Ключови фрази
Иск за признаване уволнението за незаконно * прекратяване на трудовото правоотношение * срок за изпитване * конкурс * трансформация


. стр. от решение по гр.д. № 445/2009 на Върховния касационен съд, ІV ГО

РЕШЕНИЕ
№ 821

С., 09. март 2011 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА


Върховният касационен съд, Четвърто гражданско отделение в публично заседание на първи декември две хиляди и десета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Борислав Белазелков
ЧЛЕНОВЕ: Марио Първанов
Борис Илиев

при участието на секретаря Р. П. като разгледа докладваното от съдията Б. Белазелков гр.д. № 445 по описа за 2009 година, за да се произнесе, взе пред вид следното:
Производство по чл. 290 ГПК.
Допуснато е касационното обжалване на решението на Софийския градски съд от 15.05.2008 г. по гр.д. № 1489/2007, с което е потвърдено решението на Софийския районен съд от 05.02.2007 г. по гр.д. № 1169/2006 г., с което са уважени предявените искове по чл. 344, ал. 1, т. 1, 2 и 3 КТ. Обжалването е допуснато поради противоречивото разрешаване на материалноправните въпроси за правното значение на подписания договор, когато трудовото правоотношение е възникнало от конкурс и за правното значение на отношенията с новоназначен работник за правоотношенията с уволнения работник.
По повдигнатите правни въпроси Върховният касационен съд намира, че съгласно чл. 96, ал. 1 КТ трудовото правоотношение за конкурсна длъжност възниква с лицето, което е класирано на първо място, от деня, в който то е получило съобщението за резултата. След възникването на трудовото правоотношение страните могат да сключат договор по чл. 107 КТ, с който да уредят по-детайлно отношенията си, но този договор има за предмет едно вече съществуващо трудово правоотношение, което може да бъде променено или прекратено, но не може да възникне втори път (затова законодателят нарича този договор споразумение). Съгласно чл. 96, ал. 3 КТ изпълнението на задълженията по трудовото правоотношение започва с постъпването на работа на лицето, спечелило конкурса. В този момент то „заема длъжността” и това е основанието за прекратяване на трудовото правоотношение с лицето, изпълнявало длъжността за времето, докато бъде заета въз основа на конкурс по чл. 68, ал. 1, т. 4 КТ. Как ще се развият впоследствие правоотношенията между работодателя и лицето, спечелило конкурса, е без значение в отношенията между работодателя и лицето, изпълнявало длъжността за времето, докато бъде заета въз основа на конкурс. Със заемането на длъжността от спечелилия конкурса тези правоотношения са прекратени и не може да бъдат възобновени поради последващо изменяване или прекратяване на правоотношенията между работодателя и лицето, спечелило конкурса.
Върховният касационен съд, състав на Четвърто гражданско отделение, като разгледа жалбата и провери обжалваното решение с оглед изискванията на чл. 290, ал. 2 ГПК, я намира основателна поради следните съображения:
За да постанови обжалваното решение, въззивният съд е приел, че за длъжността на ищеца е обявен и проведен конкурс, който не подлежи на съдебен контрол. Конкурсът е спечелен от друг кандидат, който е заел конкурсното място, но вместо споразумение по чл. 107 КТ е сключил трудов договор със срок за изпитване и след изтичането на срока договорът е прекратен.
В нарушение на материалния закон въззивният съд е приел, че последващото прекратяване на трудовото правоотношение между работодателя и лицето, спечелило конкурса има правно значение за вече прекратените правоотношения на работодателя с лицето, изпълнявало длъжността за времето, докато бъде заета въз основа на конкурс, поради което обжалваното решение следва да бъде отменено, а делото – разгледано от касационната инстанция съгласно чл. 293, ал. 2 ГПК.
По делото е установено, че ищецът е изпълнявал длъжността директор на държавното лесничейство в Б. за времето, докато бъде заета въз основа на конкурс. За длъжността е обявен и проведен конкурс, спечелен от друг кандидат, който е заел конкурсното място. За констатиране на това обстоятелство е издадена оспорваната заповед № К-153/25.04.2006 на началника на Н. у. по г.
Без правно значение са обстоятелствата: колко време ищецът е изпълнявал длъжността – никакво забавяне на конкурса не може да доведе до трасформирането на сключения трудов договор по чл. 68, ал. 1, т. 4 КТ в безсрочен; и как са се развили отношенията между работодателя и лицето, заело конкурсната длъжност – със заемането на длъжността от спечелилия конкурса трудовите правоотношения между ищеца и ответника са прекратени окончателно.
Видно от изложеното оспорваното уволнение е законно, поради което предявеният иск за признаването му за незаконно следва да бъде отхвърлен като неоснователен. Следва да бъдат отхвърлени и обусловените искове за възстановяване на предишната работа и за обезщетение поради незаконно уволнение. Ответникът „Държавна агенция по горите”, С. не претендира разноски по делото.
Воден от изложеното Върховният касационен съд, състав на Четвърто гражданско отделение

РЕШИ:

ОТМЕНЯ решението на Софийския градски съд от 15.05.2008 г. по гр.д. № 1489/2007.
ОТХВЪРЛЯ предявените от В. И. Ц. искове за признаване на уволнението му със заповед № № К-153/25.04.2006 на началника на Н. у. по г. за незаконно, за възстановяване на предишната работа и за обезщетение поради незаконно уволнение по чл. 344, ал. 1, т. 1, 2 и 3 КТ.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:


ЧЛЕНОВЕ: 1. 2.