Ключови фрази
Ревандикационен иск * предаване на владение * защита правото на собственост от неоснователни действия * грешка в кадастрална карта * обективно съединяване на искове * правна квалификация


Р Е Ш Е Н И Е

№ 133

София, 01.06.2016 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, първо гражданско отделение в съдебно заседание на седемнадесети май две хиляди и шестнадесета година в състав

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДОБРИЛА ВАСИЛЕВА
ЧЛЕНОВЕ: ЖАНИН СИЛДАРЕВА
БОНКА ДЕЧЕВА

с участието на секретаря Даниела Никова изслуша докладваното от съдията Д. Василева гр. дело № 2346 / 2015 г. и за да се произнесе взе предвид следното:
Производството е по чл.290 ГПК.
Обжалвано е решение № 10/ 19.01.2015 г. по гр.д.№ 697/ 2014 г. на Добрички окръжен съд, потвърждаващо решение № 88/ 21.07.2014 г. по гр.д.№ 717/ 2013 г. на РС- Каварна, с което са отхвърлени исковете на [фирма] за ревандикация на 80 кв.м. от имота на ответниците М. Н. А., В. И. И., П. С. А. и О. Т. А., както и за премахване на масивна ограда между двата имота.
Жалбата е подадена от ищеца [фирма], който оспорва решението на съда да не разглежда доводите му за наличие на грешка в кадастралната карта и изразеното становище, че тази грешка трябва да се установи в отделно производство по чл.54, ал.2 ЗКИР.
Касационното обжалване е допуснато по правния въпрос дали това становище на въззивния съд е правилно.
С т.4 на ТР № 8/ 2014 г. на ОСГК на ВКС се прие, че искът за ревандикация е допустим и може да бъде уважен дори и спорната част да е заснета неправилно и не е необходимо да се провежда предварително административна процедура за поправяне на грешки в кадастралната карта или пък да се води иск по чл.54, ал.2 ЗКИР- т. е. допустимо е в производството по иска за собственост съдът да изследва наличието на непълнота или грешка в одобрената кадастрална карта. В мотивите към тълкувателното решение се посочва и как следва да процедира съдът при такова съединяване на исканията и с какъв диспозитив следва да се произнесе.
При наличието на така приетото тълкувателно решение,
с което се дава отговор и на правния въпрос, по който е допуснато настоящото касационно обжалване, следва да се приеме, че решението на въззивния съд е неправилно и следва да се отмени. От обстоятелствената част на исковата молба е видно, че се излагат твърдения, които сочат за наличието на грешка в кадастралната карта при отразяване общата граница между двата съседни имота. Съответно на тези твърдения е и искането да се съобрази вярната имотна граница при разглеждане на иска за собственост. Тъй като нито една инстанция не се е произнесла по тези твърдения, а въззивният съд освен това изрично е приел, че не дължи такова произнасяне, това налага делото да се върне за ново разглеждане на първоинстанциония съд, който да квалифицира правилно предмета на спора и въз основа на събраните доказателства или допълнително представени такива да постанови решение в смисъла на указанията, дадени в ТР № 8/ 2014 г. на ОСГК на ВКС. Обусловено от изхода на спора относно вярната имотна граница и от иска по чл.108 ЗС е и произнасянето и по иска по чл.109 ЗС, поради което и в тази част делото следва да се върне за ново разглеждане.
По изложените съображения настоящият състав на Върховния касационен съд, първо гражданско отделение

Р Е Ш И

ОТМЕНЯ решение № 88/ 21.07.2014 г. по гр.д.№ 717/ 2013 г. на РС- Каварна и потвърждаващото го решение № 10/ 19.01.2015 г. по гр.д.№ 697/ 2014 г. на Добрички окръжен съд и връща делото на районен съд Каварна за ново разглеждане от друг състав на съда.

Решението не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: