Ключови фрази
извлечение от счетоводни книги

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

№ 145

 

София, 02,02,2010 година

 

Върховният касационен съд на Република България, Търговска колегия, І т.о., в закрито заседание на 1 февруари  две хиляди и  десета година, в състав:

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:     Никола Хитров

           ЧЛЕНОВЕ:    Елеонора Чаначева

                                     Емил Марков

                                                       

при секретар

и с участието  на прокурора

изслуша докладваното от съдията Никола Хитров

ч. т. дело № 64 /2010 год.

 

Производството е по реда на чл.274,ал.3 ГПК.

Образувано е по частна касационна жалба на Е. Б. за в. и р. Л. против определение № 536/9.11.2009 г. по в.ч.гр.д. № 1070/2009 г. на Великотърновски ОС, с което се потвърждава разпореждане № 593/20.07.2009 г. по ч.гр.д. № 688/2009 г. на Свищовски РС, с което е отхвърлено заявление за издаване на заповед за незабавно изпълнение и изп.лист на парично задължение срещу С. ЕАД-Свищов.

С обжалваното определение е прието, че в заявлението за лихвите по заема не е посочен периода, а посочването му в извлечението от счетоводните книги на банката не обосновава, че претендираната сума е част от тази лихва, след като това не е указано в заявлението.

Поставен е въпросът какви са изискванията към съдържанието на заявлението-доколко при наличието на обстоятелства, установени с документи по чл.417 ГПК, е необходимо да бъдат преповторени в заявлението? Твърди се, че е налице предпоставката на чл.280,ал.1,т.3 ГПК.

ВКС-І т.о., за да се произнесе, взе предвид следното:

Частната касационна жалба е допустима и основателна.

Материалноправен или процесуалноправен въпрос е от значение за точното прилагане на закона и развитието на правото, когато по него няма съдебна практика /задължителна или незадължителна/ или когато има съдебна практика /задължителна или непротиворечива незадължителна/, но тя не е правилна /не е актуална/ и трябва да бъде изоставена и/или променена. В случая по така поставения въпрос няма съдебна практика.

Неправилен е извода на въззивния съд, че в заявлението не било указано, че се претендира част от лихвата, която е посочена в извлеченията от счетоводните книги на банката. Точно обратното. В приложените известие за сметка от 12.02.2009 г. и уведомление за неизпълнение от 2.04.2009 г. са посочени размер и период на лихвата по заема, а тези извлечения са цитирани в т.12 на заявлението, като в т.9 на последното е отбелязано, че вземането е частично.

Представените от банката документи са редовни от външна страна, като в ЗСч и МССтандарти няма специфични изисквания към съдържанието и реквизитите на извлечението от сметка.

По изложените съображения, частната касационна жалба е основателна и следва да бъде уважена. Следва да бъде допуснато издаването на заповед за незабавно изпълнение, като съставянето на самата заповед е от компетентност на Свищовски РС.

Водим от горното, ВКС-І т.о.

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

Допуска касационно обжалване.

Отменя определение № 536/9.11.2009 г. по в.ч.гр.д. № 1070/2009 г. на Великотърновски ОС и потвърденото с него разпореждане № 593/20.07.2009 г. по ч.гр.д. № 688/2009 г. на Свищовски РС.

Да се издаде заповед за незабавно изпълнение на парично задължение по чл.417,т.2 ГПК за заплащане от С. ЕАД-Свищов на Е. Б. за в. и р.- Л. на заявените суми, произтичащи от договор за заем от 22.11.2005 г., ведно с направените по делото разноски пред трите инстанции.

Връща делото на Свищовски РС за изготвяне на заповед за незабавно изпълнение.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: