Ключови фрази
Отвличане * обезщетение за неимуществени вреди от престъпление

Р Е Ш Е Н И Е

Р Е Ш Е Н И Е

 

  33

 

София,  26 януари  2010 година

 

В  ИМЕТО  НА  НАРОДА

 

 

            Върховният касационен съд на Република България, Второ наказателно отделение в съдебно заседание на ...двадесет и втори януари......  две хиляди и десета година в състав:

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ :ЛИЛЯНА МЕТОДИЕВА

                                                            ЧЛЕНОВЕ :ЕЛЕНА АВДЕВА

                                                                                      ТАТЯНА КЪНЧЕВА

                                                                         

при участието на секретаря…КРИСТИНА ПАВЛОВА...............…и в присъствието на прокурора...АНТОНИ ЛАКОВ..............изслуша докладваното от съдия Т. Кънчева касационно дело № 642 по описа за 2009  година и за да се произнесе взе предвид следното:

 

 

Касационното производство е образувано по жалба на частния обвинител и граждански ищец А. М. А. срещу гражданско-осъдителната част на решение № 141/ 05.10.2009 г. по внохд № 133/09 г. на Бургаския апелативен съд с оплакване за явна несправедливост на присъденото обезщетение за неимуществени вреди. Иска се увеличаването му до пълния предявен размер.

Прокурорът от Върховната касационна прокуратура изразява становище, че жалбата е неоснователна.

Подсъдимият, в депозирано писмено възражение по жалбата, излага аргументи, че жалбата не отговаря на изискванията на чл.351 ал.1 от НПК и следва да бъде върната на страната.

Върховният касационен съд, второ наказателно отделение, като обсъди доводите на с. те и извърши проверка на атакуваното решение в пределите по чл.347 НПК, установи следното:

 

С решението си Бургаският апелативен съд потвърдил присъда № 5/ 15.01.2009 г. на Бургаския окръжен съд, с която подсъдимият Н. Н. Б. е признат за виновен в извършване на две престъпления – по чл.142 ал.1 от НК и по чл.152 ал.1 вр. чл.18 ал.1 от НК. За всяко от тях му е наложено наказание, като на осн. чл.23 от НК е определено едно общо наказание от една година и шест месеца лишаване от свобода, условно, с три годишен изпитателен срок. Подсъдимият е осъден да заплати на пострадалата обезщетение за причинените й неимуществени вреди в размер на пет хиляди лева, а в останалата част до пълния предявен размер от 50 хиляди лева искът е отхвърлен като неоснователен.

 

Върховният касационен съд намира, че жалбата отговаря на изискванията по чл.351 от НПК и следва да бъде разгледана по същество. В нея се сочи частта от решението, която се обжалва, основанието за касационната проверка- явна несправедливост на обезщетението, като са изложени и доводи в негова подкрепа. Подадена е в срок и от с. , която има право на жалба. Искането на подсъдимия за връщане на жалбата е неоснователно.

Разгледана по същество, жалбата е основателна.

Бургаският апелативен съд не е обсъдил задълбочено всички обстоятелства, имащи значение за решаване на въпроса какво обезщетение да бъде присъдено на пострадалата. Приел е, че въззивната й жалба е неоснователна, тъй като А. А. била пълнолетна, изпитала страх и уплаха от посегателството върху нея, но все половата й неприкосновеност не била засегната, тъй като деянието е приключило във фазата на опита. Настоящият касационен състав категорично не може се съгласи с посочените доводи.

Фактите по престъплението, както са приети от въззивния съд, сочат, че подсъдимият е упражнил интензивно насилие над младата жена, като за да сломи съпротивата й я блъскал в стената на стаята, дърпал я за косите, съборил я на земята, стискал я за шията докато тя изпаднала в безсъзнание.плашен от състоянието й, той я поставил в багажника на автомобила си, откарал я извън селото, отново правил опити да осъществи полов акт, след което я изоставил. Сама, полугола, в тъмнината, пострадалата А. трудно се ориентирала къде се намира и след дълго лутане и обикаляне по черни пътища успяла да се прибере в дома си. Всички тези обстоятелства се отразили негативно върху психиката й и са довели до протрахирана дезадаптационна реакция с прояви на тревожност, несигурност, дистамия, безсъние и безапетитие. Лежала в болница, провела медикаментозно и психо-терапевтично лечение, дълго време не напускала дома си от страх от евентуална среща с подсъдимия. Срамувала се от случилото се, станало известно на хората от селото. Получила и физически травми- контузия на главата, тялото, шията, ларинкса от душенето, мозъчно сътресение.

Всички тези обстоятелства не са съобразени от Бургаския апелативен съд, а те несъмнено сочат, че пострадалата е претърпяла интензивни болки, страдания, психически и физически дисконфорт, които не са възмездени в достатъчно степен от присъденото й обезщетение. Затова Върховният касационен съд прие, че същото следва да бъде увеличено до размер от 10 хиляди лева.

При тези съображения и на основание чл. 354 ал.2 т.5 от НПК Върховният касационен съд, второ наказателно отделение

 

 

 

Р Е Ш И :

 

 

ИЗМЕНЯВА решение № 141/ 05.10.2009 г. по внохд № 133/09 г. на Бургаския апелативен съд, като УВЕЛИЧАВА размера на обезщетението за неимуществени вреди, присъдено на А. М. А. от пет хиляди на ДЕСЕТ ХИЛЯДИ лева.

Осъжда подсъдимия Н. Н. Б. да заплати по сметка на ВКС 200 лв. държавна такса върху увеличения размер на обезщетението.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

 

ЧЛЕНОВЕ: