Ключови фрази
Отмяна на влязло в сила решение по чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК * отмяна-нарушено право на участие

Р Е Ш Е Н И Е

№ 77
София, 29.05.2013 година

В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А

Върховният касационен съд на Република България, състав на ВТОРО отделение на гражданска колегия, в открито съдебно заседание на единадесети март две хиляди и тринадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕМАНУЕЛА БАЛЕВСКА
ЧЛЕНОВЕ: СНЕЖАНКА НИКОЛОВА
ВЕЛИСЛАВ ПАВКОВ


при участието на секретар Теодора Иванова
изслуша докладваното от съдията БАЛЕВСКА
гр.дело № 833 /2012 година и за да се произнесе, взе предвид:


Производството по чл. 303 ал.1 т.5 ГПК.
Търговско дружество [фирма] [населено място] чрез проц. представител адв. Д. А. – САК иска да се отмени влязло в сила Решение Nо 120 от 23.03.2012 година по гр. д. Nо 513/2011 год. ВКС-I отд. , с което е отменено изцяло Решение Nо 25 от 27.07.2010 година по гр.д. Nо 4399/2009 година на Софийския градски съд и е постановено ново решение , с което на основание чл. 97 ал.1 ГПК / отм./ е признато за установено по отношение на ответниците- търговски дружества , че ищците-физически лица са собствеността на основание земеделска реституция на 2208/4150 ид. части от УПИ II-392 в кв. 11 по действащия регулационен план на [населено място] ;. „Ц. шосе - 7 километър”, формирани от 774 кв.м. от имот от 61 046 .694 дка .
Като се поддържа , че влязлото в сила решение е постановено в нарушение на съдопроизводствените правила , даващи право на участие на страната в процеса и във фазата по допускане на касационното обжалване, молителят поддържа основание за отмяна по см. на чл. 303 ал.1 т.5 ГПК.
По делото, по реда на чл. 306 ал.3 ГПК е постъпил писмен отговор от ответниците по молбата за отмяна, с който се поддържа тезата , че не е налице никакво нарушение на процесуални правила , което да дава основание за отмяна на соченото решение на ВКС.
С чл. 303 т.5 ГПК се визират три фактически състава, свързани с неучастието на страната лично или чрез повереник по делото поради грубо нарушение от страна на решаващия съд на съдопроизводствените правила, а именно когато 1./ страната е била лишена от възможността да участва по делото, 2,/или не е била надлежно представлявана или 3./ когато не е могла да се яви лично или чрез повереника си поради особено непредвидени обстоятелства, които не е могла да преодолее.
Касационното производство е протекло по реда на чл. 290 и сл. ГПК.
Твърденията по молбата за отмяна се обосновават с довод , че страната е била лишена от възможността да упражни ефективна защита по делото в резултат на нарушени правилата за връчване на съдебни книжа и по конкретно на допълнението към изложението по чл. 284 ал.3 т.1 ГПК , с което касаторът е релевирал и чл. 280 ал.1 т.1 ГПК като основание за допускане на касационното обжалване и възможността за отговор по реда на чл. 278 ГПК.
С решението, чиято отмяна се иска, правото на участие на ответника по касация и молител в настоящото производство търговско дружество [фирма] като страна в исковия процес не може да се приеме за нарушено.
Правото на ефективна процесуална защита е гарантирана от разпоредбите на гражданско-процесуалния кодекс, визиращи установена процедура по призоваването на лицето за съдебно заседание, надлежно връчване на съдебните книжа , личното или чрез пълномощник участие в съдебно заседание и в хода на съдебното производството по повод осъществяване правото на защита на спорни субективни материални права.
Нарушеното право на защита като основание за отмяна по см. на чл. 303 и сл. ГПК предполага наличие на една от установените по закон хипотези на нарушение на процесуалните правила , посочени по горе. Установените по делото данни сочат , че допълнително подаденото изложение на касаторите М. С. и Й. С., с релевирано основание за допускане на касационно обжалване по чл. 280 ал.1 т.1 ГПК, на което основание е и било допуснато касационното обжалване , не е било връчено своевременно на ответника по касация и не е била дадена възможност за отговор . Това нарушение на процесуалните правила не може да се квалифицира като установеното от законодателя формално основание „лишаване на страната от възможността да участва по делото”, тъй като допуснатото с определението по чл. 288 ГПК касационно обжалване е редовна форма на двуинстанционен правораздавателен контрол, а допуснатата до касационно обжалване касационна жалба се разгледа в открито съдебно заседание с призоваване на страните. Неизпълнението на процесуалното задължение от страна на съда да се връчи и „допълнителното „ изложение по чл. 284 ал.3 т.1 ГПК не може да се квалифицира като такова процесуално нарушение , което лишава страната- ответник по касация от възможност да участва по делото и надлежно да защити правата си , при положение , че страната е надлежно призована за откритото съдебно заседание в рамките на което именно се реализира съдебната защита на спорното материално право т.е. се упражнява ефективната защита по делото.
Допуснатото процесуално нарушение , визирано по молбата за отмяна , има отношение само в рамките на етапа на селекция т.е. в етапа на преценката по допускане на касационното обжалване. Тази преценка , съгласно разпоредите на чл. 280 ал.1 т.1-3 ГПК , се обуславя от констатацията за наличие на релативно формулираните основания, които могат да бъдат както приети от състава на ВКС, така и отхвърлени. Макар и форма на правораздавателна дейност sui generis, етапа на селекция не е част от висящия исков процес, а само условие при подадена касационна жалба , наред с проявения суспензивен ефект, да се е прояви и деволутивния ефект с който ефективно ще се възстанови висящността на процеса. Ето защо с посоченото в този етап на касационното производство нарушение на процесуалните правила не може да се приеме , че е налице хипотеза на лишаване на страната –ответник в касационното производство от участие по делото.
По изложените съображения , състав на Върховния касационен съд- първо отделение на гражданска колегия


Р Е Ш И :

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на търговско дружество [фирма] [населено място] , заявена чрез процесуалния представител адв. Д. А. – САК за отмяна на влязло в сила Решение Nо 120 от 23.03.2012 година по гр. д. Nо 513/2011 год. ВКС-I отд. , на основание чл. 303 ал.1 т.5 ГПК.



ПРЕДСЕДАТЕЛ :

ЧЛЕНОВЕ :