Ключови фрази
правен интерес * Иск за установяване на престъпно обстоятелство * установяване на престъпно обстоятелство * преклузивен срок * изчисляване на срокове * Отмяна на влязло в сила решение по чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК * задължителна сила на присъда /споразумение/

ЗАКОН ЗА ОСОБЕНИТЕ ЗАЛОЗИ

ОПРЕДЕЛЕНИЕ

360

 

София, 30.06.2009 г.

 

 

Върховният касационен съд, Четвърто гражданско отделение в закрито заседание на осемнадесети юни две хиляди и девета година в състав:

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:        Борислав Белазелков

                                                ЧЛЕНОВЕ:     Красимира Харизанова

                                                                        Марио Първанов

 

като разгледа докладваното от съдията Б. Белазелков гр.д. № 340 по описа за 2009 година, за да се произнесе, взе пред вид следното:

Производство по чл. 288 ГПК.

Обжалвано е определението на Софийския градски съд от 16.11.2009 г. по ч.гр.д. № 4968/2008, с което е потвърдено определението на Софийския районен съд от 06.06.2008 г. по гр.д. № 625/2006 за прекратяване на производството по делото.

Недоволни от определението са касаторите А. Б. П. и М. Г. П. , представлявани от адв. П от САК, които го обжалват в срок, като считат, че въззивният съд се е произнесъл по процесуалноправния въпрос за правния интерес от иска за установяване на престъпно обстоятелство във връзка с разглеждането на гражданско дело, който е релевантен за делото, решен е в противоречие с практиката на Върховния касационен съд, разрешава се противоречиво от съдилищата и има значение за точното прилагане на закона и развитието на правото.

Ответницата по жалбата М. Б. Р., представлявана от адв. П от САК, я оспорва, като счита, че повдигнатият въпрос не се разрешава противоречиво от съдилищата, тъй като в представените решения на Върховния касационен съд са разрешени други въпроси във връзка с отмяната.

Върховният касационен съд, състав на Четвърто гражданско отделение, като констатира, че обжалваното определение е въззивно и туря край на делото, както и че обжалваемият интерес на делото пред въззивната инстанция не е под 1.000 лева, намира, че определението подлежи на касационно обжалване. Касационната жалба е подадена в срок, редовна е и е допустима.

Касационното обжалване следва да бъде допуснато, тъй като че повдигнатият процесуалноправен въпрос е релевантен за правото на защита и се разрешава противоречиво от съдилищата (чл. 280, ал. 1, т. 2 ГПК).

Въззивният съд е приел, че истците нямат правен интерес да установят претендираното престъпно обстоятелство, тъй като не могат да се позоват на установяването му по надлежния ред в производство по отмяна на влязлото в сила неизгодно за тях друго съдебно решение. Тази възможност е преклудирана за истците, тъй като е изтекъл максималният едногодишен срок от влизането в сила на решението.

Повдигнатият процесуално правен въпрос се разрешава противоречиво от съдилищата. В представеното решение на Върховния касационен съд е прието, че основанието за отмяна е установяването на престъпното обстоятелство по надлежния ред, поради което преди това никакъв срок не може да започне да тече.

Неправилно въззивният съд е приел, че интересът на истците от предявения иск следва да бъде преценяван с оглед разпоредбата на чл. 232, ал. 1 ГПК (отм.). Наличието на правен интерес е преценявано от първоинстанционния съд към 06.06.2008 г., а от въззивния съд – към 16.01.2009 г., т.е. при действието на чл. 305 ГПК. Това обаче е без съществено значение тъй като промяната на разпоредбите относно сроковете за отмяна в новия ГПК не води до промяна на заварената правна уредба, тя е същата. Основание за отмяна не е извършването на престъпление във връзка с воденето на едно гражданско дело, а установяването му по надлежния ред с присъда или решение по 124, ал. 5 ГПК (чл. 97, ал. 4 ГПК (отм.), поради което никакви срокове за отмяна не могат да започнат да текат преди влизането в сила на решението, с което престъпното обстоятелство е установено. Съгласно чл. 305, т. 2 ГПК срокът за отмяна по чл. 303, ал. 1, т. 2 ГПК започва да тече от влизането в сила решението по чл. 124, ал. 5 ГПК (няма едногодишен срок) или от узнаването на осъдителната присъда, но не по-късно от една година от влизането й в сила.

Като не е съобразил изложеното въззивният съд е постановил незаконосъобразно определение, което следва да бъде отменено, а делото – върнато на първоинстанционния съд за продължаване на съдопроизводствените действия.

Воден от изложеното Върховният касационен съд, състав на Четвърто гражданско отделение

 

ОПРЕДЕЛИ:

 

ДОПУСКА касационното обжалване на определението на Софийския градски съд от 16.11.2009 г. по ч.гр.д. № 4968/2008.

ОТМЕНЯ определението на Софийския градски съд от 16.11.2009 г. по ч.гр.д. № 4968/2008.

Връща делото на Софийския районен съд за продължаване на съдопроизводствените действия.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

 

ЧЛЕНОВЕ: 1. 2.