Ключови фрази
Реабилитации * реабилитация по съдебен ред * неправомерен отказ за реабилитация


1

Р Е Ш Е Н И Е
№262

гр.София, 05 май 2010 г.
в името на народа
Върховният касационен съд на Република България., трето наказателно отделение в открито съдебно заседание на двадесет и седми април две хиляди и десета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Борислав Ангелов
ЧЛЕНОВЕ: Цветинка Пашкунова
Севдалин Мавров
с участието на прокурора Д. Генчев.
и при секретаря Л. Гаврилова.,
разгледа докладваното от съдията Борислав Ангелов
наказателно дело 207/2010 година.
Производството е за възобновяване по чл.419 и сл.НПК, образувано по искане на осъдения Г. С. К. за възобновяване на вчнд 2199/2009 год. на Пловдивски окръжен съд и отмяна на постановеното по него определение № 1064 от 14.12.2009 год., с което е потвърдено определението на Пловдивскирайонен съд № 990 от 26.08.2009 год. по чнд № 3678 в частта в която е оставена без уважение негова жалба за съдебна реабилитация по отношение на наложеното му наказание по нохд № 782/2003 год. на П. от една година лишаване от свобода, изпълнението на което е отложено с изпитателен срок от три години и връщане на делото за ново разглеждане от въззивния съд.
Посочените в искането касационни основания са по чл.348 ал.1, т.т.1и 2 НПК.Твърди се, че окръжният съд в нарушение на процесуалните правила е приел, че осъдения К. няма право на реабилитация по цитираното дело, независимо от изтеклия законов срок за нейното допускане при разглеждане на делото, с което е нарушен и материалния закон.
Прокурорът намира искането за основателно и следва да се допусне реабилитация на осъденото лице.
Искането е основателно по следните съображения:
С протоколно определение от 26.08.2009 год. по чнд № 3678/2009 год., Пловдивски районен съд е постановил съдебна реабилитация на осъдения Г. К. по отношение на наложеното му наказание по нохд № 63/2006 год. на П.-глоба в размер на 800.00 лв.Със същото определение е оставил без уважение негово искане за реабилитация по отношение на наказанието наложено по нохд № 782/2003 год. на П. в размер на една година лишаване от свобода, условно с изпитателен срок от три години.Прието е, че не са били налице обективните предпоставки по чл.87 ал.1 НК поради това, че не е изтекъл срока определен от закона за да бъде постановена реабилитация.
По жалба на осъдения К., Пловдивския окръжен съд е потвърдил определението на Районния съд.След като правилно е определил от кога следва да се счита-тригодишния срок по чл.87 ал.1 НК е установил, че изтича на 07.11.2009 год./дванадесет дни преди провеждането на съдебното заседание/.Независимо от това в нарушение на закона е отказал исканата реабилитация от осъденото лице.Неоснователни са изложените съображения, че това обстоятелства е недостатъчно да се отмени атакуваното определение, защото останалите кумулативно дадени в закона предпоставки, не са актуални към момента на произнасяне, което превръщало въззивната инстанция във втора-първа, без възможност за проверка на нейния съдебен акт по общият ред.Глава двадесет и първа-чл.313 и сл.НПК, която определя правилата за разглеждане на делата от въззивната инстанция, предмета, пределите на проверката и нейните правомощия, предпоставя процесуална възможност да действа именно като втора-първа инстанция.
Няма основание да се приеме, че във висящото производство могат да се изменят обстоятелствата по чл.87 ал.1 НК /доказателства за които са приложени по делото/, и след като реабилиционния срок е изтекъл преди разглеждане на делото пред въззивния съд, е следвало да се постанови реабилитация.Неправомерния отказ за реабилитация е довело до неоправдана забава на процеса и отлагане във времето възможността на осъдения, да ползва привилегиите на този институт.Това нарушение може да бъде отстранено и от касационната инстанция по реда на възобновяването, след основанията за това са в полза на осъдения, като се отмени атакуваното определение и се уважи молбата за съдебна реабилитация.
Като констатация следва да се отбележи, че неправилно съдебния акт на въззивния съд е озаглавен определение.Съгласно чл.32 ал.1, т.2 НПК, когато съдът се произнася по основателността на жалба постановява решение.Това се отнася и когато въззивната инстанция проверява законосъобразността на определенията по чл.436 НПК.
По тези съображения и на основание чл.425 ал.1, т.1 и 3 НПК, Върховният касационен съд на РБ, в състав на ІІІ н.о.,

Р Е Ш И :

ВЪЗОБНОВЯВА вчнд № 2199/2009 год. на Пловдивски окръжен съд, като ОТМЕНЯВА постановеното по него определение № 1064 от 14.12.2009 год., с което е потвърдено определението по П.ловдивски районен съд, в частта в която е оставена без уважение молбата на Г. К. за съдебна реабилитация, КАТО ПОСТАНОВЯВА съдебна реабилитация на осъдения Г. С. К., с ЕГН [ЕГН] по отношение на наложеното му наказание по нохд № 782/2003 год. на Пловдивски районен съд в размер на една година лишаване от свобода, изпълнението на което е отложено за срок от три години.
Решението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:


ЧЛЕНОВЕ: