Ключови фрази
Касационни дела по глава тридесет и трета НПК * хулигански действия * авторство на деянието

Р Е Ш Е Н И Е

Р   Е   Ш   Е   Н   И   Е

 

№ 440

 

         гр. София, 04 януари 2009 г.

 

    В  И М Е Т О   Н А   Н А Р О Д А

 

 

Върховният касационен съд на Република България, Второ наказателно отделение, в публично заседание на двадесет и шести октомври през две хиляди и девета година в състав :

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Савка Стоянова

                                    ЧЛЕНОВЕ: 1. Биляна Чочева

                                             2. Жанина Начева

 

при секретаря …… Н. Цекова ……………………………………. в присъствието на прокурора … Лаков ………………………………….. изслуша докладваното от съдия Ж. Начева ………………………………………. наказателно дело № 362 по описа за 2009 г. и за да се произнесе, взе предвид следното:

 

Настоящето производство е образувано по искане на осъдения И. С. Д. за възобновяване на в. н. о. х. д. № 498/08 г. и отмяна на въззивно решение № 418 от 9.12.2008 г. на Благоевградския окръжен съд.

Искането се основава на разпоредбата на чл. 422, ал. 1, т. 5 НПК. Развити са доводи за недостатъци в обвинителния акт, които съществено са ограничили ефективността на защитата. Твърди се неправилно приложение на закона в рамките на възприетите факти, а в допълнението се подчертава възможността за наказание при условията на чл. 55 от НК.

В съдебно заседание защитникът (адв. Юрукова) поддържа искането за възобновяване.

Повереникът на частните обвинители (адв. Михов) счита, че престъплението ясно е описано в обвинителния акт и установено от съда по несъмнен начин.

Прокурорът от Върховна касационна прокуратура изразява становище, че искането е неоснователно и следва да бъде оставено без уважение.

Върховният касационен съд, след като обсъди направеното искане, съображенията, развити устно в съдебно заседание, и извърши проверка в рамките на изтъкнатите основания за възобновяване, намира следното.

С присъда № 300 от 20.06.2008 г. по н. о. х. д. № 619/07 г. Районният съд в гр. С. е признал подсъдимия И. С. Д. за виновен в това, на 17.10.2006 г., на входа на с. К., да е извършил непристойни действия, грубо нарушаващи обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото, като деянието е съпроводено със съпротива срещу орган на властта, поради което и на основание чл. 325, ал. 2 вр. ал. 1 НК и чл. 54 НК го е осъдил на наказание от една година лишаване от свобода, чието изпълнение е отложил за срок от три години, на основание чл. 66, ал. 1 НК. Съдът е осъдил подсъдимия да заплати на гражданските ищци - Н. Г. Л. и А. Ж. Я. суми от 1000 лева за всеки поотделно, а на гражданския ищец И. Д. С. – сумата от 1200 лева, представляващи обезщетения за причинени неимуществени вреди, ведно със законните последици. В тежест на подсъдимия е оставил разноските по делото.

С решение № 418 от 9.12.2008 г. по в. н. о. х. д. № 498/08 г. на Благоевградския окръжен съд присъдата е отменена в гражданско-осъдителната й част, а в останалата част е потвърдена.

В срока по чл. 421, ал. 3 НПК осъденият И. С. Д. е направил процесуално допустимо искане за възобновяване на наказателното дело, което не е било проверено по касационен ред.

Искането е НЕОСНОВАТЕЛНО.

Същественото процесуално нарушение се поддържа със съображения за значима непълнота във фактическото изложение на обвинителния акт и неясни формулировки относно конкретните действия на подсъдимия.

Процесуалният аргумент е неприемлив.

Правото на защита не е понесло съществени ограничения и на осъдения е била осигурена възможност в пълнота да научи обхвата на повдигнатото обвинение. В обстоятелствената част на обвинителния акт са посочени всички факти за признаците на деянието и обстановката, при която то е било осъществено. Разбирането на прокурора, че определени реплики и жестове на осъдения са обидни не създава неяснота относно инкриминираните фактически обстоятелства по делото.

Неоснователно се поддържа, че деянието не е хулиганство по смисъла на чл. 325, ал. 2, пр. 1 вр. ал. 1 НК.

Въззивният съд с достатъчна прецизност е отразил непристойните действия на осъдения Д. , насочени към нарушаване на обществения ред и изразяващи явно неуважение към обществото – арогантни реплики към полицейските служители, демонстративно предвижване напред на автомобила на полусъединител в средата на пътното платно, пренебрежително размахване на документите през стъклото и последващото им захвърляне върху задната седалка на колата. Тези действия са били последвани от рязко и изненадващо извършване на маневра в посоката, в която се е намирал един от тримата полицаи, създавайки опасна ситуация за неговия живот и здраве. Затова въззивният съд законосъобразно е приел, че хулиганските действия са били съпроводени със съпротива срещу полицейските служители, натоварени с упражняване на властнически правомощия, респективно престъпното поведение на осъдения покрива съдържанието и на квалифициращото обстоятелство по чл. 325, ал. 2, пр. 1 от НК.

Наложеното наказание е справедливо отмерено и съответства на тежестта на всички доказани обстоятелства. В този аспект са били възприети изчерпателните съображения на първоинстанционния съд.

Предвид липсващите основания, които да оправдават възобновяване на наказателното дело, искането на осъдения следва да бъде оставено без уважение.

По изложените съображения, Върховният касационен съд, на основание чл. 425 НПК

 

Р Е Ш И:

 

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на осъдения И. С. Д. за възобновяване на в. н. о. х. д. № 498/08 г. и отмяна на въззивно решение № 418 от 9.12.2008 г. на Благоевградския окръжен съд.

Решението не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: