Ключови фрази
Отмяна на влязло в сила решение по чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК * отмяна-нарушено право на участие

Р Е Ш Е Н И Е
№ 41

С. , 21,04,2011 г.

В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД, Търговска колегия, Първо отделение, в публично заседание на двадесет и четвърти март през две хиляди и единадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ : ЛЮБКА ИЛИЕВА
ЧЛЕНОВЕ : РАДОСТИНА КАРАКОЛЕВА
МАРИАНА КОСТОВА

при участието на секретаря МИЛЕНА МИЛАНОВА, като изслуша докладваното от съдията К. т.д. № 1010 по описа за 2010 г. и за да се произнесе, взе предвид следното :
Производството е по реда на чл.303, ал.1, т.5 и сл. от ГПК .
Образувано е по молба за отмяна на дружеството [фирма] в несъстоятелност на решение №2 от 19.03.2010г. по т.дело № 1164/2007г. на основание нарушено право на участие в производството по несъстоятелност, с оглед на обстоятелството, че решението по чл.711 ГПК е постановено в закрито съдебно заседание, без управителя на дружеството да е бил призован за заседанието и да бъде дадена възможност за ангажиране на защита и излагане на становище по искането на синдика за постановяване на решение по чл.710 ТЗ.
Ответникът по молбата [фирма] устно и депозирана в съдебно заседание писмена защита , счита молбата за отмяна за недопустима, алтернативното искане е за оставянето й без уважение. Няма направено искане за присъждане на разноски за това производство.
Върховният касационен съд, Търговска колегия, първо отделение като разгледа молбата и доводите на страните, прие за установено следното:
Молбата е допусната за разглеждане в открито съдебно заседание с определение №7 от 26.01.2011г.
Иска се отмяна на влязлото в сила решение №2 от 19.03.2010г. на С. градски съд, търговско отделение, VІ Б състав, с което дружеството – молител е обявен в несъстоятелност, прекратена е дейността на дружеството и е постановена обща възбрана и запор върху имуществото му. Решението е постановено на основание чл. 710 ТЗ в закрито съдебно заседание, обявено е в регистъра по партидата на дружеството на 26.03.2011г. и поради необжалването му е влязло в сила.
Разгледана по същество молбата за отмяна е неоснователна. Производството по несъстоятелност е съчетание на производства, които имат състезателен характер, производства, в които съдът администрира и такива, които имат охранителен характер. С оглед на тази особеност, Търговският закон разпорежда в производството по несъстоятелност да се провеждат както открити, така и закрити заседания. Открито съдебно заседание се провежда когато се разрешават материалноправни спорове или се засягат права на длъжника или кредитори. Затова се налага процесуалните действия на страните и съда да бъдат извършени в открито съдебно заседание. Такива са случая по чл.692, ал.3, чл.709, ал.4, чл. 754 ТЗ. Тогава когато трябва да се извърши само проверка дали са налице изискванията на закона за продължаване на производството по несъстоятелност, законът повелява съдът да се произнесе със съответният съдебен акт в закрито съдебно заседание – чл.701, ал.1, 704, ал.3 ТЗ. Законът не посочва изрично дали решението по чл.711 ТЗ трябва да бъде постановено в открито или закрито съдебно заседание, както и при постановяване на актове по чл.729, ал.1, чл.735, чл. 740, ал.2 ТЗ. В тези случаи също преценката на съда се свежда дали са налице изискванията на закона за продължаване или прекратяване на производството по несъстоятелност. Ако не бъде предложен план за оздравяване, съдът по несъстоятелността е задължен да администрира производството с преминаване към втората фаза на несъстоятелността, чиято цел е удовлетворяване на кредиторите чрез осребряване на имуществото на длъжника. Това се постига чрез постановяване на решението по чл.711 ТЗ. Производството е формално защото съдът само преценява дали са налице предпоставките на чл.710 ТЗ за преминаване на производстното по несъстоятелност в следващата фаза - изтекъл ли е срока по чл. 698 ТЗ за предлагане на план за оздравяване, ако е предложен оздравителен план дали е приет и утвърден от съда. С оглед на обстоятелството, че производството по чл.711 ТЗ не е спорно е безпредметно свикването на открито съдебно заседание с призоваване на длъжника и кредиторите. От друга страна, правата на страните в производството по несъстоятелност са защитени чрез възможността да обжалват решението - чл.713, ал.1 ТЗ.
По изложените съображения не са налице и основанията на чл.303, ал.1, т.5 ГПК за отмяна на влязлото в сила решение. Правото на молителя на защита не е нарушено след като решението по чл.711 ТЗ се постановява от съда в закрито заседание. Длъжникът е следвало да се защити срещу постановеното решение, с оглед на поддържаната в молбата за отмяна висящност на производството по установяване на неплатежоспособността на дружеството, чрез обжалване на съдебния акт по реда на чл.713, ал.1 ТЗ. Водим от горното, Върховният касационен съд, Търговска колегия, състав на първо отделение

Р Е Ш И :

ОСТАВЯ без уважение молбата на [фирма] в несъстоятелност за отмяна на решение №2 от 19.03.2010г. по т.дело № 1164/2007г. С. градски съд, търговско отделение, VІ-6 състав.
Решението е окончателно.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: