Ключови фрази
предоставяне на семейно жилище след развода * Предоставяне на семейното жилище след развода

Р Е Ш Е Н И Е

 

Р Е Ш Е Н И Е

 

N  190

 

София, 01.03.2010г.

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

    Върховният касационен съд на Република България,    Трето гражданско отделение в съдебно заседание на осемнадесети февруари.............................

две хиляди и десета година в състав:

                                                                   Председател:   ТАНЯ МИТОВА

                                                                      Членове:   ЕМИЛ ТОМОВ

                                                                                       ВЛАДИМИР ЙОРДАНОВ

при секретаря.............Р. Иванова.................................................................…. в присъствието на прокурора ........…..................................................….изслуша докладваното от председателя (съдията) ТАНЯ МИТОВА..............….......…...

гр.дело N 4281/2008 година.

Производството е по чл.290 ГПК.

Образувано е по касационна жалба на Б. В. Я. от гр. П. срещу решение № 415 от 23.07.2008 година по гр.д. N 199/2008 година на Плевенския окръжен съд в частта, с която е оставено в сила решение от 14.01.2008г. по гр.д. № 1698/2006г. на Плевенския районен съд и ползването на семейното жилище в гр. П., ж.к. „Дружба”, бл.427, вх. Д, ал.21 е предоставено след развода на бившата съпруга. Касаторът поддържа, че при преценката относно това на кого да предостави ползването на семейното жилище, съдът не е изследвал релевантните въпроси, както го задължава чл.107, ал.1 СК и П №12/71г. на Пленума на ВС, а именно: здравословно състояние и работоспособност на бившите съпрузи, съответно възможност да реализират доходи от обществено полезен труд и др. Оплакванията са за допуснати нарушения на материалния закон, на съществени процесуални правила и необоснованост– касационни основания за отмяна по чл.281, т.3 от ГПК.

Ответницата Й. П. Я. от гр. П. не е заявила становище.

С определение № 15 /14.01.2009г. Върховният касационен съд е допуснал касационно обжалване на въззивното решение в обжалваната част. Искането за допускане на касационно обжалване е намерено за основателно, тъй като в разрез с изискванията на П №12/ПлВС въззивният съд не е обсъдил относими доказателства и особено тези, свързани със здравословното състояние и възможността бившите съпрузи да реализират доходи от трудова дейност при положение, че децата им са пълнолетни и с влязло в сила решение е признато, че дълбокото и непоправимо разстройство на брака се дължи на обективни причини.

С решението в частта, предмет на касационно разглеждане, Плевенският окръжен съд е приел, че от м. февруари 2007г. и двамата съпрузи не живеят в жилището, че въззивникът е с влошено здравословно състояние, но не е твърдял жилищна нужда и не е претендирал ползването на семейното жилище. И тъй като жената е предявила такава претенция и е обосновала жилищна нужда /видно от данните по делото тя е изтъкнала виновно поведение на съпруга и жилищна нужда на пълнолетна дъщеря/, а по делото има данни, че мъжът живее в с. М. при родителите си, е предоставил ползването на нея.

Решението е неправилно. От данните по делото се установява, че с молба от 9.01.2008г. на адв. С, пълномощник на ответника, сега касатор Б. В. Я., депозирана пред Плевенския районен съд, е заявил искане ползването на семейното жилище, което е двустайно, да се предостави на Б. В. Я.. Искането е обоснова с това, че той няма възможност да се устрои с друго жилище. Тази молба не е била забелязана от съдилищата и по нея няма произнасяне, независимо от това, че съдът има задължение и служебно да изследва въпросите, свързани с ползването на семейното жилище, както го задължава П №12/71г. ПлВС. Не е отдадено нужното значение на заболяването на ищеца от «параноидна шизофрения», не са обсъдени възможностите на бившите съпрузи да полагат труд и да реализират доходи от него, не е направена съпоставка на жилищната им нужда при положение, че и двамата претендират да им се предостави ползването на имота, но никой не живее в него, че децата им са пълнолетни, че разстройството на брака е настъпило по обективни причи и и т.н.

Изложеното налага касиране на неправилното решение поради допуснати нарушения на процесуалния закон, довели до неговата неправилност. Делото следва да се върне за ново разглеждане на въззивния съд, който да се произнесе по молбата на пълномощника на касатора от 9.01.2008г., в която изрично е направено искане за предоставяне ползването на семейното жилище, при съблюдаване на критериите по чл.107 СК и П №12/71г. ПлВС.

По изложените съображения и на основание чл.293 ГПК Върховният касационен съд - състав на III г.о.

 

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ решение № 415 от 23.07.2008 година по гр.д. N 199/2008 година на Плевенския окръжен съд в частта, предмет на касационно разглеждане.

ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на въззивния съд в тази част.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ:1.

 

2.