Ключови фрази
Касационни дела по глава тридесет и трета НПК * основание за възобновяване на наказателното дело * съществени процесуални нарушения

Р Е Ш Е Н И Е

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

№ 43

 

         гр. София, 15 февруари   2010 г.

 

     В  И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

Върховният касационен съд на Република България, Второ наказателно отделение в публично заседание на двадесет и пети януари през две хиляди и десета година в състав :

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Савка Стоянова

ЧЛЕНОВЕ: 1. Жанина Начева

         2. Теодора Стамболова

 

при секретаря …Н. Цекова ………………………………………… в присъствието на прокурора … Любенов ……………………………............... изслуша докладваното от съдия Ж. Начева ………………………………… наказателно дело № 560 по описа за 2009 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

Настоящето производство е по глава тридесет и трета, част VІ от НПК, образувано по искане на главния прокурор на Република България за възобновяване на н. о. х. д. № 1309/08 г. и отмяна на влязла в сила присъда № 179 от 31.10.2008 г. на Старозагорския районен съд.

Искането се основава на чл. 422, ал. 1, т. 5 вр. чл. 348, ал. 1, т. 2 от НПК - допуснато съществено нарушение на процесуалните правила, тъй като делото на подсъдимия е било разгледано от некомпетентен съд.

В откритото съдебно заседание представителят на Върховна касационна прокуратура поддържа искането за възобновяване.

Защитникът на осъдения изказва становище, че искането на главния прокурор е основателно.

Върховният касационен съд, след като обсъди направеното искане, съображенията, развити устно в съдебно заседание, и извърши проверка в рамките на изтъкнатите основания за възобновяване, намери следното:

С присъда № 179 от 31.10.2008 г. по н. о. х. д. № 1309/08 г. Старозагорският районен съд е признал подсъдимия Ж. Т. Т. за виновен в това, на 23/24.03.2008 г. в гр. С. да е отнел чужда движима вещ - златна гривна на стойност 217, 80 лева от владението на К. П. Д. без негово съгласие с намерение противозаконно да я присвои, поради което и на основание чл. 194, ал. 1 и чл. 54 НК го е осъдил на три месеца лишаване от свобода с отложено изпълнение за срок от три години, на основание чл. 66, ал. 1 НК. В тежест на подсъдимия е възложил разноските по делото.

Процесуално допустимото искане на главния прокурор е ОСНОВАТЕЛНО.

Данните по делото подкрепят напълно съображенията, че към момента на деянието осъденият Ж. Т. Т. е бил военнослужещ по Закона за отбраната и въоръжените сили на Република България. В съгласие с разпоредбата на чл. 396, ал.1, т. 1 НПК делата за престъпления, извършени от такива лица са подсъдни на военните съдилища – в конкретния случай на Военния съд в гр. П..

При това положение съдът, който е разгледал делото на подсъдимия, се явява незаконен по правилата за подсъдността. Искането на главния прокурор е основателно. Присъдата подлежи на отменяване по реда, предвиден за възобновяване, а делото следва да бъде изпратено на Пловдивския военен съд за разглеждане, което да започне от „Подготвителни действия за разглеждане на делото в съдебно заседание”.

С оглед на изложените съображения, Върховният касационен съд, на основание чл. 425, ал. 1, т. 1 от НПК

 

Р Е Ш И:

 

ВЪЗОБНОВЯВА наказателното производство по н. о. х. д. № 1309/08 г.

ОТМЕНЯ присъда № 179 от 31.10.2008 г. на Старозагорския районен съд и връща делото за ново разглеждане от Военния съд – гр. П..

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ :