Ключови фрази
Подправка и използване на контролни знаци и идентификационни номера * помагач * преквалификация на деяние

Р Е Ш Е Н И Е

 

                                  Р Е Ш Е Н И Е

                                  180

    София, 19 май 2009 година

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Върховният касационен съд на Република България, първо наказателно отделение, в открито заседание на двадесет и седми март две хиляди и девета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕВЕЛИНА СТОЯНОВА

                                                            ЧЛЕНОВЕ: ИВЕТА АНАДОЛСКА

                                                                                      КАПКА КОСТОВА

                                                                                                                                                              

при участието на секретаря Аврора Караджова

и в присъствието на прокурора Красимира Колова

изслуша докладваното от съдия Евелина Стоянова

дело № 141 по описа за 2009 година.

 

С присъда от 02.11.2006 г. по нохд № 8065/03 г. Районният съд-гр. София оправдал подсъдимия И. Г. П. по предявеното му обвинение по чл.345а ал.1 НК.

По протест на прокурора, по внохд № 1518/08 г. на 11.12.2008 г. Софийският градски съд отменил посочената присъда на СРС и вместо нея постановил нова присъда, с която признал подсъдимия П за виновен, като на основание чл.345а ал.1 и чл.55 НК го осъдил на 1 година лишаване от свобода. На основание чл.25 ал.1 вр.с чл.23 ал.1 НК СГС определил едно общо наказание измежду наложеното по настоящото дело и това по влязлата в сила присъда на СВС, постановена по нохд № 22/06 г., а именно – 1 година лишаване от свобода. На основание чл.25 ал.2 НК е приспаднато времето, през което подс. П. е изтърпявал наказанието, наложено му с присъдата на СВС и е бил с мярка за неотклонение „Задържане под стража” по същото дело. Определен е и първоначалният режим за изтърпяване на наказанието – общ.

Срещу новата присъда на СГС е постъпила касационна жалба от името на подс. П. , с която се възразява, че са налице основанията по чл.348 ал.1 т.т.1 и 2 НПК и се иска отмяната й. В касационното производство е прието допълнение по реда на чл.351 ал.3 НПК. Защитникът на подсъдимия поддържа основната жалба и допълнението към нея.

 

Представителят на Върховната касационна прокуратура изразява становище за неоснователност на оплакванията и отсъствието на основания за отмяна на оспорения съдебен акт.

Като съобрази горното, доводите на страните и след проверка в пределите по чл.347 НПК, ВКС І-во наказателно отделение установи:

Жалбата е частично основателна.

Възражението, че законът не е приложен правилно, като е ангажирана отговорността на подсъдимия като извършител на инкриминираното по делото престъпление, е основателно.

Този извод на СГС се основава на фактически положения, приети за установени в нарушение на чл.303 ал.1 НПК. За намерилите място в мотивите на оспорената нова присъда фактически положения (стр.3-5), че „подсъдимият е извършил необходимите действия за изменение на идентификационния номер на рамата на лекия автомобил”, защото „единствен той е имал достъп до него и е могъл да демонтира частта от рамата, на която е бил съответния номер”, че „ подсъдимият е участвал в действията по монтиране на изрязаната част от рамата с планката с номер WAUZZZ89ZJA130758 на рамата на лекия автомобил, противозаконно отнет от св. Александров”, че „подсъдимият е участвал в демонтирането на планката с номера на рамата на закупения от него ...лек автомобил.., а след това е участвал в поставянето на така отрязаната планка на рамата на ...отнетия от св. А лек автомобил”, липсват доказателства, които да позволяват изводи като цитираните, най-общо, че подс. П. е участник във всички действия, необходими за подправката на идентификационен номер на МПС.

Доказателствата по делото обаче, са достатъчно категорични единствено за изводи като този, че извършването на подправката е било „невъзможно без участието на подсъдимия” (пак там на стр.4).

Прилагането на чл.345а ал.1 НПК към фактически положения, приети в нарушение по смисъла на чл.348 ал.1 т.2 НПК на чл.303 ал.1 НПК, е довело до нарушение на закона по смисъла на чл.348 ал.1 т.1 НПК. Иначе казано нарушението на материалния закон, в случая, няма самостоятелно значение, а е резултат от първичното съществено нарушение на процесуалните правила по доказването.

Допуснатото от СГС процесуално нарушение с отражение върху правната квалификация на извършеното подлежи на отстраняване направо в тази инстанция.

Наличието както на неправилни, така и на правилни фактически констатации позволява неправилните да бъдат само отбелязани от ВКС, а изходът на делото да бъде съобразен с правилните. Връщане на делото за ново разглеждане не е необходимо, защото правилните и неправилните фактически изводи не са в противоречие, а се отнасят като част от цяло: подсъдимият П е участник не във всички, а само в част от действията, необходими за подправката – онези, без които тя не би била възможна, а именно – предоставянето на фактическата власт (достъпа) до вещта – идентификационният номер на закупения от него, от автоморга, лек автомобил.

Безспорно установените действия на подсъдимия, не са нищо друго освен улесняване на подправката и с това са достатъчни за правната квалификация „помагач” по смисъла на чл.20 ал.4 НК, а тя, на свой ред може да бъде дадена от ВКС, като приложение на „закон за еднакво наказуемо престъпление” – чл.354 ал.2 т.2 НПК.

Водим от горното и на основание чл.354 ал.2 т.2 НПК, ВКС І-во наказателно отделение

 

Р Е Ш И :

 

ИЗМЕНЯ присъда от 11.12.2008 г., постановена по внохд № 1518/08 г. на СГС като преквалифицира извършеното от подсъдимия И. Г. П. по чл.345а ал.1 вр.с чл.20 ал.4 НК.

ОСТАВЯ В СИЛА посочената присъда в останалата част.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: