Ключови фрази
Кражба, за извършването на която е използвано моторно превозно средство, техническо средство или специален начин * неправилно приложение на материалния закон * незаконосъобразно споразумение * предпоставки за приложение на чл. 55 НК


Р Е Ш Е Н И Е
№ 272

гр.София , 17 юни 2014 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА

ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД НА РЕПУБЛИКА БЪЛГАРИЯ, трето наказателно отделение, в открито съдебно заседание на дванадесети юни две хиляди и четиринадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: КРАСИМИР ХАРАЛАМПИЕВ
ЧЛЕНОВЕ: КРАСИМИР ШЕКЕРДЖИЕВ
АНТОАНЕТА ДАНОВА

при участието на секретаря Иванка Илиева
и прокурора от ВКП Димитър Генчев
след като изслуша докладваното от съдия ДАНОВА наказателно дело № 843/2014 г. и , за да се произнесе, взе предвид следното:


Производството е образувано по искане ,депозирано от Главния прокурор на Република България за възобновяване на наказателното производство по нохд 56/2014 г. по описа на Районен съд-гр.Омуртаг на основание чл.422 ал.1 т.5 във вр.с чл.348 ал.1 т.1 и 2 от НПК.
В искането се твърди, че са налице основанията за възобновяване на нохд 56/2014 г., тъй като, одобрявайки с протоколно определение от 06.03.2014 г. внесеното от РП-Омуртаг споразумение между прокуратурата и обвиняемите Е. И. О. и Х. Х. Х., РС-Омуртаг е нарушил материалния и процесуален закон. Нарушението на материалния закон ,според Главния прокурор се изразява в това ,че съдът, прилагайки разпоредбата на чл.55 ал.1 от НК неправилно е приложил т.2 б. „б” от НК ,вместо т.1 на горната разпоредба и по този начин е заменил предвиденото в чл.195 ал.1 от НК наказание лишаване от свобода с пробация, вместо да слезе под минимума на наказанието лишаване от свобода за това престъпление. Като е одобрил договореното в споразумението наказание „пробация”, районният съд е нарушил материалния закон и същевременно е допуснал съществено нарушение на процесуалните правила, тъй като не е следвало да одобри споразумение, противоречащо на закона. Моли се нохд 56/2014 г. да бъде възобновено, да бъде отменено протоколното определение от 06.03.2014 г. за одобряване на споразумението между защитника на обвиняемите Е. И. О. и Х. Х. Х. и прокурор от РП-Омуртаг и делото върнато за ново разглеждане на РС-Омуртаг.
В съдебното заседание пред ВКС представителят на ВКП поддържа искането за възобновяване на наказателното дело, подадено от Главния прокурор по съображенията ,изложени в него.Моли да бъде възобновено наказателното дело.
Осъдените Е. И. О. и Х. Х. Х., редовно призовани ,не се явява в съдебното заседание пред ВКС ,поради което не вземат становище по искането на Главния прокурор.
Върховният касационен съд след като обсъди основанията ,изложени в искането на Главния прокурор , становището на представителя на ВКП от съдебното заседание и след проверка на данните по делото, в рамките на правомощията си, намери за установено следното:
С протоколно определение от 06.03.2014 г.,постановено по нохд №56/2014 г.,Районен съд-Омуртаг е одобрил внесено споразумение между обвиняемите Е. И. О. и Х. Х. Х. и техния защитник адв.А. от една страна и прокурор от РП-Омуртаг от друга , съгласно което О. и Х. се признават за виновни в извършване на престъпление по чл.195 ал.1 т.4 във вр.с чл.194 ал.1 във вр.с чл.20 ал.2 от НК, за това, че на 21.02.2014 г., около 15.40 часа, в землището на [населено място], [община], в съучастие като съизвършители, чрез използване на техническо средство-два броя прави лопати, един брой крива лопата, един брой ножовка и МПС-л.а. „марка” с /рег.№/ са отнели чужди движими вещи -28.40 м. тип ТЗПБ 7х4х1 телефонен кабел, на стойност 303.03 лв. от владението на [фирма]-София с МОЛ Д. Г. ,без негово съгласие, с намерение противозаконно да ги присвоят, за което на основание чл.55 ал.1 т.2 б. „б” от НК им е наложено на всеки един от тях наказание „пробация” със следните пробационни мерки: задължителна регистрация по настоящ адрес за срок от шест месеца година, с периодичност на явяване и подписване два пъти седмично и задължителни периодични срещи с пробационен служител за срок от шест месеца, и е прекратил наказателното производство по нохд 56/2014 г. по описа на съда.
ВКС намира, че искането за възобновяване на наказателното производство е процесуално допустимо, тъй като е направено от процесуално легитимиран субект по чл.420 ал.1 от НПК и се отнася до влязъл в сила съдебен акт от визираните в чл.419 ал.1 от НПК, непроверен по касационен ред.Същото е подадено в срока по чл.421 ал.1 от НПК.

Разгледано по същество, искането е основателно по следните съображения:
При одобряване на внесеното от РП-О. в съда споразумение за решаване на делото по реда на чл.382 ал.1 от НПК, Омуртагският районен съд е допуснал съществено нарушение на процесуалните правила, както и нарушение на материалния закон.Престъплението, в извършването на което Е. И. О. и Х. Х. Х. са се признали за виновни по чл.195 ал.1 т.4 във вр.с чл.194 ал.1 във вр.с чл.20 ал.2 от НК е наказуемо с лишаване от свобода от една до десет години. От описаното в съдебния протокол споразумение между обвиняемите, защитника им и прокурор от РП-О. е видно, че е постигнато съгласие на Е. О. и Х. Х. за извършването на посоченото по-горе престъпление да им бъде наложено за всеки един от тях по отделно наказание при условията на чл.55 ал.1 т.2 б. „б” от НК, а именно „пробация” със съответните пробационни мерки- задължителна регистрация по настоящ адрес и задължителни периодични срещи с пробационен служител. Преди да одобри споразумението ,съдът е бил длъжен да провери неговата законосъобразност и само когато то не противоречи на закона и морала, съгласно чл.382 ал.7 от НПК да пристъпи към одобрението му.В конкретният случай е било налице нарушение на материалния закон,което обаче РС-Омуртаг не е констатирал ,поради което и не е предприел действия по предлагане на промени в споразумението и в крайна сметка е одобрил споразумение,противоречащо на закона. Доводите, изложени в искането на Главния прокурор относно допуснатото нарушение на материалния закон са верни и се споделят от настоящата съдебна инстанция.В тази насока е необходимо да се отбележи следното: доколкото за престъплението по чл.195 ал.1 от НК е предвиден специален минимум на наказанието лишаване от свобода /една година/, споразумението в частта относно приложението на разпоредбата на чл.55 ал.1 т.2 б. „б” от НК е незаконосъобразно, тъй като тази разпоредба се прилага тогава ,когато за съответното престъпление не е предвиден минимум на наказанието лишаване от свобода. В случая приложимата разпоредба е била чл.55 ал.1 т.1 от НК ,при която не се заменя наказанието лишаване от свобода с по-леко-пробация , а се определя наказанието под най-ниския предел, предвиден за конкретното престъпление. Като е одобрил споразумение,в което е бил нарушен материалния закон във връзка с определяне на наказанието, което Е. О. и Х. Х. следва да понесат за извършеното от тях престъпление по чл.195 ал.1 във вр.с чл.194 ал.1 във вр.с чл.20 ал.2 от НК, Районен съд-Омуртаг е допуснал съществено нарушение на процесуалните правила.
Допуснатите от РС-Омуртаг нарушения по смисъла на чл.348 ал.1 т.1 и 2 от НК,представляват и основания по чл.422 ал.1 т.5 от НПК за възобновяване на наказателното производство,поради което същото следва да бъде възобновено,определението за одобряване на споразумението-отменено и делото върнато за ново разглеждане от стадия на досъдебното производство.
По изложените съображения и на основание чл.425 ал.1 т.1 от НПК, ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД, трето наказателно отделение

Р Е Ш И :

ВЪЗОБНОВЯВА наказателно дело- нохд № 56/2014 г. по описа на Районен съд- гр.Омуртаг.
ОТМЕНЯВА определение от 06.03.2014 г., постановено по нохд №56/2014 г. на РС- гр.Омуртаг.
ВРЪЩА делото за ново разглеждане от стадия на досъдебното производство на Районна прокуратура- гр.Омуртаг.
РЕШЕНИЕТО е окончателно.


ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ:1/


2/