Ключови фрази
Кражба, извършена от две или повече лица, сговорили се предварително за нейното осъществяване, когато не представлява маловажен случай * явна несправедливост на наказанието


3
Върховен касационен съд на Република България НК, І н.о. дело № 872/2014 год.



Р Е Ш Е Н И Е
№289

гр.София, 09 юли 2014 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, Първо наказателно отделение в съдебно заседание на четвърти юни две хиляди и четиринадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЛАМЕН ТОМОВ
ЧЛЕНОВЕ: ЕЛЕНА ВЕЛИЧКОВА
РУЖЕНА КЕРАНОВА

със секретар Аврора Караджова
при участието на прокурора ПЕТЯ МАРИНОВА
изслуша докладваното от
председателя (съдията) ПЛАМЕН ТОМОВ
наказателно дело под № 872/2014 година

Осъденият Д. И. Г. е направил няколко писмени изявления във връзка с осъждането си, предмет на това дело, за които със специално разпореждане от 16 май 2014 год. на председателя на трето наказателно отделение във ВКС е прието, че се отнасят всъщност до искане по реда на глава тридесет и трета от НПК да бъде възобновено нохд № 388/2013 год., по което Г. е бил осъден от Добричкия районен съд-като първоинстанционен, и от Добричкия окръжен съд-като второинстанционен, по внохд № 370/2013 год.
Първоинстанционната присъда е № 8 от 4.ІV.2013 год. и с нея е наложено наказание 3 години лишаване от свобода за кражба на два акумулатора на обща стойност 296 лева. Престъплението е било извършено на 8.ХІ.2012 год. и правната му квалификация е дадена съобразно с обвинението по чл.196, ал.1, т.2 (при условията на опасен рецидив), във връзка с чл.195, ал.1, т.5 НК (след предварителен сговор със съизвършителя Т. Р.), а пострадал от кражбата е П. С..

Второинстанционните решения са две: първото е потвърдително спрямо присъдата, но е било отменено в предишно производство по реда на възобновяването, когато друг състав на ВКС-І н.о. е върнал делото за ново разглеждане на ДОС; по този повод е постановено сега проверяваното решение № 138 от 12.ХІ.2013 год.; с него ДОС е отменил правната квалификация „опасен рецидив”, запазил е приложението на чл.195, ал.1, т.5 НК, а наложеното наказание е намалил на 2 години.
Необходимо е да се добави още, че осъждането на Д.Г. е след провеждане на съкратено съдебно следствие в първата инстанция (по реда на глава двадесет и седма от НПК), а то е довело и до намаляването с една трета на наложеното наказание (чл.373, ал.2 НПК във връзка с чл.58а НК). Освен това съучастникът Т.Р. е бил осъден на пробация в отделно дело въз основа на споразумение с прокурора (по глава двадесет и девета от НПК).
Осъденият Д.Г. е изразил недоволство от осъждането си само по отношение на размера на лишаването от свобода и поддържа това в съдебното заседание на ВКС. Според участващия прокурор осъждането е правилно.
ВКС намери, че е налице явната несправедливост на наложеното наказание като основание за възобновяване на делото и че лишаването от свобода трябва да бъде намалено на една година и шест месеца, съответно на една година (чл.422, ал.1, т.5, във вр. с 348, ал.1, т.3 НПК).
ДОС е отстранил частично недостатъците на първоинстанционната присъда. Съвсем правилно е съобразил указанията на предишния състав на ВКС и е отменил правната квалификация „опасен рецидив”. Трябвало е обаче съобразно с тези указания да отиде и по-нататък в смекчаването на отговорността, като отчете включително връщането на акумулаторите на техния собственик, което не е могло да бъде взето предвид като правна квалификация при ограниченията в чл.197 НК.
ВКС на свой ред също отказва да приложи пряко последната разпоредба, тъй като нейното приложение би било недопустимо и спрямо законосъобразната правна квалификация на извършеното деяние: и по т.7(„повторност” по чл.28 НК), а не само по т.5 на чл.195, ал.1 НК, както ДОС неправилно е приел, защото обвинението за „опасния рецидив” било процесуално несъвместимо с „повторността”.
ВКС, разбира се, няма процесуалната възможност да поправи сега грешката на ДОС, но даже тя да беше поправима, наказанието 2 години лишаване от свобода пак би изглеждало според ВКС явно несправедливо. Съдимостта на Г. в никакъв случай не подкрепя подобна строгост (с оглед например на размера на най-тежкото наказание, което му е налагано – 11 м.л.св.), а и достатъчно изразителна е съпоставката с наказанието пробация на съучастника.



Ето защо и с оглед останалите приложими разпоредби от глава тридесет и трета от НПК, ВКС-І наказателно отделение
Р Е Ш И:

ИЗМЕНЯ въззивно решение № 138 от 12 ноември 2013 год. на Добричкия окръжен съд само по отношение на намаленото с него наказание, което намалява допълнително на една година лишаване от свобода.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:
ЧЛЕНОВЕ:



/СЛ