Ключови фрази
държане на оръжие без надлежно разрешение * приложение на чл. 9, ал. 2 НК

Р Е Ш Е Н И Е

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

 195

 

гр. София,  25 май  2010 г.

 

В  И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

Върховният касационен съд на Република България, Второ наказателно отделение, в публично заседание на двадесет и девети март през две хиляди и десета година в състав :

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Лиляна Методиева

ЧЛЕНОВЕ: 1. Биляна Чочева

      2. Жанина Начева

 

 

при секретаря …… Н. Цекова …………………………………………….. в присъствието на прокурора …... Колова ……………………………………. изслуша докладваното от съдия Ж. Начева ……………………………………… наказателно дело № 93 по описа за 2010 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Настоящето производство е по гл. тридесет и трета, част VІ НПК, образувано по искане на главния прокурор на Република България за възобновяване на в. н. о. х. д. № 1899/09 г. и отмяна на решение № 272 от 9.10.2009 г. на Пловдивския окръжен съд.

Искането е основано на чл. 422, ал. 1, т. 5 вр. чл. 348, ал. 1, т. 1 НПК.

Изтъкват се доводи, че въззивният съд съществено е нарушил материалния закон, приемайки малозначителност на деянието по смисъла на чл. 9, ал. 2 НК. Защото, независимо че пистолетите са сигнални и имат колекционерска стойност, те могат да произведат изстрел и да поразят цел, което ги прави общественоопасни. Счита се, че неразрешеното държане на три пистолета и четири боеприпаса не може да се приеме за малозначителен случай.

В съдебно заседание прокурорът от Върховна касационна прокуратура поддържа искането за отмяна на въззивното решение по реда, предвиден за възобновяване на наказателни дела.

Защитникът (адв. Сотиров) настоява, че материалният закон е приложен правилно. Касае се за сигнални пистолети, чиито изстрел не е опасен. Доказано е, че античният пистолет е негоден да причини общественоопасни последици. Подсъдимият не е осъждан и притежава надлежно издадени разрешителни за други оръжия, поради което обществената опасност на деянието е явно незначителна.

Върховният касационен съд, след като обсъди направеното искане, съображенията, развити устно в съдебно заседание, и извърши проверка в рамките на изтъкнатите основания за възобновяване, намира следното:

С въззивно решение № 272 от 9.10.2009 г. по в н. о. х. д. № 1899/09 г. на Пловдивския окръжен съд е потвърдена присъда № 373 от 7.07.2009 г. по н.о. х. д. № 1768/08 г. на Пловдивския районен съд, с която подсъдимият П. К. П. е признат за невинен в това, на 20.11.2008 г. в гр. П. да е държал огнестрелни оръжия – сигнален пистолет, марка „Валтер”, сигнален пистолет с обозначение „212”, револвер, марка „Веломит”, както и четири патрона, без да има за това надлежно разрешение, поради което и на основание чл. 9, ал. 2 НК е оправдан по обвинението за престъпление по чл. 339, ал. 1 НК. На основание чл. 53 НК оръжията и боеприпасите са отнети в полза на държавата, а останалите веществени доказателства - върнати на подсъдимия.

Процесуално допустимото искане е НЕОСНОВАТЕЛНО.

В него се твърди, че материалният закон не е приложен правилно с оглед количеството на оръжията и боеприпасите. Сам по себе си обаче предметът на престъплението по размер не може да изключи приложението на чл. 9, ал. 2 НК. Малозначителността по смисъла на чл. 9, ал. 2 НК се извежда от съвкупната преценка на различните елементи на деянието и тяхното специфично проявление. В тази насока въззивният съд обстойно е разгледал установените по делото факти и в съответствие с тях е приел, че конкретното деяние само формално покрива състава на престъпление по чл. 339, ал. 1 НК. Констатирал е, че липсва онова ниво на обществена опасност, без което деянието не съставлява престъпление. Този извод съдът е основавал на доказаното държане на стари оръжия, едно от които (револвер „Веломит”) било технически неизправно и принадлежало към колекцията на осъдения от антични оръжия, на незначителния брой патрони с различен калибър, на вида на двата пистолета – сигнални (със светлинен ефект), при използването на които съществува по-ниска степен на опасност с оглед възможните вредни последици за човека (според разясненията в с. з. на вещото лице), както и на косвеното отражение на други обстоятелства, свързани с обществената дейност на осъдения в дружество „Традиция”.

При положение, че съдът е установил всички законни предпоставки по чл. 9, ал. 2 НК липсва съществено нарушение на материалния закон, което да оправдава отмяна на въззивното решение по реда, предвиден за възобновяване на наказателни дела. Искането следва да бъде оставено без уважение.

По изложените съображения, Върховният касационен съд, на основание чл. 425 НПК

 

 

Р Е Ш И:

 

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането за възобновяване на в. н. о. х. д. № 1899/09 г. и отмяна на решение № 272 от 9.10.2009 г. на Пловдивския окръжен съд.

Решението не подлежи на обжалване.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: