Ключови фрази
Отмяна на влязло в сила решение по чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК * отмяна-нарушено право на участие


3
Р Е Ш Е Н И Е

N 219


София ,08.06.2012г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, Първо гражданско отделение в съдебно заседание на девети май през две хиляди и дванадесета година в състав

ПРЕДСЕДАТЕЛ: БРАНИСЛАВА ПАВЛОВА
ЧЛ ЕНОВЕ: ЛИДИЯ РИКЕВСКА
ТЕОДОРА ГРОЗДЕВА
при участието на секретаря Анета Иванова
като разгледа докладваното от съдията Бранислава Павлова
гражданско дело N 257/ 2012 г. по описа на първо гражданско отделение, за да се произнесе съобрази:

Производството е по чл.303 и сл. ГПК.
Подадена е молба от [фирма] [населено място] за отмяна на влязлото в сила решение на Варненския окръжен съд № 926 от 11.07.2011г. по в.гр.д.№ 672/2011г. на основание чл.303 ал.1 т.5 ГПК.
В молбата за отмяна се твърди, че молителят не е бил редовно призован по делото пред въззивния съд, тъй като призоваването е извършено на адрес, различен от седалището на дружеството – [населено място], З. промишлена зона, складова база „Дига” 2 , а призовките са изпращани на адрес [населено място], [улица]. На следващо място се поддържа, че не са спазени правилата за оформяне на призовките – не е посочено качеството на лицето, изписано като получател.
Ответниците С. П. А., М. С. Ж. и Ж. П. Ж. изразяват становище, че молбата е неоснователна, тъй като е налице редовно уведомяване на дружеството за първото заседание пред окръжния съд на 17 май 2011г. и съдът не е имал задължение да го призовава за следващите заседания.
Молбата за отмяна е подадена в срока по чл.305 ал.1 т. 5 ГПК и е процесуално допустима , но разгледана по същество е неоснователна по следните съображения:
Съгласно чл.303 ал.1 т.5 ГПК заинтересованата страна може да поиска отмяна на влязло в сила решение, когато вследствие на нарушаване на съответните правила е била лишена от възможност да участва в делото или не е била надлежно представлявана, или когато не е могла да се яви лично или чрез повереник поради особени непредвидени обстоятелства, които не е могла да преодолее. Изискванията на закона в първата хипотеза са не само страната да е била призована в нарушение на процесуалните правила, но вследствие на това нарушение да е била лишена от възможност да участва по делото.
Съгласно чл. 48 ГПК /отв./ , при действието на който е разгледано делото от Варненския окръжен съд, връчването на призовки на юридическите лица се извършва в канцелариите им. В случая призоваването на [фирма] [населено място] е извършвано по делото чрез Х. П. Х., член на съвета на директорите и представляващ дружеството, на неговия домашен адрес като призовките са получавани от К. Х.. Призоваването по този ред е наложено от обстоятелството, че призовките на адреса на дружеството са връщани невръчени с отбелязване за недостатъчен адрес. С това отбелязване има върната призовка и в производството за отмяна.
За заседанието пред Варненския окръжен съд по гр.д.№ 672/2011г. на 17 май 2011г. [фирма] [населено място] е бил призован чрез представляващия дружеството член на съвета на директорите Х. П. Х. на домашния му адрес. Същият е подал молба вх.№ 15729 от 16.05.2011г. с искане за отлагане на делото поради заболяване като е представил болничен лист, което удостоверява получаването на призовката. За следващото съдебно заседание на 14.06.2011г., когато делото е обявено за решаване, съдът не е имал задължение да извършва ново призоваване съгласно чл.41 ал.6 ГПК /отм./. Независимо от това по разпореждане на съда е изпратена призовка и тя е получена на домашния адрес на Х. Х. от К. Х.. От представеното в настоящото производство удостоверение № АУ 0169.. от [община] се установява, че К. Х. е съпруга на Х. П. Х. и има постоянен адрес [населено място], [улица] ет.7 ап.42, следователно призоваването е извършено редовно чрез представляващия дружеството по реда на чл. 46 ал.2 ГПК /отм./ . По аргумент от чл.46 ал.1 ГПК /отм./ дружеството може да бъде призовано чрез неговия представител и при редовното му призоваване, неспазването на чл. 48 ГПК /отм./, не представлява нарушение на правото на но участие в процеса. Ето защо не е налице основанието на чл.303 ал.1 т.5 ГПК и молбата за отмяна следва да се остави без уважение.
Воден от горното Върховният касационен съд, първо гражданско отделение



Р Е Ш И :

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молбата на [фирма] [населено място] за отмяна на основание чл.303 ал.1 т.3 ГПК на влязлото в сила решение на Варненския окръжен съд № 926 от 11.07.2011г. по в.гр.д.№ 672/2011г.
Решението не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: