Ключови фрази
Отмяна на влязло в сила решение по чл. 303, ал. 1, т. 5 ГПК * отмяна-неистинност на документ

Р Е Ш Е Н И Е

№ 37
София, 04.02. 2013 г.


Върховният касационен съд на Република България, четвърто гражданско отделение, в открито съдебно заседание на тридесет и първи януари две хиляди и тринадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ: СВЕТЛА ЦАЧЕВА
ЧЛЕНОВЕ: АЛБЕНА БОНЕВА
БОЯН ЦОНЕВ
при секретаря Стефка Тодорова, като изслуша докладвано от съдията Албена Бонева гр.дело № 1267/2012 г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 301, ал. 1, т. 1 ГПК.
Образувано по молба на И. А. С. и Е. М. Ф. за отмяна на влязло в сила съдебно решение № 249/15.06.2012 г. на Плевенския окръжен съд по гр.д. № 318/2012 г.
Администриращият районен съд е връчил копие от молбата за отмяна на противната страна Т. В. С. чрез адв. С. Т. Б., който има общо пълномощно за представителство по делото, включително и в производство по молба за отмяна.
Няма депозирано възражение нито изразено становище по-късно в хода на съдебното производство.
Съставът на Върховния касационен съд намира, че молбата за отмяна отговаря на изискванията по чл. 306 ГПК, подадена е в срок от легитимна страна срещу влязло в сила съдебно решение, поради което и производството по чл. 303 ГПК е допустимо.

Разгледана по същество, молбата за отмяна е неоснователна.
С въззивното решение, като е отменено решението на Никополския районен съд е уважен иск по чл. 24, ал. 4 СК на Т. В. С. срещу И. С. А. Е. М. Ф. относно договор, оформен с нот. акт. № 66/2010 г
Съдът приел, че продадената вещ е била в режим на съпружеска имуществена общност към датата на продажбата. Съпругът – съсобственик я продал без съгласието на съпругата С.. Съпрузите били в бракоразводен процес, но към датата на сделката, бракът не е бил прекратен. Съдът е установил последното обстоятелство от удостоверение № 7222/2009 г., издадено от Плевенски районен съд на 10.12.2010 г.
В молбата на И. С. и Е. Ф. по чл. 303 ГПК се твърди, че бракът между съпрузите бил прекратен преди продажбата и това се установява от ново писмено доказателство – удостоверение от 16.08.2012 г., издадено от Плевенския районен съд по гр.д. № 7111/2009 г. ІІ състав.
Върховният касационен съд, състав на четвърто гражданско отделение, като разгледа молбата и провери решението, чиято отмяна се иска с оглед изложените отменителни основания, намира следното:
Представеният с молбата за отмяна писмен документ е новосъздаден – след формиране силата на присъдено нещо по спора, разрешен с решението, чиято отмяна се цели.
Този документ е официален и по съдържание противоречи на друг официален документ, приет при разглеждане на спора в редовните инстанции, неоспорен от страните.
В производството за отмяна Върховният касационен съд няма правомощия да прецени кой от двата документа е верен.
Неистинността на документ може да бъде основание за отмяна, само ако тази неистинност вече е била установена по надлежния ред, а това е влязла в сила присъда или решение по чл. 97, ал. 4 ГПК от 1951 г./отм./, съответно чл. 125, ал. 5 ГПК от 2007 г. Наличието на присъда или решение на граждански съд, са вече самите основания да се иска отмяна и хипотезата е чл. 303, т. 2, а не чл. 303, т. 1 ГПК /срв. и разясненията по ТР 5/2012 г. ОСГТК/.
На практика молителите в случая желаят принаване неистинност на документа, на който се е основал в решението си въззивния съд, но е недопустимо проверката да се извърши по чл. 303 , ал. 1, т. 1 ГПК.
В заключение, молбата за отмяна следва да бъде оставена без уважение.
МОТИВИРАН от горното, съдът


Р Е Ш И:

ОСТАВЯ БЕЗ УВАЖЕНИЕ молба на И. А. С. и Е.М. Ф. за отмяна на влязло в сила съдебно решение № 249/15.06.2012 г. на Плевенския окръжен съд по гр.д. № 318/2012 г., на осн. чл. 303, ал. 1, т. 1 и т. 2 ГПК.

РЕШЕНИЕТО е окончателно.



ПРЕДСЕДАТЕЛ:


ЧЛЕНОВЕ: