Ключови фрази
Отмяна на влязло в сила решение по чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК * отмяна-нови обстоятелства * отмяна-нови писмени доказателства * отмяна по молба на трето лице


3
Р Е Ш Е Н И Е


№ 559


София, 12.12.2012 година


В ИМЕТО НА НАРОДА
Върховният касационен съд на Република България, Четвърто гражданско отделение, в съдебно заседание на десети декември две хиляди и дванадесета година, в състав:


ПРЕДСЕДАТЕЛ: БОЙКА СТОИЛОВА
ЧЛЕНОВЕ: СТОИЛ СОТИРОВ
МИМИ ФУРНАДЖИЕВА


при участието на секретаря ЦВЕТАНКА НАЙДЕНОВА
и в присъствието на прокурора
изслуша докладваното от съдията СТОИЛ СОТИРОВ
гр. дело № 1224/2012 година


Производството е по чл.307, във връзка с чл. 304 и чл.303 ГПК.
Образувано е по молба, вх.№68227/25.6.2012 г., подадена от Р. М. В. и М. Х. К., и двамата от [населено място], за отмяна на влязлото в сила въззивно решение от 09.5.2012 г. по гр.д.№14313/2011 г. по описа на Софийския градски съд, г.о., ІV-В състав.
Молителката М. К. твърди, че е необходим другар в процеса по силата на чл.216 ГПК, поради което е следвало да участва в инстанционните производства, тъй като има вещни права върху процесния имот, а въз основа на това молителят Р. В. счита, че е налице хипотезата на чл.303, ал.1, т.1 ГПК – ново обстоятелство от съществено значение за делото.
Моли се за отмяна на атакуваното решение и връщане на делото за ново разглеждане на въззивния съд.
В съдебно заседание молбата за отмяна се поддържа от двамата молители.
Ответникът по молбата за отмяна – [фирма] , не заявява становище в настоящото производство.
Върховният касационен съд, състав на ІV г.о., като разгледа молбата за отмяна, взе предвид изложеното от молителите в съдебно заседание и с оглед правомощията си по глава ХХІV ГПК, намира за установено следното:
Молбата за отмяна е процесуално допустима, тъй като е подадена в законния срок. Разгледана по същество тя обаче е изцяло неоснователна.
Твърдението на молителката М. К., че е необходим другар поради обстоятелството, че апартамента е в режим на съсобственост, остава само едно твърдение, което не се подкрепя от съдържащите се в делото доказателства. Доказателства за това не са ангажирани и с молбата за отмяна. Освен изложеното следва да се посочи, че дори и да са налице доказателства, установяващи факта, че имотът е в режим на съсобственост през процесния период, решаващ в случая е факта, че предявеният иск е за облигационно задължение на първия молител/абонат/, поради което не е налице необходимо другарство, респективно основание за отмяна по чл.304 ГПК.
Неоснователна е и молбата в частта, подадена от молителя Р. В.. Доколкото същият се позовава на основанието по чл.303, ал.1, т.1 ГПК, съдът намира, че това основание не е налице.
Нови обстоятелства или нови доказателства по смисъла на чл.303, ал.1, т.1 ГПК са налице тогава, когато те са съществували при предявяване на иска и разглеждането на делото, но не са били известни на страната, респективно не са станали достояние на съда, а са от съществено значение за спора. Новооткрито доказателство е налице и тогава, когато някое обстоятелство е било известно, страната го е твърдяла пред съда, но не е могла да го удостовери по надлежния ред по причина, която е извън процесуалното й поведение. Освен това новооткритите факти трябва да са от съществено значение за спора. Следователно законът изисква кумулативното наличие на двете предпоставки, за да бъде уважено искането.
В процесния случай такова ново обстоятелство не е налице. Дори и да се приеме, че за такова се приеме обстоятелството, че втората молителка е представила удостоверение за постоянен адрес, от което може да се направи извод, че живее на един адрес с молителя, то това обстоятелство не е ново за него, тъй като то му е известно.
Останалата част от изложението в молбата за отмяна представлява касационни оплаквания, които могат да се разгледат само в касационно производство, и то в случай, че касационният съд е допуснал въззивното решение до касационно обжалване. В случая това е невъзможно, тъй като искът, по който се е произнесъл въззивният съд попада в хипотезата на чл.280, ал.2 ГПК.
Предвид изложеното молбата за отмяна следва да се остави изцяло без уважение.
Водим от горното и на основание чл.307 ГПК Върховният касационен съд, състав на ІV г.о.,



Р Е Ш И:



ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молба, вх.№68227/25.6.2012 г., , подадена от Р. М. В. и М. Х. К., и двамата от [населено място], за отмяна на влязлото в сила въззивно решение от 09.5.2012 г. по гр.д.№14313/2011 г. по описа на Софийския градски съд, г.о., ІV-В състав.



ПРЕДСЕДАТЕЛ:



ЧЛЕНОВЕ: