Ключови фрази
Отнемане на вещи * акцизни стоки без бандерол * приложение на чл. 53 НК * отнемане на МПС като средство на престъплението * предмет на престъпление


Р Е Ш Е Н И Е

№ 557

гр.София , 06 януари 2013 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, трето наказателно отделение, в открито съдебно заседание на десети декември две хиляди и тринадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР ХАРАЛАМПИЕВ
ЧЛЕНОВЕ: СЕВДАЛИН МАВРОВ
АНТОАНЕТА ДАНОВА


при участието на секретаря Илияна Петкова
и прокурора от ВКП М.Михайлова
след като изслуша докладваното от съдия ДАНОВА наказателно дело № 2189/2013 г. и , за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е образувано по искане на Главния прокурор за възобновяване на наказателно дело - внохд 33/2013 г. на ОС –Благоевград, отмяна на постановеното от него решение от 03.04.2013 г. спрямо подсъдимия М. С. Ш. и връщане на делото на същия съд за ново разглеждане, поради допуснати нарушения по чл.422 ал.1 т.5 във вр.с чл.348 ал.1 т.1 от НПК.
В искането се твърди, че въззивното решение е постановено при допуснато нарушение на чл.348 ал.1 т.1 от НК, тъй като съдът незаконосъобразно е отказал да приложи разпоредбата на чл.53 ал.1 б. „а” от НК, връщайки на М. Ш. л.а. „марка” с рег. №- негова собственост, макар че превозното средство е послужило за извършване на престъплението по чл.234 ал.1 от НК, защото осъществяването на изпълнителното деяние е станало възможно, понеже предмета на престъплението се е намирал в този автомобил. Посочено е, че приемайки неприложимост на нормата на чл.53 ал.1 б. „а” от НК в случая, съдът е допуснал съществено нарушение на материалния закон, тъй като не е приложил закон, който е следвало да бъде приложен.
Представителят на Върховната касационна прокуратура поддържа искането на Главния прокурор и моли то да бъде уважено по съображенията, изложени в него.
Осъденият М. С. Ш., редовно призован не се явява и не взема становище по искането на Главния прокурор.
ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД след като прецени доводите , релевирани в искането на Главния прокурор, становището на представителя на ВКП, изразено в съдебното заседание и материалите по делото, намери за установено следното:
С присъда от 13.12.2012 г., постановена по нохд 1111 /2012 г., РС-Петрич е признал подсъдимия М. С. Ш. за виновен в това ,че на 03.05.2012 г. в района на "населено място", в собствения си автомобил "марка" с ДК [рег.номер на МПС] държал акцизни стоки без български бандерол, а именно 640 кутии цигари марка „Р. С.”на обща стойност 4800 лв., когато такъв се изисква по закон- чл.2 т.2; чл.4 т.1 и т.7; чл.19 ал.1 и чл.64 ал.1, ал.4 и ал.5 от Закона за акцизите и данъчните складове и чл.25 ал.1,ал.2 ,ал.5 и ал.6 и чл.28 ал.1 от Закона за тютюна и тютюневите изделия, като деянието представлява немаловажен случай, поради което и на основание чл.234 ал.1 от НК във вр.с чл.58а ал.4 във вр.с чл.55 ал.1 т.1 от НК му е наложил наказание десет месеца лишаване от свобода, чието изтърпяване на основание чл.66 ал.1 от НК е отложил за срок от три години,считано от влизане на присъдата в сила.
С присъдата е постановено иззетите като веществено доказателство л.а. "марка" с ДК [рег.номер на МПС] ,ведно с свидетелство за регистрация част І и ІІ, контактен ключ и нитачка с жълта дръжка да бъдат върнати на собственика или на упълномощено от него лице.
На основание чл.234 ал.3 от НК са отнети в полза на държавата акцизните стоки без бандерол. В тежест на подсъдимия са възложени и направените по делото разноски.
По протест на РП-П., касаещ единствено присъдата в частта й относно връщането на вещественото доказателство-л.а. на собственика му М. С. Ш. , пред ОС-Благоевград е било образувано внохд 33/2013 г., приключило с решение №1295 от 03.04.2013 г.,с което е потвърдена изцяло първоинстанционната присъда.
ВКС намира ,че искането за възобновяване на наказателното производство е процесуално допустимо ,тъй като е направено в законния срок по чл.421 ал.1 от НПК от процесуално легитимиран субект и се отнася до влязъл в сила съдебен акт, непроверен по касационен ред.
Разгледано по същество, искането е неоснователно по следните съображения:
За да не приложат разпоредбата на чл.53 ал.1 б. „а” от НК и откажат отнемане в полза на държавата на превозното средство ,в което са били намерени акцизните стоки без бандерол, двете съдебни инстанции по фактите са приели ,че изпълнително деяние, което е било инкриминирано и за което М. Ш. е осъден е „държане” на акцизни стоки без бандерол, какъвто се изисква по силата на закон.Посочили са,че по своята същност „държането” представлява осъществяване на фактическа власт върху определена вещ, като за нейното осъществяване е без правно значение къде вещта се намира, както и дали е била укрита. Във връзка с изпълнителното деяние, съдилищата са приели, че автомобилът ,в който е открит предмета на престъплението не се явява средство по смисъла на чл.53 ал.1 б. „а” от НК, което да е послужило за извършването на престъплението, тъй като за осъществяване на фактическата власт върху предмета по чл.234 НК, не е необходимо то да бъде опосредено чрез използването на други движими вещи.
Съображенията на съдилищата да не приложат разпоредбата на чл.53 ал.1 б. „а” от НК и да не отнемат в полза на държавата превозното средство, в което са били укрити акцизните стоки без бандерол, се споделят от настоящият съдебен състав. В този смисъл са и дадените указания по приложението на закона в т.1 от ТР №2 от 18.12.2013 г. по т.д. №2 /2013 г. на ОСНК на ВКС, според които „превозното или преносно средство ,в което са открити акцизните стоки без бандерол, предмет на престъплението по чл.234 от НК, не подлежи на отнемане по реда на чл.53 ал.1 б. „а” от НК”, тъй като превозното или преносно средство, в което е намерена акцизната стока без бандерол следва да се разглежда единствено като място на упражнената фактическа власт върху нея, а не като средство за извършване на престъплението, доколкото не е пряко свързано с осъществяване на изпълнителното деяние.
По изложените съображения искането на Главния прокурор като неоснователно следва да бъде оставено без уважение.
Водим от горното и с аргумент за обратното на чл.425 от НПК, ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД, трето наказателно отделение


Р Е Ш И :

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на Главния прокурор на Република България за възобновяване на наказателно дело-внохд 33/2013 год. на ОС-Благоевград , отмяна на постановеното от него решение от 03.04.2013 год. и връщане на делото на същия съд за ново разглеждане.
РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ:1/

2/