Ключови фрази
Престъпление по чл. 234, ал. 1, 2 и 3 НК * неуважено искане за възобновяване от осъден


Р Е Ш Е Н И Е


№ 169

гр.София, 23.11.2020г.


В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А



Върховният касационен съд на Република България, второ наказателно отделение, в съдебно заседание на осемнадесети ноември през две хиляди и двадесета година, в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ:ТАТЯНА КЪНЧЕВА
ЧЛЕНОВЕ:БИСЕЛ ТРОЯНОВ
НАДЕЖДА ТРИФОНОВА

при секретар ИЛ.РАНГЕЛОВА
и в присъствието на прокурора К.СОФИЯНСКИ
изслуша докладваното от съдията Н.Трифонова н. д. № 703/2020 година.

Производството по чл.423, ал.1 НПК е образувано по искане на осъдения Д. И. А. , направено чрез упълномощен защитник- адв.Н. С., за проверка по реда на възобновяването на влязло в сила решение № 43 от 17.06.2020г. постановено по ВНОХД № 188/2020 г. на Пазарджишкия окръжен съд.
В искането, поддържано и в съдебно заседание, защитата излага доводи, че осъденият не е знаел за проведеното пред въззивния съд съдебно заседание. Посочва, че приложената по въззивното дело призовка, е подписана от лице без да е уточнено, в какво качество то е приело същата, не са изписаните трите имена и адреса на получателя.
Представителят на Върховната касационна прокуратура изразява становище, че искането е неоснователно. Акцентира на обстоятелството, че А. е знаел за провеждащото се срещу него наказателно производство, явявал се е пред първата инстанция, а призовката за съдебно заседание пред втората инстанция е получена от лице, за което има достатъчно данни, че е неговата майка.
Осъденият А. моли производството по делото да се възобнови.
Върховният касационен съд, второ наказателно отделение, като взе предвид доводите на страните и данните по приложеното дело, за да се произнесе констатира следното:
С присъда № 2 от 09.01.2020г. постановена по НОХД № 394/2019 г. Пазарджишкият районен съд е признал подсъдимия Д. А. за виновен в извършване на престъпление по чл.243, ал.2,т.1, вр. чл.28 НК като му е наложено наказание от 3 години и 6 месеца „лишаване от свобода“. Определен е първоначален режим за изтърпяване на наказанието.
С решение № 43 от 17.06.2020г. постановена по ВНОХД № 188/2020 г. на Пазарджишкия окръжен съд, присъдата е била потвърдена.
Искането е процесуално допустимо, а разгледано по същество е неоснователно.
С разпоредбата на чл. 423, ал. 1 от НПК е предоставена възможност на задочно осъдения да поиска отмяна по реда на възобновяването на влязлата в сила присъда, когато наказателното дело е разгледано в негово отсъствие. По този начин се гарантира прокламираното от чл. 5 т. 3 от Конвенцията за защита на правата и основните свободи и от чл. 55 от НПК право на осъдения да участва лично в наказателното производство и да бъде изслушан от съда в процеса на вземане на решението за осъждането му. По този начин той може да осъществи в пълен обем правото си на защита.
В конкретния случай, видно от данните по делото, подсъдимият лично е бил привлечен в качеството на обвиняем на досъдебното производсто, присъствал на всички заседание по делото пред първоинстанционния съд. Спорно остава за него редовното му призоваване за съдебното заседание през втората инстанция. Осъденият счита, че призовката не е връчена по установения от процесуалния закон ред, респективно делото е разгледано неправомерно в негово отсъствие. Но твърдените от него нарушения на процесуалните правила по повод призоваването пред въззивния съд не са основания по чл.423, ал.1 НПК, а следва да се разгледат в рамките на нарушенията по чл.422, ал.5 НПК, както са били и първоначално направени от защитника в депозираното искане за възобновяване пред АС Пловдив.
Възобновяване на наказателното дело по искане на задочно осъдения включва случаи, в които той не е бил известен за воденото срещу него наказателно производство, с което са нарушени правата му за участие в същото. Подобен пропуск в настоящия казус не е налице, тъй като досъдебното производство и това пред първата инстанция са проведени в негово присъствие. Останалите нарушения, касаещи редовното му уведомяване на съдебни заседания, а в случая възраженията за липса на редовно призоваване пред въззивния съд, следва да се разглеждат като съществени процесуални нарушения, но включени в основанията по чл.422, ал.1,т.5 НПК. Именно за това оплакванията на осъдения за допуснати съществени процесуални нарушения, включително възраженията по повод призоваването му пред окръжния съд, следва да се разгледат от АС Пловдив по реда на чл.424, ал.1 вр. чл.422, ал.1,т.5 НПК.
По изложените съображения настоящият състав на Второ наказателно отделение на Върховния касационен съд приема, че искането на осъдения, направено на основание чл.423 НПК не може да се удовлетвори и следва да бъде оставено без уважение, поради което и




Р Е Ш И:

Оставя без уважение искането на осъдения Д. И. А. за отмяна по реда на възобновяването по чл. 423 НПК на влязло в сила решение № 43 от 17.06.2020г. постановена по ВНОХД № 188/2020 г. на Пазарджишкия окръжен съд.
Делото да се изпрати на АС Пловдив, за разглеждане по реда на чл.424, ал.1 НПК
Решението не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: