Ключови фрази
Иск за определяне местоживеенето на децата * лични отношения между родители и деца


4

4
Р Е Ш Е Н И Е

№ 35

С., 12.03. 2015 г.

В ИМЕТО НА НАРОДА


Върховният касационен съд, трето гражданско отделение в съдебно заседание на 11 февруари две хиляди и петнадесета година в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Капка Юстиниянова
ЧЛЕНОВЕ: Л. Богданова
С. Димитрова


при участието на секретаря Р. С.
и в присъствието на прокурора
изслуша докладваното от съдията Капка Юстиниянова
гр. д. № 3585/2014 година
за да се произнесе, взе предвид следното:

Производство по чл. 290 ГПК.
С определение № 1158 от 11.11.2014г. по касационна жалба на А. Г. К. е допуснато касационно обжалване на въззивно решение № 71 от 28.02.2014г. по в. гр. дело № 540/2013г. на Смолянски окръжен съд в частта, с която е определен режим на лични отношения между децата К. Ц. П. [дата на раждане] , Д. Ц. П. [дата на раждане] и Ю. Ц. П. [дата на раждане] и майката А. Г. К. - всяка втора и четвърта събота от месеца бащата Ц. В. П. да предава децата на майката в [населено място] не по-късно от 9,00 часа, а майката ще ги връща на бащата не по -късно от 18,30 часа в същия ден, както и един месец всяка година в периода от първи юли до тридесети август несъвпадащ с годишния отпуск на бащата, а в случай, че бащата ползва платен годишен отпуск по-дълъг от един месец или на няколко части в същия период определя периода от първи август до тридесети август без значение дали бащата ползва платен годишен отпуск в този период.
Касационното обжалване е допуснато по обуславящия изхода на делото материалноправен въпрос - относно интереса на децата да поддържат пълноценни лични отношения с родителя, който не упражнява родителските права в хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 1 ГПК.
С постановление № 1 от 12.11.1974г. на Пленума на ВС е обобщена съдебната практика по предоставяне упражняването на родителските права и определяне личните отношения между децата и родителите. Според посочената съдебна практика, като се изхожда от обстоятелствата на конкретния случай, мерките за лични отношения между родителите и децата трябва да бъдат така определени, че да се създава нормална обстановка за поддържане на тези отношения, без да се кумулира допълнителен източник за недоразумения и спорове между родителите.
Определяне мерките относно личните отношения между родителите и децата имат правно действие главно по отношение на родителя, на когото не са предоставени за упражняване родителските права. Той запазва правата си на родител, но само не ги упражнява. За да участва в изграждане личността на детето и да упражнява правото си на контрол, на този родител следва да му се предостави възможност да поддържа лични отношения с децата, тъй като предоставянето на децата за отглеждане и възпитание на другия родител, които упражнява родителските права, предполага неограничен контакт на децата с него и съвместно местоживеене. Контактите и тяхната продължителност следва да бъдат определени като се изхожда от особеностите на конкретния случай. В решението си съдът следва да определи мерките за лични отношения точно и ясно, без да се утежнява предаването на детето и да се създават излишни усложнения в отношенията между родителите и децата.
С обжалваното решение, при определяне мерките на лични отношения между трите деца и тяхната майка, съдът е съобразил добрите родителски и възпитателски качества на родителите, преценени като равнопоставени, привързаността на децата към двамата родители, обстоятелството че на родителя, който няма да упражнява родителските права следва да се обезпечи възможност за по-широк контакт на децата с този родител, тъй като общуването на децата с всеки един от родителите съдейства за правилното им отглеждане и възпитание и е в интерес на децата. Изхождайки от конкретните особености на случая - родителите живеят в различни населени места на отстояние от около 200 км - майката живее в [населено място], а бащата с трите деца в [населено място] и честото пътуване на децата до [населено място] в почивните дни би било уморително; двете момчета са ученици и са записани в извънучилищни занимания, някои от които се провеждат в събота; момичето е на шест години в сравнително ниска и в същото време в предучилищна възраст, съдът е намерил, че режимът на лични отношения следва да бъде определен в интерес на децата и той да се ограничи до втора и четвърта събота от месеца, като контактите се извършват в [населено място] от 9.00 часа до 18.30 часа, както и един месец през лятото съобразен с годишния отпуск на бащата.
В касационната жалба са изложени оплаквания за неправилност на решението поради необоснованост и нарушение на материалния закон. Поддържа се, че определеният режим на лични отношения е силно стеснен и не е в интерес на децата. В съдебно заседание жалбоподателката изразява съгласие режимът да се сведе до първа и трета събота и неделя от месеца с преспиване, като децата да бъдат взимани от нея в [населено място], един месец през лятото, и се определят мерки за контакти през коледните и велигденски празници.
Ответникът оспорва жалбата. В съдебно заседание заявява, че не пречи на майката да контактува с децата, не възразява режим на виждане два пъти месечно в събота и неделя, както и определяне на такъв през лятото, през зимните и пролетни ваканции на децата. Държи контактите да се осъществяват в [населено място], с оглед да се избегнат натоварващи пътувания на децата в почивните дни.
Върховният касационен съд, състав на трето г. о., като провери правилността на въззивното решение във връзка с касационната жалба на основание чл. 290, ал. 2 ГПК намира следното:
Решението в обжалваната част е неправилно.
Съдът е съобразил конкретно установените по делото обстоятелства, изложил е съображения относно критериите при определяне на мерките за лични отношения, но е определил стеснен режим на лични отношения, който не осигурява пълноценна връзка на децата с родителя, който не упражнява родителските права и това не е в интерес на децата. Децата са привързани към своята майката и тази взаимна обич следва да бъде съхранена, като се предостави по - разширен режим на лични отношения, съобразен с интересите на децата, както и със съгласуваните от страните становища изразени в съдебно заседание.
Предвид изложеното решението в частта, с която са определени мерките за лични отношения между децата и майката като неправилно следва да бъде отменено като се определят нови мерки на лични отношения, които да дават право на майката да вижда и взима децата от тяхното местоживеене [населено място] всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10.00 часа в събота до 18.00 часа в неделя с право на преспиване и да ги връща на бащата, както и един месец през лятото по време, което не съвпада с годишния платен отпуск на бащата. Ще следва да се определи право на майката на всяка четна година да взема децата през първата половина на пролетната и коледна ваканция на децата, а на всяка нечетна година да взема децата през втората половина на пролетната и коледна ваканция и да ги връща на бащата.
Воден от горното, Върховният касационен съд, състав на трето г. о.

Р Е Ш И

ОТМЕНЯВА въззивно решение № 71 от 28.02.2014г. по в. гр. дело № 540/2013г. на Смолянски окръжен съд в частта, с която е потвърдено решение № 432 от 24.09.2013г. по гр. дело № 625/2013г. на Смолянски районен съд в частта на определените мерки за лични отношения.
ОПРЕДЕЛЯ мерки на лични отношения между децата К. Ц. П. [дата на раждане] , Д. Ц. П. [дата на раждане] и Ю. Ц. П. [дата на раждане] и тяхната майка А. Г. К. с право на майката да вижда и взема децата от тяхното местоживеене [населено място] всяка първа и трета събота и неделя от месеца от 10.00 часа в събота до 18.00 часа в неделя с право на преспиване и да ги връща на бащата Ц. В. П., както и един месец през лятото по време, което не съвпада с годишния платен отпуск на бащата.
ОПРЕДЕЛЯ право на майката А. Г. К. на всяка четна година да взема децата през първата половина на пролетната и коледна ваканция на децата, а на всяка нечетна година да взема децата през втората половина на пролетната и коледна ваканция и да ги връща на бащата Ц. В. П..
Решението не подлежи на обжалване.

ПРЕДСЕДАТЕЛ

ЧЛЕНОВЕ