Ключови фрази
Измама по чл. 209 ал. 1 и 2 и чл. 210 в особено големи размери * задочно осъден * измама

Р Е Ш Е Н И Е

№ 501

Гр. София, 21.11.2013 г.


В И М Е Т О Н А Н А Р О Д А

ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, Второ наказателно отделение, в открито съдебно заседание на петнадесети ноември през две хиляди и тринадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ТАТЯНА КЪНЧЕВА
ЧЛЕНОВЕ: 1. ЖАНИНА НАЧЕВА
2. БИСЕР ТРОЯНОВ
при участието на секретаря Кристина Павлова и в присъствието на прокурора Мария Михайлова разгледа докладваното от съдия Троянов наказателно дело № 1582 по описа за 2013 г.
Производството е по реда на Глава Тридесет и трета от НПК, образувано по искане на осъдения Д. Е. В. за възобновяване на производството по н.о.х.д. № 3939/ 2009 г. на Софийски районен съд, Наказателна колегия, 96 състав, отмяна на присъда от 25.10.2012 г. и връщане на делото за ново разглеждане, поради неучастието му в съдебното производство.
Искането се позовава на посоченото в чл. 423 от НПК основание на задочно осъден.
В открито съдебно заседание осъденият В. и неговият защитник (адвокат Б. Х.) поддържат искането. Защитникът развива съображения за неспазване на правилата по чл. 254 от НПК, поради което осъденият не бил уведомен за воденото спрямо него наказателно производство и пребивавал в чужбина, където работел.
Представителят на Върховна касационна прокуратура счита искането за неоснователно и предлага то да бъде отхвърлено. Изразява становище, че осъденият е бил известен за воденото срещу него съдебно производство, взел е лично участие в съдебното следствие, след което не се явил в следващите съдебни заседания и сам се е поставил в невъзможност да участва по делото.
Върховният касационен съд, след като обсъди направеното искане, развитите съображения в съдебно заседание и извърши проверка на изтъкнатите основания за възобновяване, намира следното:
С присъда от 25.10.2012 г. по н.о.х.д. № 3939/ 2009 г. Софийският районен съд, Наказателна колегия, 96 състав признал в условията на задочно производство осъдения Д. Е. В. за виновен в това, че на 10.02.2008 г. в гр.С., в сладкарница на [улица], с цел да набави за себе си имотна облага, възбудил и поддържал у Д. К. заблуждение и с това му причинил имотна вреда в размер на четири хиляди евро, като измамата е извършена при условията на опасен рецидив, поради което и на основание чл. 211, пр. 3, във вр. с чл. 209, ал. 1, във вр. с чл. 29, ал. 1, б. „Б” от НК и чл. 54 от НК му наложил наказание от три години лишаване от свобода, за чието изпълнение бил определен първоначален строг режим в затвор, на основание чл. 61, т. 2 от ЗИНЗС. В тежест на осъдения били възложени разноските по делото.
Съдебният акт не бил обжалван (включително и от служебния защитник на осъдения) и влязъл в сила на 09.11.2012 г.
Процесуално допустимото искане на осъдения Д. Е. В. за възобновяване на наказателното производство е неоснователно.
С разпоредбата на чл. 423 от НПК законът предвижда възможност за възобновяване на вече приключило наказателно производство поради неучастие на задочно осъден, освен при две изключения и едното от тях – укриване от правозащитните органи, е реализирано по делото.
Осъденият В. участвал в първоинстанционното съдебно следствие с упълномощен защитник (адв. Л.), но по-късно се отказал от адвоката си и продължил самостоятелно участието си до 05.10.2011 г. На следващото съдебно заседание на 08.12.2011 г. осъденият не се явил, след като бил редовно уведомен и не известил съда за причините за своето отсъствие. Потърсен на адреса в гр.С.,[жк], [жилищен адрес] вх. „Б”, ап. 20, посочен като негов постоянен и настоящ адрес се оказало, че напуснал преди повече от две години, където живял под наем. На друг негов адрес в столицата –[жк], [жилищен адрес] вх. „В”, ап. 45, посочен в писмена молба по делото, призованият също не бил намерен. От направена справка в масивите на СДВР, Сектор „БДС”, се установило, че подсъдимият напуснал пределите на страната на 18.01.2012 г. през ГКПП Калотина. Осъденият Д. В. бил обявен за общодържавно издирване с телеграма № 15323 от 03.05.2012 г. на ГД „КП”. Оперативно-издирвателните мероприятия не дали резултат (писмо, л. 153 от н.о.х.д.). Съдебното следствие продължило с участието на служебен защитник, назначен на задочно осъдения и след две заседания (на 19.09.2012 г. и на 25.10.2012 г.) приключило.
Изложените обстоятелства разкриват неоснователната претенция на задочно осъдения Д. В. да се ползва от законовата възможност по чл. 423, ал. 1 от НПК. Обстоятелствата по делото разкриват, че без уважителна причина осъденият В. не се е явил в съдебно заседание и се укрил, без да уведоми за местонахождението си. С недобросъвестното си процесуално поведение осъденият реализирал едно от предвидените в закона изключения, препятстващо възможността от повторно разглеждане на делото за личното му участие. Не са налице основанията по чл. 423, ал.1 от НПК за възобновяване на приключилото първоинстанционно наказателно производство, поради което искането на осъдения Д. Е. В. следва да бъде оставено без уважение.
Върховният касационен съд по изложените съображения и на основание чл. 423 от НПК
Р Е Ш И :
ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ искането на осъдения Д. Е. В. за възобновяване на съдебното производство по н.о.х.д. № 3939/ 2009 г., по описа на Софийски районен съд, Наказателна колегия, 96 състав.
Решението не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: 1. 2.