Ключови фрази
Делба * разпределение на наследствените имоти без теглене на жребий

Р Е Ш Е Н И Е

№ 151/2019 г.
София, 07.01.2020 година

В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А


Върховният касационен съд на Република България, състав на второ отделение на гражданска колегия, в открито съдебно заседание на девети декември две хиляди и деветнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕМАНУЕЛА БАЛЕВСКА
ЧЛЕНОВЕ: СНЕЖАНКА НИКОЛОВА
ГЕРГАНА НИКОВА

при участието на секретар Теодора Иванова
изслуша докладваното от съдията БАЛЕВСКА
гр.дело № 235 /2019 година и за да се произнесе, взе предвид:


Производството е по чл.290-293 ГПК.
Образувано по касационна жалба на П. С. Д. от [населено място] с искане за отмяна на въззивно Решение No 61 от 04.10.2018 година по В.гр.д Nо 165/2018 година на ОС-Разград в частта, в която П. С. Д. е осъден да заплати на С. Б. Р., сума от 3 750 лв.( три хиляди седемстотин и петдесет лева) стойностно уравнение на дяловете, ведно със законната лихва от датата на влизане на решението по извършване на делбата по реда и на основание чл. 353 ГПК.
С касационната жалба се поддържа, че въззивно решение в частта по уравнение на дяловете е очевидно неправилно, постановено при противоречие с материалния закон и необоснованост – основание за отмяна по чл. 281 т. 3 ГПК.
Касационното обжалване е допуснато в приложното поле на чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК по въпроса : може ли съдът при поделяне на имоти по реда и на основание чл. 353 ГПК да изравни дяловете в пари, което изравнение да не съответства на чл. 69 ал. 2 ЗН ? с довод, че даденото разрешение в противоречие с практиката на ВКС по Решение № 279/05.07.2010 г. по гр.д. № 350/2009 г. на ВКС, II – г.о.
Ответната страна по тази касационна жалба не взема становище.

Съставът на ВКС – второ отделение на гражданската колегия след преценка на наведените доводи за отмяна на обжалваното решение по извършване на делбата по реда на чл. 353 ГПК , в частта касаеща сумите за уравнения на дяловете и в правомощията на чл. 293 ГПК, намира:
С обжалваното решение, въззивният съд в правомощията си по чл. 258 и сл. ГПК е отменил решение на първата инстанция по извършване на делбата чрез изнасяне имота на публична продан и е постановил ново решение, с което на основание чл. 353 ГПК е приел да се извърши делбата като на всеки от съделителите бъде разпределен дял в натура като в дял на съделителката С. Б. Р. е поставен апартамент в [населено място] - самостоятелен обект с идентификатор ***** по КККР на града, със застроена площ от 72.29 кв.м., ведно с прилежащото избено помещение № 4 и съответните идеални части от общите части на сградата и на правото на строеж върху ПИ с идентификатор ***, при ограничение на собствеността от учредено пожизнено право на ползване на С. П. Д. в обем на 4/6 идеални части на стойност 55 000 лв. (петдесет и пет хиляди лева), а в дял на съделителя П. С. Д. е поставен гараж- самостоятелен обект в сграда с идентификатор ***** по КККР на [населено място] с площ от 18.25 кв.м., ведно със съответния % идеални части от общите части на сградата и правото на строеж, на стойност от 6 500 лв. (шест хиляди и петдесет лева) съобразно правата в съсобствеността и е постановено да се извърши стойностно уравнение на дяловете, като П. Д. е осъден да заплати на С. Р. сумата от 3750 лв. (три хиляди седемстотин и петдесет лева).
За да приеме, че делбата следва да се извърши по реда и на основание чл. 353 ГПК, окръжният съд е съобразил, че макар и в конкретния случай допуснатите до делба недвижими имоти да са разнородни според функционалната си характеристика (жилище – апартамент и гараж), делбата може и следва да се извърши чрез разпределение на дяловете след като броят на самостоятелните обекти съответства на броя на съделителите и пазарната им цена е максимално близка до стойността на дела на всеки един от тях.

По изведения правен въпрос

Във втората фаза на делбата, решаващият съд избира законосъобразния способ за извършването и с оглед формираните дялове и броя на съделителите. Основният принцип на делбата, съобразно чл. 69 ЗН е този, че всеки съделител следва да получи дял в натура доколкото това е възможно, като бъде отчетен стойностния му дял от общата сънаследствена маса. Разпределението на дялове по реда и на основание чл. 353 ГПК дава най - точен израз на този принцип, тъй като всеки съделител получава реален дял - в натура и с влизане в сила на решението по извършване на делбата придобива собствеността на съответния обект на правото на собственост безусловно. Паричното уравнение на дяловете следва в онези хипотези, когато стойността на дяловете е различна, както и когато частите на всеки един от съделителите в общата сънаследствена маса са различни. Никой от тях не може да получи реален дял - обект на правото на собственост, чиято пазарна стойност превишава стойностното изражение на дела му от общата маса и обратното, никой от съделителите не може да получи реален дял - обект на правото на собственост с пазарна стойност, която е по – ниска от стойностното изражение на дела му от общата сънаследствена маса, без разликата между стойността на получения дял и тази на стойностния дял от общото имущество да бъде допълнена с пари чрез присъждането им за уравнение на дяловете.
В тази насока е и Решение № 279 където се възприема като правилна практиката на съдилищата, че стойностното уравнение на дяловете, при възлагане на делбения имот и уравнение с имот и /или пари, както и при разпределение на делбените имоти, с различна стойност, се извършва на базата на съпоставка на стойността на получения в собственост имот и стойностното изражение на дела от общата делбена маса, изчислена също е парична стойност.

По основателността на касационната жалба.

С обжалваното решение, тази практика на съдилищата не е съобразена, тъй като стойностното уравнение при извършаване на делбата по реда и на основание чл. 353 ГПК е извършено с оглед само на стойността на имотите, които са разпределени в реалните дялове на съделителите, като съделителят с възложен (разпределен по чл. 353 ГПК) недвижим имот - гараж, по-нисък на стойност (6 500 лв.) като имот от гл.т. на стойностното изражение на дела му в общата маса (10 250 лв.) е осъден да заплати „разликата“ до стойността на собствения си дял от общата сънаследствена маса. Допуснато е нарушение по приложението на материалния закон, поради което и в тази обжалвана част въззивното решение следва да бъде отменено и постановено ново, с което се извърши законосъобразно уравнение на дяловете.
Делбата е допусната при права на съделителите 5/6 идеални части за С. Р. и 1/6 идеална част за П. Д.. Пазарната стойност на двата имота според събраните и неоспорени доказателства по делото е общо 61 500 лв. от които пазарната стойност на апартамент е 55 000 лв. и на гаража - 6500 лв.
Стойностното изражение на 1/6 част от общата пазарна стойност на имотите е сума от 10 250 лв. или С. Р. има от общото имущество 5 дяла равни по стойност на 51 250 лева (петдесет и една хиляди двеста и петдесет лева), а П. Д. има 1 дял равен по стойност на сумата 10 250 лв. (десет хиляди двеста и петдесет лева). При възлагането в дял на апартамента на съделителя С. Р. същата получава имот на стойност 55 000 лв. т.е. получава имот, който надвишава стойността на дела и от общото имущество със сумата 3 750 лв. (три хиляди седемстотин и петдесет лева). П. Д. получава имот - гараж на стойност 6 500 лв. т.е. получава имот, който е по стойност по нисък от стойността на дела от 1/6 част със сумата от 3 750 лв., поради което този дял следва да бъде уравнен в пари от С. Р., която получава имот на стойност по - висока от стойността на дела си.
По тези съображения, настоящата инстанция намира, че касационната жалба на П. Д. като основателна следва да бъде уважена, като се отмени решението на въззивния съд в частта, с която са уравнени дяловете и се постанови ново решение по същество, с което С. Р. бъде осъдена за заплати на П. Д. за уравнение на дяловете сумата от 3 750 лв. (три хиляди седемстотин и петдесет лева).
По изложените съображения и на основание чл. 293 ал.2 ГПК, състав на ВКС- второ отделение на гражданската колегия




Р Е Ш И :


ОТМЕНЯВА частично въззивно Решение No 61 от 04.10.2018 година по В.гр.д Nо 165/2018 година на ОС-Разград в частта, в която П. С. Д. е осъден да заплати на С. Б. Р., сума от 3 750 лв. (три хиляди седемстотин и петдесет лева) стойностно уравнение на дяловете, ведно със законната лихва от датата на влизане на решението по извършване на делбата по реда и на основание чл. 353 ГПК и вместо него п о с т а н о в я в а:

ОСЪЖДА С. Б. Р. ЕГН [ЕГН], непълнолетна действаща със съгласието на своята майка и законен представител Р. С. Р. ЕГН [ЕГН] с постоянен адрес [населено място][жк], вх.7 ет.6 ап.6 и настоящ адрес [населено място][жк]бл. № 140 вх.2 ет.7 ап. 43 да заплати на П. С. Д. ЕГН [ЕГН] с адрес [населено място] [улица] вх.Г ет.2 ап.6 сумата от 3 750 лв.(три хиляди седемстотин и петдесет лева) стойностно уравнение на дяловете, ведно със законната лихва от датата на влизане на решението по извършване на делбата по реда и на основание чл. 353 ГПК.
Решението е окончателно и не подлежи на обжалване.




ПРЕДСЕДАТЕЛ:


ЧЛЕНОВЕ :