномощника си адвокат Т.. Претендира разноски за производството.
Жалбата е постъпила в срока по чл. 283 ГПК и е процесуално допустима - подадена е от легитимирано лица срещу подлежащ на касационно обжалване съдебен акт.
С определение № 398 от 17.03.2014 г. по настоящото дело е допуснато касационно обжалване на решението на основание чл.280, ал.1, т.1 ГПК, по въпроса спазени ли са критериите по чл.329, ал.1 КТ при извършения подбор и относно обхвата на съдебния контрол при преценката за спазване на чл.329, ал.1 КТ от работодателя.
При отговора на поставения въпрос настоящият съдебен състав съобрази задължителната сила на постановеното вече ТР № 3/16.01.2012 г. по т. д. № 3/2011 г. ОСГК. С него се прие, че преценката на работодателя по чл. 329, ал. 1 КТ кой от работниците и служителите има по-висока квалификация и работи по-добре подлежи на съдебен контрол в производството по иск с правно основание чл. 344, ал. 1, т. 1 КТ при упражняването на който съдът проверява основават ли се приетите от работодателя оценки по законовите критерии на чл. 329, ал. 1 КТ на действително притежаваните от работниците и служителите квалификация и ниво на изпълнение на работата. В мотивите на решението е изяснено, че работодателят трябва да провежда подбор съобразно изискванията на закона, прилагайки еднакви критерии при осъществяването на правото си по чл. 329 КТ, които независимо от спецификата на всяко производство или служба трябва да са относими към нормативно регламентираните критерии. Точното прилагане на закона, към което е насочен съдебния контрол за законосъобразност, не се изчерпва с констатиране формалното прилагане на критериите по чл. 329, ал. 1 КТ, а обхваща проверката на приетите от работодателя и оспорени от работника или служителя оценки по същите критерии. Подборът обхваща всички конкретни действия, които се свеждат до оценка на работата на всеки участник в него, както и до съпоставяне на приетите показатели за изпълнение на законовите критерии, а в зависимост от извършеното сравнение и приемане на решение по основния въпрос, кои работници и служители имат по-висока квалификация и работят по-добре. Законността на подбора подлежи на доказване с всички доказателствени средства, а доказателствената тежест пада върху работодателят и негово е задължението да установи, че законосъобразно е осъществил правото, съответно задължението за подбор. На подбор подлежат всички работници и служители които заемат еднакви или сходни длъжности.
За да потвърди решението на първата инстанция, с което са отхвърлени предявените от И. Ч. срещу Българска национална телевизия искове с правно основание чл.344, ал.1, т.1 и 2 КТ въззивният съд е приел, че е налице соченото от работодателя основание по чл.328, ал.1, т.2 КТ- съкращаване на щата, както и че подборът по чл.329 КТ е законосъобразен, тъй като е извършен по законовите критерии, като ищецът е оценен по-ниско от останалите съпоставени работници и тази оценка съответствала на неговите качества.
Този извод на съда е направен в противоречие с отговора по поставения въпрос от който е видно, че законността на подбора се доказва от работодателя. От доказателствата по делото се установява, че в случая подбора не е извършен съобразно изискванията на закона - да бъдат включени всички служители заемащи длъжността „видеотехник”. Като задължение извършването на подбор възниква при съкращаване на една или няколко от съществуващите в щата еднородни длъжности, при което работодателят следва да сравни нивото на справяне с работата между всички, изпълняващи идентични трудови функции. Данните по делото сочат, че тази длъжност е заемал и служителя Я. К. М., който обаче не е включен в сравняваните при подбора лица, а напротив сам ги е оценявал, като член на комисията по подбор.
При тези данни по делото следва, че работодателят не е доказал извършването на подбора според критериите на чл. 329 КТ, тъй като в него не са включени всички служители изпълняващи длъжността „видеотехник”. В. решение е постановено в нарушение на материалния закон и като неправилно ще следва да се отмени, като се постанови друго по съществото на спора от касационната инстанция, с което исковете се уважат.
С оглед изхода на спора ответникът Българска национална телевизия, следва да заплати на жалбоподателя направените разноски за всички инстанции в размер на 1270 лева, а по сметката на Върховния касационен съд държавна такса в размер на 100 лева.
Водим от горното Върховният касационен съд, състав на ІІІ г.о.

Р Е Ш И :

ОТМЕНЯ въззивно решение от 19.08.2013 г. по гр. дело № 5757/2012 г. на Софийски градски съд и вместо него Постановява:
ПРИЗНАВА ЗА НЕЗАКОННА И ОТМЕНЯ заповед № 200 от 28.06.2011 г. на генералния директор на Българска национална телевизия, [населено място], с която е прекратено трудовото правоотношение на И. А. Ч. от [населено място],[жк], [жилищен адрес] ет.V, ап.36 на основание чл. 328, ал. 1, т. 2, предложение второ КТ, като незаконосъобразна.
ВЪЗСТАНОВЯВА И. А. Ч. на заеманата преди уволнението длъжност „видеотехник” в Българска национална телевизия, дирекция „Технологии и технически средства”, Производствен извънстудиен комплект, сектор „Видео и звукови системи и кумуникации”.
Осъжда Българска национална телевизия, [населено място], [улица] да заплати на И. А. Ч. направените разноски по делото в размер на 1270 /хиляда двеста и седемдесет/ лева, а по сметка на Върховния касационен съд държавна такса в размер на 100 лева.
Решението е окончателно.


ПРЕДСЕДАТЕЛ :

ЧЛЕНОВЕ :