Ключови фрази
Причиняване на телесни повреди и щети в транспорта * новооткрито обстоятелство * възобновяване на наказателно производство * основателност на искане за възобновяване

Р Е Ш Е Н И Е

№ 192

[населено място], 22 декември 2020 г.

В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А


ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, първо наказателно отделение, в открито съдебно заседание на четвърти декември през две хиляди и двадесета година в състав :

ПРЕДСЕДАТЕЛ : ХРИСТИНА МИХОВА
ЧЛЕНОВЕ : НЕВЕНА ГРОЗЕВА
ТАТЯНА ГРОЗДАНОВА

при секретаря Марияна Петрова и
с участието на прокурора Гебрев,
като разгледа докладваното от съдия Грозева н. д. № 669/2020 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:


Касационното производство е образувано на основание чл. 422, ал.1, т. 3 от НПК по искане на Градски прокурор при СГП за възобновяване на нохд № 8033/2016 г. по описа на СРС- НК, 23 състав.
В искането се сочи, че е образувано ДП № 513 ЗМТ 11044/2020 г. по описа на СДВР, пр. пр. № 6090/20 г. по описа на СРП за извършено престъпление по чл. 343, ал. 1, б. б, пр. 1 вр. чл. 342, ал.1 от НК.
В хода на разследването са събрани нови доказателства, които не са били известни на съда, постановил присъда по нохд № 8033/16 г. по описа на СРС и които имат съществено значение за делото. Такива според прокурора са показанията на св. Г. Д. С., предадения от него на диск с видеозапис от охранителна камера на обект собственост на „Тангра-АВ“ ООД от деня на ПТП, както и резултатите от назначената КАТЕ.

В съдебно заседание прокурорът от ВКП поддържа искането, тъй като счита, че са налице нови обстоятелства, неизвестни на съда, постановил оправдателната присъда срещу Л. Б. С. за престъпление по чл. 343, ал.1, б. Б вр. чл. 342, ал.1 от НК.
Адв. П. – защитник на оправдания Л. С. пледира за неоснователност на направеното искане, като възразява срещу начина, по който записът е бил предаден от брата на пострадалия и срещу заключението на назначената върху него КАТЕ, тъй като тя не е изследвала всички налични материали по делото, поради което е направила необоснован извод за причините за пътния инцидент.
Л. С. се явява лично пред ВКС и моли да не се уважава искането за възобновяване на делото.

ВКС- първо наказателно отделение, след като обсъди доводите на страните в пределите на правомощията си, намери следното :
Искането е допустимо, тъй като е спазен срока по чл. 421, ал. 1 от НПК- направено е шестмесечния срок, в който прокуратурата е узнала за новото обстоятелство и това е станало с разпита и предаването на 20.02.2020 г. от св. Г. С. на видеозапис от 16.07.2015 г. от охранителна камера в района на местопроизшествието.
Разгледано по същество, искането е основателно, поради следното :
В СРС е образувано нохд № 8033/16 г. по внесен срещу Л. Б. С. обвинителен акт по чл. 343, ал.1, б. Б вр. чл. 342, ал. 1 от НК - за причиняване на ПТП, при което пострадал С. Д. С.. С присъда от 4.12.2017 г. СРС признал С. за невиновен и го оправдал по предявеното обвинение. По протест на прокурор в СГС е образувано внохд № 4590/18 г., по което с решение от 15.01.2020 г. СГС потвърдил оправдателната присъда, с което тя влязла в сила.
Инстанциите по същество са приели, че описаната в обвинителния акт обстановка не се е потвърдила от доказателствата по делото /с изключение показанията на св. К. и АТЕ от ДП/ и че причина за настъпилото ПТП е поведението на св. К. - водач на л.а. „Рено“, който се е движел в лявата лента за движение- попътно на автомобила, управляван от С.. Прието е, че К. застигнал С. и предприел изпреварване от ляво, пресичайки двойната непрекъсната линия, като навлязъл в лентата за насрещно движение, където се движел автомобила управляван от пострадалия С.. В следствие на това между л. а. „Мерцедес“ и л. а. „Рено“ настъпило съприкосновение, като последното се отклонило наляво и навлязло в насрещната лента, където ударило автомобила, в който пътувал пострадалия С..
При тази фактология съдебните състави оправдали С. по внесения срещу него обвинителен акт. Решението на СГС, което е окончателно и слага край на процесуалното развитие на делото се ползва със сила на присъдено нещо. Съгласно общите правила то се явява неатакуемо и неотменно. Законът, обаче допуска отклонение, което представлява извънреден способ за проверка на влезлите в сила съдебни актове. То е предвидено в чл. 422, ал.1, т. 3 от НПК при кумулативното наличие на следните предпоставки – разкриването на нови обстоятелства или доказателства, които не са били известни на съда, постановил влезлия в сила съдебен акт и те да имат съществено значение за делото. Изискването е тези обстоятелства или доказателства да са разкрити чрез разследване – по реда на глава 17 от НПК или в хода на съдебно следствие, като само по този начин, /новооткритите доказателства или обстоятелства/ биха дали основание за отмяна на влезлия в сила съдебен акт и за възобновяване на производство по него.
В конкретния случай са изпълнени изискванията на процесуалния закон и за това искането се явява основателно.
На първо място, новото доказателство е веществено доказателство, което е предоставено от св. С. чрез доброволно предаване в хода на образуваното досъдебно производство /протокол за доброволно предаване от 20.02.2020 г., л. 12, т. 3/. Касае се за 1 брой оптичен носител с надпис „Verbatim“, съдържащ запис от камера, монтирана на сградата на фирма „Тангра- АВ“ ООД, върху който се твърди, че са оставени следи от местопроизшествието в [населено място], на [улица]от 16.07.15 г. Последният не е бил известен, нито на СРС, нито на СГС, решили делото по същество. На видеозаписа, снет от охранителната камера на фирма „Тангра“- ООД, намираща се в района на произшествието са заснети фрагменти от пътния инцидент, при който е пострадал С.. От показанията на неговия брат-Г. С. дадени в хода на ДП на 20.02.20 г. на л. 10-11, т. 3 се установява, че е получил записа няколко дни след катастрофата от управителя на фирмата А., но не го е предал на разследващите. Това сторил едва след приключване на въззивното производство пред СГС.
Назначената въз основа на записа КАТЕ налага промяна във фактическа обстановка и причините за настъпване на ПТП и следователно е от важно значение за разкриване на обективната истина по делото. В КАТЕ е прието, че водачът на л.а. „Мерцедес“ с ДК [рег.номер на МПС] -Л. Б. С. навлязъл от средната пътна лента в лявата лента за движение по [улица], в момент, в който л.а. „Рено“ го приближавал от неговата задна страна и навлязъл в опасната му зона за спиране, с което станал причина за пътния инцидент и настъпилия от него резултат.
Това ново фактическо обстоятелство е от съществено значение за делото, тъй като от него зависи формирането на вътрешното убеждение на съда по релевантните факти, което налага касационната инстанция да упражни предвидените в закона правомощия - да възобнови нохд № 8033/16 г. по описа на СРС и отмени постановената по него присъда, решението на въззивния съд постановено по внохд № 4590/18 г. и да върне делото за ново разглеждане от СРС от стадия на съдебното заседание.
Релевираните в съдебното заседание пред ВКС от адв. П. възражения, касаят спора по същество и за това касационната инстанция следва да се въздържи от излагане на становище за тяхната основателност. При новото разглеждане на делото от първата инстанция, следва да се прецени допустимостта, относимостта и достоверността на всички доказателства и доказателствени средства, като се даде отговор какъв е механизма на деянието, при който е пострадал С. С. и дали негов автор е Л. С..

Мотивиран от изложеното и на основание чл. 422, ал.1, т. 3 от НПК
ВКС- първо наказателно отделение
Р Е Ш И :

ВЪЗОБНОВЯВА нохд № 8033/16 г. по описа на СРС.
ОТМЕНЯ ПО РЕДА НА ВЪЗОБНОВЯВАНЕТО ПРИСЪДА от 4.12.2017 г. на СРС, постановена по нохд № 8033/16 г. и решение № 49 от 15.01.2020 г. на СГС по внохд № 4590/18 г.
ВРЪЩА нохд № 8033/16 г. на СРС за ново разглеждане от стадия на съдебното заседание.

Решението е окончателно.

Председател : Членове : 1. 2.