Ключови фрази
Касационни дела по глава тридесет и трета НПК * групиране на наказания * най-благоприятно групиране на наказания * усложнена престъпна дейност * съвкупност от престъпления

Р Е Ш Е Н И Е

Р Е Ш Е Н И Е

                                         № 293

  София, 12 юни 2009 година

 

 

 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

Върховният касационен съд на Република България, първо наказателно отделение, в открито заседание на осми юни две хиляди и девета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА ВЕЛИЧКОВА

                                                            ЧЛЕНОВЕ: ЕВЕЛИНА СТОЯНОВА

                                                                                      НИКОЛАЙ ДЪРМОНСКИ

                                                                        

при участието на секретаря Румяна Виденова

и в присъствието на прокурора Руско Карагогов

изслуша докладваното от съдия Евелина Стоянова

дело № 279 по описа за 2009 година.

 

Производството е по реда на глава 33 НПК, образувано по искане на главния прокурор за възобновяване на чнд № 22/06 г. на Районен съд-гр. Карнобат, отмяна на определението от 30.06.2006 г. и връщане на делото за ново разглеждане. Възразява се, че при групиране на наказанията на осъдения С. А. М. съдът е допуснал съществено нарушение на закона, като не е съобразил принципа за най-благоприятното за осъдения съчетание, довело до влошаване на положението на последния. В тази връзка е спряно изпълнението на посоченото определение. Пред ВКС искането се поддържа от представителя на Върховната касационна прокуратура.

Защитата на осъдения изразява становище за основателност на направеното искане.

За да се произнесе ВКС І-во наказателно отделение взе предвид и следното:

С атакуваното определение, в процедура по чл.306 ал.1 т.1 НПК, КРС определил на осъдения М. общи наказания по общо 12 влезли в сила присъди, като анализът на последните предопределил извод за наличието на три съвкупности по смисъла на чл.25 ал.1 вр.с чл.23 ал.1 НК

–първата – между деянията, предмет на присъдите по нохд №№ 1151/97 г., 4/00 г., 35/00 г., 22/00 г. и 106/00 г., за която общото наказание е определено в размер на 1 година лишаване от свобода, на основание чл.68 ал.1 НК е приведено в изпълнение така определеното общо наказание, на основание чл.25 ал.2 НК съдът приспаднал изцяло изтърпяното по посочените присъди;

-втората – между деянията, предмет на присъдите по нохд №№ 105/01 г., 144/01 г. и 159/01 г., за която е определено общо наказание 1 година и 3 месеца лишаване от свобода; на основание чл.24 НК същото е увеличено с 5 месеца, на основание чл.25 ал.2 НК съдът приспаднал частично времето, през което осъденият е изтърпял наказание по посочените дела, а на основание чл.46 ЗИН е определен първоначален общ режим за изтърпяване на определеното общо наказание в размер на 1 година и 3 месеца лишаване от свобода;

-третата – между деянията, предмет на присъдите по нохд №№ 183/02 г., 183/04 г., 169/04 г. и 135/05 г., за която е определено общо наказание 4 години лишаване от свобода, увеличено по реда на чл.24 НК с 1 година. На основание чл.68 НК общо определеното наказание от 5 години лишаване от свобода е приведено в изпълнение при първоначален общ режим на изтърпяване, а на основание чл.25 ал.2 НК е приспаднато частично времето, през което осъденият е изтърпял наказание по цитираните дела.

 

Като съобрази горното, доводите на прокурора, становището на защитата на осъдения и след проверка ВКС І-во наказателно отделение прецени искането на главния прокурор за допустимо и основателно.

 

Искането е в полза на осъдения М. Според вносителя на същото нарушението на принципа за най-благоприятното за последния съчетание е довело до влошаване на положението му – определено е за изтърпяване, по всички съвкупности, наказание, по сбор, надвишаващо най-малко с 4 месеца, наказанието, което произтича от установените от прокурора други, различни от приетите от КРС, съвкупности по смисъла на чл.25 ал.1 вр.с чл.23 ал.1 НК.

Данните по делото указват, че е налице усложнена престъпна дейност, в рамките на която се установяват деяния в съвкупност помежду си и такива в съотношение на рецидив. С оглед на посоченото по-горе, очевидно са възможни поне две възможни съчетания, които не са установени от КРС, а после преценени на плоскостта на споменатия принцип.

Изложеното предопределя отмяна на определението по реда на възобновяването и връщане на делото за ново разглеждане.

Вън от това, ВКС намира за необходимо да посочи и следното – съдът не е съобразил правилото по чл.25 ал.4 НК, като вместо това незаконосъобразно е приложил чл.68 ал.1 НК – за конкуренцията между чл.25 ал.4 и чл.68 ал.1 НК, а по втората съвкупност е пропуснал да определи първоначален режим за изтърпяване на увеличението по реда на чл.24 НК.

Водим от горното на основание чл.425 ал.1 т.1 НПК, ВКС І-во наказателно отделение

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ ПО РЕДА НА ВЪЗОБНОВЯВАНЕТО определение от 30.06.2006 г., постановено по чнд № 22/06 г. на Районен съд-гр. Карнобат и ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на същия съд от стадия на съдебното заседание.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: