Ключови фрази
Отмяна на влязло в сила решение по чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК * отмяна-нарушено право на участие * отмяна-ненадлежно представителство

Р Е Ш Е Н И Е
№ 235
гр. София, 02.11.2012 г.
В ИМЕТО НА НАРОДА


Върховният касационен съд на Република България, второ гражданско отделение, в съдебно заседание на трети октомври две хиляди и дванадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЛАМЕН СТОЕВ
ЧЛЕНОВЕ: ЗЛАТКА РУСЕВА
ЗДРАВКА ПЪРВАНОВА

при секретаря Т. Кьосева
и в присъствието на прокурора
изслуша докладваното от съдията Пламен Стоев дело № 1229/11г. и за да се произнесе взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 307 ГПК.
Образувано е по молба на М. К. Н.-Г. от [населено място] за отмяна на влязло в сила решение № 304 от 08.07.11г. по гр.д. № 1576/10г. на Върховния касационен съд, І г.о.
Молителката поддържа, че поради заболяване не е могла да се яви по делото на проведеното съдебно заседание, но съдът не е уважил направеното своевременно искане за неговото отлагане и по този начин я е лишил от възможността да участва в процеса и да организира защитата си. Иска се ВКС да отмени посоченото решение на основание чл.303, ал.1, т.5 ГПК.
Ответниците по молбата П. Е. П. и Я. К. П., както и назначеният особен представител на ответницата А.-М. Н. считат същата за неоснователна, а ответникът Столична община не взема становище
Молбата за отмяна е подадена в срока по чл.305, т.5 ГПК и е процесуално допустима, но разгледана по същество тя е неоснователна.
С посоченото решение ВКС е обезсилил решение от 17.09.07г. по гр.д.№ 57/00г. на СГС в частта, с която е уважен предявеният от П. К. Н., починал и заместен в процеса от А.-М. Н. и М. К. Н. срещу П. Е. П., Я. К. П. и Столична община иск по чл.108 ЗС за предаване владението на апартамент, находящ се в [населено място], [улица], № 26, ет.4.
Със същото решение касационният съд е отменил въззивното решение в частта, с която са уважени предявените искове по чл.7 ЗВСОНИ и по чл.97, ал.1 ГПК/отм./ и вместо него е отхвърлил същите като неоснователни.
3а проведеното съдебно заседание на 22.06.11г. съдебно заседание молителката е била редовно призована, като с молба от 21.06.11г. е поискала отлагане на делото поради внезапно заболяване. Към молбата е представена епикриза от УМБАЛСМ [фирма], от която е видно, че същата е постъпила в болницата на 20.06.11г. и изписана на 21.06.11г. за домашно лечение с медикаменти и препоръки за хигиенно-диетичен режим и физически покой. Съдът е приел искането за неоснователно по съображения, че не е представено изрично медицинско удостоверение по образец, в което изрично да е да бъде упоменато, че страната не може да се яви пред съда, както и че не е представен болничен лист, а от епикризата не може да се направи такъв извод.
Съгласно разпоредбата на чл.303, ал.1, т.5 ГПК заинтересуваната страна може да поиска отмяна на влязло в сила решение, когато тя, вследствие нарушаване на съответните правила, е била лишена от възможност да участва в делото или не е била надлежно представлявана, или когато не е могла да се яви лично или чрез повереник поради особени непредвидени обстоятелства, което не е могла да преодолее.
В разглеждания случай не е налице нито едно от посочените основания за отмяна, тъй като молителката е била редовно призована за насроченото пред ВКС съдебно заседание и не са били налице необходимите предпоставки за отлагане на делото поради заболяване.
Според чл.18, ал.2 от Наредба за медицинската експертиза (ДВ, бр.36/10г.) при определен домашен амбулаторен или свободен режим осигуреният е длъжен, ако е необходимо, да се яви пред разследващите органи или пред органите на съдебната власт през периода на разрешения отпуск поради временна неработоспособност, освен ако представи “Медицинско удостоверение” по образец, утвърден от министъра на здравеопазването и министъра на правосъдието, в което е отбелязано, че заболяването на лицето не позволява явяването му пред разследващите органи и пред органите на съдебната власт.
В случая такова медицинско удостоверение не е било представено, а не се твърди и да е било издадено, поради което не би могло да се приеме, че молителката не е могла да се яви по делото поради особени непредвидени обстоятелства и съдът не е имал никакво основание да отлага делото само въз основа на представената епикриза независимо от обстоятелството, че същата не е работила по трудов договор, а е била пенсионерка и по тази причина не й е бил издаден болничен лист.
С оглед изложеното молбата за отмяна следва да бъде оставена без уважение.
По изложените съображения Върховният касационен съд, ІІ г.о.


Р Е Ш И :


О с т а в я без уважение молбата на М. К. Н.-Г. от [населено място] за отмяна на влязло в сила решение № 304 от 08.07.11г. по гр.д. № 1576/10г. на Върховния касационен съд, І г.о. на основание чл.303, ал.1, т.5 ГПК като неоснователна.
Р е ш е н и е т о не подлежи на обжалване.



ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: