Ключови фрази
Иск за признаване уволнението за незаконно * незаконно уволнение * закриване на част от предприятието * липса на съгласие * закрила при уволнение


РЕШЕНИЕ

№ 122

София, 10.06.2015 г.

Върховният касационен съд на Република България, Четвърто гражданско отделение, в открито съдебно заседание на седемнадесети март през две хиляди и петнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ:ВЕСКА РАЙЧЕВА
ЧЛЕНОВЕ:СВЕТЛА БОЯДЖИЕВА
ЛЮБКА АНДОНОВА

при секретаря Юлия Георгиева
изслуша докладваното от съдията ЛЮБКА АНДОНОВА
гр.дело № 6589/2014 год.


Производството е по чл.290 от ГПК.
Образувано е по касационна жалба на [фирма] със седалище в [населено място] срещу решение № 191 от 29.7.2014 г, постановено по гр.дело № 371/2014 г на Шуменски окръжен съд, с което е потвърдено решение № 388/23.5.14 г по гр.дело 0 807/14 г по описа на Шуменски районен съд в частта, с която е признато за незаконно и отменено уволнението на В. В. Д., извършено със заповед № 215/6.3.14 г на основание чл.328 ал.1 т.2 предл.1 от КТ и е възстановена е на преди заеманата длъжност „касиер-оператор” на основание чл.344 ал.1 т.1 и т.2 от КТ.
В касационната жалба се подържа, че въззивното решение е недопустимо, респ.неправилно, постановено в нарушение на процесуалните правила и материалния закон.Иска се отмяната му и постановяване на друго, с което предявените искове бъдат отхвърлени като неоснователни, ведно със следващите се от това законни последици.
Ответницата по касационната жалба В. В. Д. не взема становище по същата.
Предявените искове са с правно основание чл.344 ал.1 т.1 и т.2 от КТ.В исковата молба ищцата В. Д. е подържала, че прекратяването на трудовия й договор, извършено поради закриване на част от предприятието е незаконно на формално основание, тъй като същата е секретар на синдикалната секция „Подкрепа” при [фирма] Шумен и липсва предварително писмено съгласие на синдикалния орган, определен с решение на централното ръководство за уволнението й.За да постанови обжалваното решение въззивният съд е приел, че уволнението на ищцата е незаконно, тъй като Д. се ползва със закрилата по чл.333 ал.3 от КТ.Приел е, че към датата на уволнението ищцата е била секретар на синдикалната организация в предприятието, а работодателят не е поискал и съответно получил съгласие за прекратяване на трудовото й правоотношение.На това формално основание, въззивният съд е приел уволнението е незаконно и го е отменил без да разглежда трудовия спор по същество.
Касационната жалба е процесуално допустима, като подадена в законоустановения срок от надлежна страна срещу подлежащ на обжалване въззивен акт.
Решението е допуснато до касационно обжалване с определение № 1459 от 16.12.2014 г на основание чл.280 ал.1 т.1 от ГПК поради противоречието му с ТР по т.дело № 9/13 г на ОСГК по материално правния въпрос „при уволнение по чл.333 ал.3, предл.1 от КТ вр.пар.1 т.6 от ДР на КТ ползва ли се с предварителна закрила работник или служител, който е член на синдикалното ръководство / председател, секретар/ на вътрешните структури /секции/ в рамките на синдикалната организация в предприятието.
По въпроса, по който е допуснато касационно обжалване.
С решение по тълкувателно дело № 9/13 г на ОСГК е прието, че с предварителна закрила при уволнение по чл.333 ал.3, предл.1 от КТ вр.пар.1 т.6 от ДР на КТ се ползва работник или служител, който е член на синдикалното ръководство / председател, секретар/ на синдикалната организация, учредена или структурирана в предприятието на съответния работодател, но не и на ръководството на вътрешните структури /секции/ в рамките на тази синдикална организация.
В решение № 169 от 30.5.2013 г, постановено по гр.дело № 869/12 г, ВКС, Четвърто ГО и представляващо задължителна съдебна практика са развити доводи, че целта на предварителната закрила при уволнение по чл.333 ал.3 вр. Пар.1 т.6 от ДР на КТ е да даде социална защита на тези синдикални дейци, които заради ръководните си функции в съответната синдикална организация, с цел защита на правата на работниците и служителите влизат в спорове и конфликти с работодателя.Тази предварителна закрила е въведена от законодателя, за да бъде осигурена възможност за безпрепятствено отстояване на синдикалните интереси на работниците, явяващи се в определени случаи в разрез с тези на работодателя.Предвид императивния им характер, нормите на чл.333 ал.3 от КТ и пар.1 т.6 от ДР на КТ не могат да се тълкуват разширително, поради което разглежданата предварителна закрила обхваща само член на синдикалното ръководство в предприятието- председател и секретар на синдикалната организация, учредена в предприятието на съответния работодател, но не и ръководствата /председателите и секретарите/ на вътрешните й структури/секции.
В конкретния случай по делото е представено удостоверение изх.№ Ф-82-134/12.4.2014 г на заместник председателя на Федерация „Строителство, индустрия и водоснабдяване”-„Подкрепа” от което е видно, че ищцата В. Д. е била един от петимата секретари на Синдикална секция „Подкрепа” при [фирма]-гр.Шумен /л.8 от делото на РС-Шумен/.В този смисъл са и твърденията на ищцата в исковата молба.
С обжалваното решение въззивният съд е дал по-широко тълкуване на нормата на чл.333 ал.3, предл.1 от КТ, което не съответства на целта на закона и е в противоречие с разяснението, дадено с ТР по т.дело № 9/13 г на ОСГК, тъй като на практика би се стигнало до неограничен брой работници и служители, членове на ръководството на вътрешните структури, които да бъдат обхванати от предварителната закрила при уволнение.
Предвид противоречието на обжалваното въззивно решение със съществуващата по поставения материалноправен въпрос съдебна практика, същото се явява неправилно и следва да бъде отменено.В това решение не са изложени мотиви по другите, посочени в исковата молба основания за незаконност на атакуваното уволнение-липса на посоченото в заповедта прекратително основание, затова се налага делото да бъде върнато за ново разглеждане на друг състав на въззивния съд, съобразно чл.293 ал.3 от ГПК.
По изложените съображения, Върховният касационен съд, Гражданска колегия, Четвърто гражданско отделение

Р Е Ш И :

ОТМЕНЯВА решение № 191 от 29.7.2014 г, постановено по гр.дело № 371/2014 г на Шуменски окръжен съд.
ВРЪЩА делото за ново разглеждане от друг състав на Шуменски окръжен съд.
Решението не подлежи на обжалване.


ПРЕДСЕДАТЕЛ :


ЧЛЕНОВЕ :1.


2./