Ключови фрази
Престъпления в отделни стопански отрасли - * лишаване от право да се упражнява определена професия или дейност

Р Е Ш Е Н И Е

№ 549

С о ф и я, 19 н о е м в р и 2013 г.

В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А

ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, ПЪРВО наказателно отделение, в съдебно заседание на 11 н о е м в р и 2013 година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: НИКОЛАЙ ДЪРМОНСКИ
ЧЛЕНОВЕ: БЛАГА ИВАНОВА
МИНА ТОПУЗОВА

при секретар Аврора Караджова
и в присъствието на прокурора Кирил Иванов
изслуша докладваното от съдията Николай Дърмонски
наказателно дело № 1773/2013 година.

С искане от главния прокурор се претендира отмяна на определението от 25.03.2013 г., постановено по НОХД № 9649/2010 г. на районен съд-София, с което е одобрено споразумението между защитника на подс.Г. Й. В. от София адв.Ив.А. от САК и прокурор от Софийска районна прокуратура за осъждането му за престъпление по чл.234, ал.1 от НК, като се навеждат доводи за неправилно приложение на материалния закон и на основание чл.422, ал.1, т.5 вр.чл.348, ал.1, т.1 от НПК се иска връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на съда.
Прокурорът от Върховната касационна прокуратура поддържа искането.
Осъденият Г. В., редовно уведомен, не взема участие лично или чрез процесуален представител в извънредното производство пред ВКС и не е изразил становище по искането.

Върховният касационен съд провери атакуваното определение съобразно правомощията си по чл.425 от НПК и за да се произнесе, взе предвид следното :
С протоколно определение от 25.03.2013 г. Софийският районен съд по НОХД № 9649/2010 г. е одобрил постигнатото между защитника на подсъдимия Г. Й. В. от София адв.Ив.А. от САК и прокурор от районна прокуратура-София споразумение за решаване на делото, с което В. е признал вината си за извършване на 08.05.2010 г. в София на престъпление по чл.234, ал.1 от НК за държане на акцизни стоки без бандерол на обща стойност 900 лв, когато такъв се изисква по силата на закон, в немаловажен случай, за което при условията на чл.55, ал.1, т.1 и ал.3 от НК му е наложено наказание от 6 месеца лишаване от свобода, изпълнението на което на основание чл.66, ал.1 от НК е отложено с изпитателен срок от 3 години от влизане на присъдата в законна сила, като не му е наложено кумулативно предвиденото по-леко наказание глоба в полза на държавата, но е лишен от право по чл.37, ал.1, т.7 от НК – право да упражнява търговска дейност, свързана със стоки с бандерол (т.е. акцизни стоки) за срок от 1 година от влизане на присъдата в законна сила.
Определението, като необжалваемо е влязло в законна сила на 25.03.2013 г. и не проверявано по въззивен и касационен ред.
В искането на главния прокурор се навеждат доводи за неправилно приложение на материалния закон, касаещо наказанието лишаване от право по чл.37, ал.1, т.7 от НК, а именно лишаването на осъдения В. да упражнява търговска дейност с акцизни стоки, за срок от 1 година, каквото право той не е притежавал към момента на извършване на престъплението, постановяване на определението и последващото привеждане на същото със силата на влязла в законна сила присъда в изпълнение, поради което се отправя искане за отмяна на определението и връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на първоинстанционния съд.

Върховният касационен съд – първо наказателно отделение намира искането за подадено в законния срок, съобразно правомощието на главния прокурор по чл.420, ал.1 от НПК и касае влязло в сила определение по чл.382 от НПК, което не подлежи на проверка по реда на редовното въззивно и касационно производство, поради което е допустимо, а разгледано по същество е и ОСНОВАТЕЛНО.
За осъщественото от осъдения Г. Й. В. от София престъпление по чл.234, ал.1 от НК наред с лишаването от свобода се е предвиждало налагане на кумулативните наказания глоба, каквато на основание чл.55, ал.3 от НК не е била наложена, както и лишаване от право да упражнява определена професия или дейност, каквото наказание му е било наложено за срок от 1 година, забраняващо той да осъществява търговска дейност с акцизни стоки, за правомерността на която същите следва да са облепени със съответен бандерол, доказващ заплащането на дължимия се акциз за тези стоки. След влизане в сила на определението за одобряване на така постигнатото споразумение за решаване на делото и при привеждане на същото в изпълнение е установено, че осъденият В. не е притежавал разрешение за търговия с такива стоки както към момента на осъществяване на деянието, така и при осъждането му, а такова не притежава и при опита за привеждане на това наказание в изпълнение.
Утвърдено е в съдебната практика, че не може да бъде наложено наказание лишаване от право по чл.37, ал.1, т.6 и 7 от НК на лице, което не притежава такова, поради което одобряването на споразумението в тази му част е в нарушение на закона. За да се постанови такова наказание е било необходимо прокурорът да ангажира, а съдът да провери по съответния ред наличието на право за дееца да упражнява определена професия или дейност, съответно да притежава разрешение за осъществяване на такава дейност, когато за същата има въведен регистрационен или друг ограничителен режим, както е в случая. Едва при привеждане на присъдата относно посоченото наказание в изпълнение прокуратурата е изискала и е установила, видно от писмо изх.№ 7103-0034/25.04.2013 г. на митница София, отдел „Акцизи”, че осъденият Г. В. не е със статут на регистрирано лице по ЗАДС и не му е издавано разрешение за търговия с акцизни стоки (тютюневи изделия). Това налага упражняване от ВКС на правомощието му по чл.425, ал.1, т.3 от НПК за отмяна на атакуваното определение в посочената му част като постановено в нарушение на материалния закон, което е в полза на осъдения, без да се налага връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на първоинстанционния съд, в какъвто смисъл определението на СРС следва да бъде изменено.

Водим от гореизложените съображения Върховният касационен съд – Първо наказателно отделение на основание чл.425, ал.1, т.3 от НПК
Р Е Ш И :

ИЗМЕНЯ по реда за възобновяване на наказателни дела протоколното определение от 25.03.2013 г., постановено по НОХД № 9649/2010 г. от районен съд-София, с което е одобрено постигнатото между защитника на подсъдимия Г. Й. В. от София адв.Ив.А. от САК и прокурор от районна прокуратура-София споразумение за решаване на делото, като го ОТМЕНЯ в частта за налагане на осъдения В. на наказание по чл.37, ал.1, т.7 от НК – лишаване от право да упражнява търговска дейност, свързана със стоки с бандерол (търговия с акцизни стоки – тютюневи изделия).



ПРЕДСЕДАТЕЛ :


ЧЛЕНОВЕ :