Ключови фрази
Обсебване * задочно осъден


1

Р Е Ш Е Н И Е

№ 262

гр.София, 30 май 2014 година

В ИМЕТО НА НАРОДА

Върховният касационен съд на Република България, първо наказателно отделение, в открито съдебно заседание на дванадесети май две хиляди и четиринадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Евелина Стоянова
ЧЛЕНОВЕ: Капка Костова Блага Иванова

при участието на секретаря Аврора Караджова и
на прокурора Димитър Генчев,
изслуша докладваното от съдия Капка Костова
касационно дело № 607/2014 година и за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е по реда на чл. 423, ал. 1 от НПК.
Образувано е по искане на осъдения Г. Е. К. от [населено място], Плевенска област, за отмяна по реда на възобновяването на наказателните дела на влязлата в сила присъда № 291 от 27 септември 2012 година на Плевенския районен съд, постановена по нохд № 145/2012 година по описа на този съд.
С искането си осъденият Д. претендира възобновяване на наказателното дело от фазата на досъдебното производство, тъй като не е знаел за образуваното срещу него наказателно производство и затова не е участвал в провеждането му, а това го е лишило от възможност да реализира защитата си.
В съдебното заседание пред ВКС осъденият К. участва лично и със защитника си адв. Спартански от АК – [населено място], който поддържа направеното искане. Идентично становище изразява и осъденият в рамките на упражненото от него право на лична защита.
Представителят на Върховната касационна прокуратура дава заключение за основателност на искането и възобновяване на производството по делото поради неучастие на осъдения и в двете фази на процеса.
Върховният касационен съд, първо наказателно отделение, като обсъди доводите на страните и извърши проверка по делото, установи следното:
С влязлата в сила присъда, чиято отмяна се иска, е ангажирана наказателната отговорност на осъдения Г. Е. К. за това, че през периода 24. 06. 2011 година – 24. 07. 2011 година, в [населено място], противозаконно присвоил чужда движима вещ, която владеел – строително скеле на стойност 15000 лева, собственост на [фирма] – [населено място], поради което и на основание чл. 206, ал. 1 от НК и при условията на чл. 54 от НК, е осъден на една година лишаване от свобода, при първоначален „строг” режим на изтърпяване в затвор.
На основание чл. 68, ал. 1 от НК, съдът е привел в изпълнение наложеното на осъдения К. наказание от девет месеца лишаване от свобода, с влязла в сила присъда по нохд № 2185/2010 година на Плевенския районен съд и е определен първоначален „строг” режим на изтърпяването му в затвор.
Присъдени са направените по делото разноски, като са възложени в тежест на осъдения К..
Присъдата не е обжалвана или протестирана по въззивен ред и е влязла в сила на 12. 10. 2012 година.
Искането на осъдения К. за възобновяване на делото е процесуално допустимо – направено е от лице, което има качеството на задочно осъден и е постъпило в срока по чл. 423, ал. 1 от НПК, доколкото по делото няма данни за друг момент на узнаване от осъдения за влязлата в сила присъда от този на задържането му на 17. 02. 2014 година в [населено място], Германия, въз основа на издадена от българските власти Европейска заповед на арест (ЕЗА).
Разгледано по същество, искането е основателно.
Наказателното преследване срещу осъдения К. е проведено изцяло в негово отсъствие в досъдебната и в съдебната фази на процеса.
Досъдебното производство е образувано на 20. 09. 2011 година от прокурор в РП - гр.Плевен. Всички процесуално-следствени действия за събиране на гласни и писмени доказателства, назначаване и извършване на експертиза, определяне и назначаване на служебен защитник на осъдения, привличането му в качеството на обвиняем с постановление от 18. 11. 2011 година, разпит и предявяване на разследването, са извършени в негово отсъствие, при условията на чл. 269, ал. 3, т. 3 от НПК и при участието на служебния му защитник адвокат Д. Т. от АК – [населено място].
Обвинителният акт срещу К. е внесен в съда на 16. 01. 2012 година и на 18. 01. с. г. е постановено разпореждането по чл. 248, ал. 2 от НПК, с което съдията-докладчик е насрочил делото за разглеждане в открито съдебно заседание на 14. 03. 2012 година, разпоредил е връчване на препис от обвинителния акт на К., заедно с уведомяването му за възможността делото да бъде разгледано в негово отсъствие при условията на чл. 269 от НПК, призоваването му, както и това на пострадалия по делото с указания за процесуалните му права.
Като основание за неприсъственото провеждане на съдебното разглеждане на делото по общия ред са послужили данните за местопребиваване на осъдения извън страната, без да е известно точното му местоживеене, поради което не може да бъде призован. Същият е обявен за общодържавно издирване с телеграма № 18595 от 18. 05. 2011 година по настоящето и по други ДП и нох дела (писмо на л. 36 от ДП). Делото е разгледано в открито съдебно заседание на 23. 04. 2012 година, при условията на чл. 269, ал. 3, т. 2 от НПК, в отсъствие на подсъдимия К. и при участие на служебния му защитник адвокат Т.. След проведено съдебно следствие и изслушани съдебни прения в съдебно заседание на 27. 09. 2012 година, съдът е постановил атакуваната сега пред ВКС присъда.
При тези данни по делото основателността на искането следва да се преценява с оглед предпоставките, визирани в нормата на чл. 423, ал. 1 НПК (редакция ДВ, бр. 93/2011 година), според която задочно осъденият може да претендира възобновяване на наказателното дело, когато не е участвал в наказателното производство и това искане се уважава, освен ако осъденият се е укрил след предявяване на обвинението в досъдебното производство, поради което процедурата по чл. 254, ал. 4 от НПК не може да бъде изпълнена или след като бъде изпълнена, той не се е явил в съдебно заседание без уважителна причина.
В случая, посочените в законовия текст предпоставки за отхвърляне на искането за възобновяване на делото не са налице. Цялото наказателно производство е протекло в отсъствие на осъдения К., без да му е било предявявано лично обвинението и при отсъствие на данни за негово последващо укриване.
Поради това, искането за възобновяване на делото се явява основателно, като атакуваната присъда следва да бъде отменена, а делото върнато за ново разглеждане от стадия на досъдебното производство, когато е започнало задочното разследване по делото (чл. 425, ал. 2 от НПК).
Осъденият е задържан в изпълнение на влязлата в сила присъда, но с определение от 07. 04. 2014 година по настоящето дело, е спряно изпълнението на присъдата, а на осъдения е взета мярка за неотклонение „Подписка”.
Предвид изложеното и на основание чл. 425, ал. 1, т. 1 във вр. чл. 423, ал. 1 от НПК, Върховният касационен съд, първо наказателно отделение

Р Е Ш И :

ОТМЕНЯ по реда на възобновяване на наказателните дела влязлата в сила присъда № 291 от 27 септември 2012 година на Плевенския районен съд, постановена по нохд № 145/2012 година по описа на този съд.
ВРЪЩА делото за ново разглеждане от стадия на досъдебното производство.
РЕШЕНИЕТО не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: 1.

2.