Ключови фрази
Лъжесвидетелстване * лъжесвидетелстване * неоснователност на искане за възобновяване

Р Е Ш Е Н И Е
№ 346

Гр.София, 09 септември 2013 година
В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А
Върховният касационен съд на Република България, Първо наказателно отделение в съдебно заседание на дванадесети юни две хиляди и тринадесета година в състав,



ПРЕДСЕДАТЕЛ: ПЛАМЕН ТОМОВ
ЧЛЕНОВЕ: КАПКА КОСТОВА
БЛАГА ИВАНОВА

при секретар АВРОРА КАРАДЖОВА
и в присъствието на прокурор ДИМИТЪР ГЕНЧЕВ
изслуша докладваното
от съдията /председател/ ПЛАМЕН ТОМОВ
наказателно дело № 1048/2013 г.

Защитникът на осъдения Я. Г. е отправил до ВКС по реда на глава тридесет и трета от НПК за възобновяване на наказателните дела искане (макар и наречено „молба”) да бъде проверено по този ред осъждането в Благоевградския районен съд – като първоинстанционен, и в Благоевградския окръжен съд – като второинстанционен и последен в инстанционното развитие на делото.
Първоинстанционната присъда – 1368/14.ІІ.2012 г. по нохд 1691/2011, е за лъжесвидетелстването на Г. по гр.д.№ 373/09 в БОС на 17.ХІ.2010 г. относно авторството на документи, чрез които други лица са получили неправомерно 207 550 лв., по програма САПАРД, а гражданското дело е за връщането на парите: престъпление по чл. 290, ал. 1 НК, за което е получил наказание 6 месеца лишаване от свобода условно (чл.66 НК) на 3 г.
Второинстанционното (въззивно) решение – 432/8.ХІ.2012 г. по внохд 139/12, е постановено след обжалване на присъдата от страна на подсъдимия и с него присъдата е потвърдена.
В отправеното искане („молба”) е почти дословно повторена защитната теза пред въззивната инстанция, за да стане ясно колко убедителна е тя и колко неубедително е била отхвърлена от окръжния съд. Искателят смята, че по този начин потвърдителното решение е засегнато от основанията за възобновяване, които НПК свързва с касационните основания по чл.348, ал.1, т. 1 и 2 (с нарушенията на материалния и на процесуалния закони); липсва обаче конкретизация от къде да започне разглеждането на делото, чието възобновяване се иска.
В съдебното заседание присъствено участие е взел единствено прокурорът и според него искането трябва да бъде отхвърлено като неоснователно.
ВКС намери, че трябва да остави в сила осъждането, което се оспорва по реда на възобновяване на наказателните дела.
Липсват претендираните от искателя основания за това.
Основанието, свързано с процесуалния закон, има за предмет експертното изследване на подписите, за които осъденият е твърдял, че са негови, а изследването го опровергало. В тази насока искателят е проявил обяснимо пристрастие в представянето на собствената си теза, но нейната истинска стойност изпъква ясно след съпоставянето й с обвинителната, подкрепяна освен това от всички събрани доказателства, с изключение само на съдържащите се в обясненията на Я.Г. и в показанията на Г.Д. (баща на осъдения по гражданското дело А.Д., съответно представляваното от него търговско дружество, по което именно Г. е лъжесвидетелствал, а гражданският съд не му повярвал, както сега и наказателният). Неубедителността на защитната теза се вижда особено ясно след запознаване с казаното пред окръжния съд от вещото лице Д.Н. (съд. зас. от 19.Х.2012 г.), което съдът е обсъдил, но не толкова подробно, за да се разбере, че всъщност още тогава защитникът на Я.Г. е получил отговорите на поставените и пред ВКС въпроси.
Що се отнася до претендираното нарушение на материалния закон, то липсва и без друго, след като претенцията е лишена от процесуална самостоятелност (такава е необходимо да бъде установена поначало за всяко от претендираните основания за възобновяване-в този смисъл изобщо за отменителните основания вж. Т.р. 51/1964 – ОСНК) - искателят очевидно смята уважаването й за автоматична последица от уважаването на възражението, че е нарушен процесуалният закон, защото е обсъждал аргументи само за него и на първо място.
Ръководен от изложеното и от приложимите други разпоредби от глава тридесет и трета от НПК, ВКС – І н.о.
Р Е Ш И :

Оставя в сила по реда на възобновяване на наказателните дела въззивно решение № 432 от 8 ноември 2012 г. по внохд 139/12 на Благоевградския окръжен съд, оспорено от страна на осъдения Я. А. Г..



ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: