Ключови фрази
Касационни частни дела по спорове за подсъдност * спор за подсъдност по н.а.х.д.


3
1
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
12
София, 26 януари 2016 година


Върховният касационен съд на Република България, първо наказателно отделение, в закрито заседание на двадесет и пети януари две хиляди и шестнадесета година, в състав:
        ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕВЕЛИНА СТОЯНОВА
ЧЛЕНОВЕ: РУЖЕНА КЕРАНОВА
ВАЛЯ РУШАНОВА

с участието на прокурора Атанас Гебрев
изслуша докладваното от съдия Евелина Стоянова
дело № 58 по описа за 2016 година.

Производството е по реда на чл.44, ал.1 НПК.

По жалба на [фирма], представлявано от Е. Д. Н. против Наказателно постановление № РД-10-114 от 06.10.2015 г. на Председателя на СЕМ било образувано нахд № 1424/2015 г. по описа на Районен съд-гр.Враца. С разпореждане от 21.12.2015 г. ВРС прекратил съдебното производство по посоченото дело и изпратил същото на Районния съд-гр.София, по компетентност, при съображения, че „описаното нарушение е извършено в [населено място], където е седалището на СЕМ”, а съгласно чл.59, ал.1от ЗАНН местно компетентен е СРС, в чийто район е извършено или довършено нарушението.
С разпореждане от 12.01.2016 г. по нахд № 82/16 г. по описа на СРС, съдия-докладчик при СРС прекратил съдебното производство по делото и повдига спор за подсъдност, в която връзка изпратил делото на ВКС, по компетентност, с оглед на чл.44, ал.1 НПК.
Прокурорът при Върховната касационна прокуратура писмено е изразил становище, че компетентен да разгледа жалбата срещу наказателното постановление на СЕМ е ВРС.

Като съобрази горното, доводите на страните и след проверка на относимите обстоятелства Върховният касационен съд, първо наказателно отделение установи:

Делото следва да бъде изпратено на ВРС, тъй като той е компетентен да го разгледа - описаното в наказателното постановление нарушение е извършено под неговия район.
ВКС е имал повод многократно да отбелязва, че доколкото в ЗАНН няма особени правила за производството пред съда по разглеждане на жалби срещу наказателни постановления, се прилагат правилата на НПК – виж чл.84 ЗАНН. Тъкмо на това основание, в такова производство, съответно приложение намира чл.42, ал.1 НПК, съгласно който, съдът се произнася по въпроса за подсъдността, като изхожда от обстоятелствената част на наказателното постановление, което е съобразено от СРС, но пренебрегнато от ВРС.
От обстоятелствената част на оспореното наказателно постановление добре е видно, че спрямо жалбоподателя е инкриминирано нарушение на чл.125в, т.2 във връзка с чл.126а, ал.5, т.2 от Закона за радиото и телевизията, а именно, че в периода от 25.08.2014 г. до 24.02.2015 г. е разпространявал в кабелната си мрежа – на територията на селата О. и М. (област М.) и селата С. б., Н., К. поле и Б. (област В.), програми без надлежно уредени авторски и сродни права. Иначе казано претендираното нарушение на ЗРТ е извършено в широк район, по-голямата част от който попада под района на ВРС, който съд е и местно компетентен да разгледа делото, тъй като са налице условията на чл.59, ал.1 ЗАНН.
Ето защо прекратеното дело следва да се изпрати на ВРС за образуване и разглеждане по същество.
Водим от горното и на основание чл.44, ал.1 НПК, Върховният касационен съд, първо наказателно отделение

О П Р Е Д Е Л И :

Изпраща делото образувано по жалба на [фирма], представлявано от Е. Д. Н. против Наказателно постановление № РД-10-114 от 06.10.2015 г. на Председателя на СЕМ на Районния съд – гр. Враца за образуване и разглеждане по същество.
Препис от определението да се изпрати на СРС.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:


ЧЛЕНОВЕ: