Ключови фрази
Касационни частни дела по направени самоотводи * промяна на местна подсъдност


2
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 73

гр. София, .06 юли 2015 година


Върховният касационен съд на Република България, първо наказателно отделение, в закрито заседание на двадесет и девети юни две хиляди и петнадесета година, в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕЛЕНА ВЕЛИЧКОВА
ЧЛЕНОВЕ: ПЛАМЕН ТОМОВ
КАПКА КОСТОВА

и с участието на прокурора Петя Маринова
изслуша докладваното от съдията Пламен Томов.
дело № 910/2015 година.

С разпореждане от 04.06.2015 г., постановено по н.ч.х.д. № 327/2015 г. на Районен съд – Кюстендил, производството е прекратено поради отвод на всички съдии от този съд на основание чл. 29, ал. 2 НПК, като делото е изпратено на Върховния касационен съд за произнасяне по реда на чл. 43, т. 3 НПК.
Прокурорът от Върховната касационна прокуратура е на становище, че делото следва да се разгледа от друг, еднакъв по степен съд, тъй като са налице условията, предвидени в посочената разпоредба.

Върховният касационен съд провери данните по делото, становището на прокурора и намери следното:
Искането за промяна подсъдността по делото е към този момент процесуално недопустимо.
Допуснато е съществено процесуално нарушение, което представлява пречка ВКС да изпълни правомощията си по чл. 43, т. 3 НПК.
Производството по н.ч.х.д. № 327/2015 г. по описа на Районния съд – Кюстендил е било образувано по тъжба на Т. И. И. срещу В. В. И. и И. Д. П. за извършено от тях престъпление по чл. 148, ал. 2, във вр. с ал. 1, т. 2, във вр. с чл. 147, ал. 1, във вр. с чл. 20, ал. 1 НК, като е предявен и граждански иск за сумата от 4 000 лева.
Всички съдии от наказателното и гражданското отделение на компетентния районен съд са се отвели от разглеждането на делото на основание чл. 29, ал. 2 НПК. Като причини за постановените отводи са посочени изразените от частния тъжител съмнения за предубеденост на съставите от този съд, както и личното познанство на двама от съдиите (П. Д. и А. Р.) с подсъдимите по конкретното дело.
Въпреки формалното наличие на предпоставките по чл. 43, т. 3 НПК обаче, се установи, че по така обсъжданото дело всъщност няма постановено разпореждане за неговото образуване. Съгласно чл. 247, ал. 1, т. 2 НПК делата от частен характер се образуват по тъжба на пострадалия от престъплението с разпореждане на председателя на съда. На подадената от Т. И. тъжба е поставен печат, върху който е следвало да бъде отразено разпореждането на председателя на Районния съд – К. за образуване на наказателно дело от частен характер. В случая обаче е нанесен само номерът на делото, като липсват както дата на образуване, така и подпис на компетентното да образува делото лице. Съдебният акт е на практика незавършен, както е прието, макар и по друг повод, в Тълкувателно решение № 4 от 11.07.1995 г. по н. д. № 7/1993 г., ОСНК на ВС. Липсата на посочените реквизити, ако не бъде отстранена и пропускът – обяснен, биха опорочили всички извършени по делото процесуални действия, доколкото иначе не може да се приеме, че такова въобще е било образувано. По тази причина е необходимо връщане на изпратеното до ВКС дело, за да бъде то законосъобразно администрирано.

По изложените съображения, Върховният касационен съд, първо наказателно отделение,
О П Р Е Д Е Л И:

ПРЕКРАТЯВА производството по н. д. № 910/2015 г. по описа на ВКС, първо наказателно отделение.
ВРЪЩА делото на Районния съд – Кюстендил за изпълнение на дадените указания.
Определението не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

ЧЛЕНОВЕ: