Ключови фрази
обезпечение на бъдещ иск

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

 

N 304

 

София 22.05.2009 година

 

 

 

 

Върховният касационен съд на Република България, Търговска колегия в закрито заседание на  19  май  две хиляди  и девета година в състав:

                                    ПРЕДСЕДАТЕЛ: МАРИО БОБАТИНОВ

                                               ЧЛЕНОВЕ: ВАНЯ АЛЕКСИЕВА

                                                                                МАРИЯ СЛАВЧЕВА

при секретар

и в присъствието на прокурора

изслуша докладваното от съдията Марио Бобатинов

дело N 323-2009 година.

 

Производството е по чл.274 ал.3 т.2 ГПК във вр. с чл.288 ГПК и чл.280 ал.1 ГПК.

Образувано е по частна касационна жалба на “Т”ООД-г. Добрич срещу въззивното определение от 7.01.09г. по ч.г.д. № 8/09г. на ОС-г. Добрич.

С обжалваното определение е потвърдено първоинстанционното определение от 17.11.08г. по ч.г.д. № 2137/08г. на РС-г. Добрич, с което е било отменено допуснато обезпечение на бъдещ иск.

Оплакванията, релевирани в касационната частна жалба са за незаконосъобразност, необоснованост и съществено нарушение на съдопроизводствените правила.

Ответникът по частната касационна жалба поддържа, че същата е неоснователна.

В изпълнение на изискванията на чл.284 ал.3 т.1 ГПК касаторът е обосновал допустимостта на касационното обжалване с твърдението, че съдът не е обсъдил всички събрани по делото доказателства, както и че атакувания акт е постановен в противоречие на закона, както и че с него неправилно са решени материалноправни и процесуалноправни въпроси, които са от съществено значение за точното прилагане на закона и развитие на правото/чл.280 ал.1 т.3 ГПК/.

ВКС-ТК след анализ на представените по делото доказателства поотделно и в тяхната съвкупност приема следното:

Касационната частна жалба е процесуално допустима-подадена е в рамките на преклузивния срок по чл.275 ал.1 ГПК от надлежна страна в процеса и срещу акт подлежащ на касационно обжалване.

Касаторът сочи, че същественият процесуално правен въпрос, който е разрешен неправилно по делото е този относно възможността за предявяване на иск срещу ответника, както и дали е бил спазен срока за това предявяване, който му е бил указан от съда.

От данните по делото се установява, че касаторът е поискал налагане на обезпечителна мярка по бъдещ иск-запор върху банкова сметка на “В” О. и такава е била допусната с определение от 31.10.08г. по ч.г.д. №2137/08г. на РС-г. Добрич. Със същото определение е бил определен едноседмичен срок за предявяване на иска срещу длъжника.

Молбоподателят “Т”ООД-г. Добрич е получил съобщение за това определение на 3.11.08 г., а иска е бил предявен на 10.11.08г., видно от приложения заверен препис от исковата молба с вх. № 10278/10.11.08г./л.11/. При това положение “Т”ООД-г. Добрич е спазил точно указанията на съда за предявяване в 7-дневен срок на иска и като е приел противното въззивният съд е постановил неправилно определение.

Изложеното позволява да се обобщи, че е налице соченото в касационната частна жалба основание за допускане на касационно обжалване- чл.280 ал.1 т.3 ГПК, поради което ВКС-ТК.

Водим от горното ВКС-ТК

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

ДОПУСКА касационно обжалване на въззивното определение от 7.01.09г. по ч.г.д. № 8/09г. на ОС-г. Добрич.

ОТМЕНЯВА изцяло въззивното определение от 7.01.09г. по ч.г.д. № 8/09г. на ОС-г. Добрич и оставеното с него в сила определение от 17.11.08г. по ч.г.д. №2137/08г. на РС-г. Добрич.

ВРЪЩА делото на РС-г. Добрич за продължаване на съдопроизводствените действия.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: