Ключови фрази
Касационни дела по глава тридесет и трета НПК * лишаване от право на управление на МПС

Р Е Ш Е Н И Е

Р    Е    Ш   Е   Н   И    Е 

 

 10

 

София, 18 януари  2010 г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, трето наказателно отделение, в  съдебно заседание на четиринадесети януари 2010 г. в състав :

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ: САША РАДАНОВА

                                                           ЧЛЕНОВЕ: БОРИСЛАВ АНГЕЛОВ

                                                                       ПАВЛИНА ПАНОВА

 

при секретаря ............Ив. Илиева...........................  и в присъствието   на прокурора от ВКП .........Н. ЛЮБЕНОВ................., като изслуша докладваното от съдия П. ПАНОВА  наказателно дело № 671/2009 г. , за да се произнесе, взе предвид следното:

 

 

            Производство пред ВКС е по реда на чл. 420 ал. 1, вр. чл. 422 ал. 1, т. 5 от НПК и е образувано по искане на Главния прокурор на Република България за възобновяване на НОХД № 498/2009 г. по описа на Окръжен съд – гр. Ш. и отмяна на постановеното по него определение № 25 от 11.09.2009 г. Иска се връщане на делото за ново разглеждане от окръжния съд с оглед правилното приложение на материалния закон. В искането се изтъкват доводи за това, че при постановяването на решението е било допуснато съществено нарушение на материалния закон, което следва да бъде отстранено чрез възобновяване на производството по делото.

Прокурорът от ВКП поддържа искането за възобновяване по изложените в него съображения.

Осъденият И. К. заявява, че не възразява срещу направеното искане за възобновяване на делото и е съгласен с него.

Върховният касационен съд, след като обсъди доводите на страните и извърши проверка за наличието на основанията за възобновяване, намери следното:

С определение № 25, постановено на 11.09.2009 г. по НОХД № 498/2009 г. Шуменският окръжен съд е одобрил споразумение между Ш окръжна прокуратура и защитника на обвиняемия И. К. , с което последният се е признал за виновен в извършено престъпление по чл. 343 ал.3 пр. първо във вр. ал.1 б. В от НК и е приел да му бъде наложено наказание лишаване от свобода в размер на една година и два месеца, изпълнението на което да бъде отложено за срок от три години, както и наказание лишаване от право да управлява МПС за срок от единадесет месеца.

Определението е влязло в сила на датата на неговото постановяване - 11.09.2009 г.

Искането на Главния прокурор за възобновяване на производството и отмяна на определението е подадено в законоустановения шестмесечен срок.

Разгледано по същество, същото е основателно.

Доводът за допуснато съществено нарушение на материалния закон е основателен.

Видно от съдържанието на определението, с което е одобрено предложеното на съда споразумение, срокът на наказанието лишаване от право да управлява МПС е определен на 11 месеца, при условие, че наложеното наказание лишаване от свобода е една година и два месеца. Наложеното наказание лишаване от право е в размер по-нисък от размера на наложеното наказание лишаване от свобода. Това противоречи на материалния закон, съгласно който и практиката по неговото прилагане размерът на наказанието лишаване от право не може да бъде по-нисък от размера на наказанието лишаване от свобода, щом като те се налагат заедно. Съдът не се е съобразил с нормата на чл. 49 ал.2 вр. ал.1 от НК, както и с указанията, съдържащи се в точка 6 на Тълкувателно решение № 61/1980 г. на ОСНК на ВС, както и с константната практика на ВС, съдържаща се Р № 306/1985 на ІІІ н.о. и в Р № 212/1987 г. на ІІІ н.о. В случая при никаква хипотеза на закона съдът не би могъл да наложи наказанието лишаване от правоуправление в размер по-нисък от една година и два месеца /какъвто е размерът на наказанието лишаване от свобода/.

Налице е нарушение на материалния закон по смисъла на чл. 348 ал.1 т.1 от НПК, тъй като същият е приложен неправилно. Съдът не е следвало да одобри споразумение, което съдържа реквизит, противоречащ на закона. Това е основание за възобновяване на производството по делото, отмяна на постановеното определение, с което е одобрено споразумението, и връщане на делото за ново разглеждане на друг състав на съда. В хода на производството по Глава 29 от НПК съдът следва да упражни правото си по чл. 382 ал.5 от НПК и да предложи на страните промяна в споразумението, която да съответства на материалния закон и практиката по приложението му. Ако страните не се съгласят, съдът следва да приложи нормите на ал. 7 и 8 от тази разпоредба.

С оглед изложеното, Върховният касационен съд, трето наказателно отделение на основание чл. 425 ал.1 т.1 от НПК

 

Р Е Ш И:

 

ВЪЗОБНОВЯВА наказателното производство по НОХД № 498/2009 г. по описа на Окръжен съд – гр. Ш., като ОТМЕНЯ постановеното по него определение № 25 от 11.09.2009 г.

ВРЪЩА делото на Шуменския окръжен съд за ново разглеждане от друг състав на съда.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1.

 

 

2.