Ключови фрази
Касационни частни дела * местна подсъдност

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 123
гр. София, 19.11.2019 г.


Върховният касационен съд на Република България, Второ наказателно отделение, в закрито заседание на осемнадесети ноември, две хиляди и деветнадесета, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА АВДЕВА
ЧЛЕНОВЕ: ТАТЯНА КЪНЧЕВА
ТЕОДОРА СТАМБОЛОВА

с участието на прокурора ИВАНОВ
изслуша докладваното от съдия СТАМБОЛОВА К.Н.Ч.Д.1065/19 г.
и за да се произнесе, взе предвид следното:

С определение № 798/24.10.19 г. съдията-докладчик по А.Н.Д.2095/19 г. по описа на Районен съд–Русе е прекратил съдебното производство по посоченото дело и е изпратил същото на ВКС на основание чл.43,т.1 НПК, за определяне на друг, равен по степен съд, който се предлага да бъде Софийски районен съд. Прокурорът от ВКП дава становище, че искането е основателно.
Върховният касационен съд, Второ наказателно отделение, като провери релевантните данни по делото и като са запозна с мнението на прокурора, намира за установено следното:

Първоначално е образувано производство по Н.А.Х.Д.7197/19 г. по описа на Софийски районен съд /СРС/ по жалба от „В. 2014“ Е., ЕИК:[ЕИК], със седалище и адрес на управление: [населено място], р-н„М.“, [улица], сграда на М. ц. „М. В.“ № **, представлявано от управителя В. С. М., срещу наказателно постановление №139/27.12.18 г. на председателя на Национален съвет по цени и реимбурсиране на лекарствените продукти /НСЦРЛП/, издадено въз основа на акт за установяване на административно нарушение от 27.07.18 г. на старши инспектор при НСЦРЛП, с което е наложена имуществена санкция на дружеството в размер на 15 000 лв. на основание чл.289,ал.1 вр.чл.291,ал.1 от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина /ЗЛПХМ/, за извършено нарушение на чл.5,ал.1 от Наредбата за условията, правилата и реда за регулиране и регистриране на цените на лекарствените продукти.
След насрочване на производството от съдията-докладчик за разглеждане по същество в открито съдебно заседание, с протоколно определение от 19.09.19 г. съдът е прекратил делото и е изпратил същото на основание чл.59,ал.1 ЗАНН на Районен съд–Русе. Констатирал е, че според НП и АУАН мястото на извършване на административното нарушение е в гр. Русе.
С определение №798/24.10.19 г.,постановено по Н.А.Х.Д.2095/19 г. по описа на Районен съд–Русе, съдията-докладчик е приел, че делото е подсъдно на този съд по общите правила за определяне на местната подсъдност, но го е пратил на ВКС за промяна на основание чл.84 ЗАНН вр.чл.43,т.1 НПК с оглед на това, че всички участници в процеса (актосъставителят и свидетел, посочен в АУАН, административно-наказващият орган и процесуалният представител на санкционираното дружество-жалбоподател) са с адреси за призоваване в гр. София.
Както е известно, местната подсъдност се подчинява на принципите на местоизвършване на престъплението и на непосредственост, със съблюдаване на изискванията за бързина, ефективност, безпристрастност и максимално снижаване на разходите и деловодните затруднения. Същевременно тя не е абсолютна и при определени законови предпоставки единственият отговор, който може да бъде даден на гореизложените условия, е смяна на подсъдността.
Приложението на чл.84 ЗАНН във вр.с чл.43,т.1 НПК изисква обсъждане на обстоятелството дали много обвиняеми /с оглед административната процедура - жалбоподатели/ или свидетели живеят в района на другия съд. Видно от данните по делото, актосъставителят и свидетел, посочен в АУАН, въз основа на чиито изявления е издадено НП, както и процесуалният представител на санкционираното дружество-жалбоподател, са с адреси за призоваване в гр. София. Действително още в атакуваното наказателно постановление е отразено,че съдебната процедура по обжалване следва да се развие пред РС-Русе, но все пак първоначално делото е заведено в СРС /по искане на жалбоподателя/ и съдията-докладчик от този съд го е насрочил за разглеждане с призоваване на страните и събиране на доказателства. При това призованият свидетел се е явил в открито съдебно заседание,когато делото е било прекратено.
Предвид изложеното конкретно развитие на процеса, ВКС приема, че може да изведе предпоставки за отклонение от общото правило за местната подсъдност, тъй като в настоящия случай релевантните участници са с адреси за призоваване в съдебния район на СРС, ерго, разходите по разглеждане на делото ще бъдат най-ниски с оглед това. Същевременно трябва внимателно да се следи каква е дължимата местна подсъдност по общите правила още при насрочване на делото от съдията-докладчик, което от една страна ще препятства избор на съд от заинтересованата страна, а от друга- разумно ще превентира концентриране на производства пред един и същи наказателен съд с оглед административно наказващия орган и останалите лица в процеса,включително и по реда на процедура по чл.43,т.1 НПК..

Водим от гореизложените съображения, Върховният касационен съд, Второ наказателно отделение

О П Р Е Д Е Л И:

ИЗПРАЩА прекратеното от съдия-докладчик при Районен съд–Русе Н.А.Х.Д.2095/19 г. за образуване и разглеждане от Софийски районен съд.

Определението не подлежи на обжалване.

Препис от определението да се изпрати на председателя на Районен съд – Русе за сведение.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: 1/ 2/