Ключови фрази
Укриване и неплащане на данъчни задължения * особено големи размери * липса на мотиви * съдебно-счетоводна експертиза * предмет на доказване * доказателствена сила на заключенията на данъчните органи * процесуална недопустимост на смесването на предмета на доказване * доказателства и доказателствени средства

 

 

                                 Р Е Ш Е Н И Е

                                

                                 463

 

         София, 07 декември 2009година

 

 

 

                 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

            Върховният касационен съд на Република България, първо наказателно отделение, в открито заседание на  4 ноември  две хиляди и девета година, в състав:

 

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:ЕЛЕНА  ВЕЛИЧКОВА

                                             ЧЛЕНОВЕ: КАПКА КОСТОВА

                                                                    БЛАГА ИВАНОВА

                                                                    

                                                                        

 

при участието на секретаря:Румяна Виденова

и в присъствието на прокурора:Петя Маринова

изслуша докладваното от Съдия Елена Величкова

касационно нох.дело №539 по описа за 2009 година

 

Срещу решение по внохд. №170/2009 г. на Апелативен съд гр. В. е подаден касационен протест от Апелативна прокуратура гр. В.,с оплаквания за съществени процесуални нарушения и нарушение на закона.

В съдебно заседание протеста се поддържа от представителят на Върховната касационна прокуратура.

Подсъдимия В. Т. и защитата му са на становище протеста ,като неоснователен да се остави без уважение.

Върховният касационен съд на РБ първо наказателно отделение ,като съобрази становищата на страните и за да се произнесе взе предвид следното:

 

С решение от 9.07.2009 г. постановено по внохд. №170/2009 г. на Апелативен съд гр. В. е потвърдена оправдателна присъда по нохд. №254/2009 г. на Окръжен съд гр. В..

 

С посочената присъда подсъдимия В е признат за невиновен на 14.09.2005 г. в гр. В. да е избегнал плащане на данъчни задължения по ЗДДС в особено големи размери-21 000 лв.,като е потвърдил неистина в справка декларация по ЗДДС,поради което е оправдан по обвинението за извършено престъпление по чл.257 ал.1/отм./вр. с чл.255 ал.1 НК.

Признат е за невиновен и в това на 31.03.2006 г. в гр. В. да е избегнал плащания по ЗКПО в особено големи размери -15365,83 лв.,като е потвърдил неистина в годишна данъчна декларация за дейността на фирмата му,поради което е оправдан по обвинението по чл.257 ал.1/отм./ вр. с чл.255 ал.1 НК.

 

ПО ПРОТЕСТА на Апелативна прокуратура гр. В..

Доводите за съществени процесуални нарушения касаят, фактическа липса на мотиви, към присъдата на Окръжния съд,недостатък не отстранен от въззивния такъв. Твърди се също- истанционните съдилища неправилно са приели,че е достатъчно да се вземе предвид влязлото в сила решение по адм.д. №2124/2007 г. на Административен съд гр. В.,с което е “установено”,че подсъдимия за времето от 1.08.2005 г. до 15.08.2005 г.реално е осъществил пет сделки с предмет цигари.

Възразява се и по неотстраненото противоречие в съдебно счетоводните експертизи и по нарушено право на обвинението да сочи доказателства ,с отказа за назначаване на повторна тройна съдебно счетоводна експертиза.

 

Протеста е основателен.

Инстанционните съдилища са приели,че цитираното по горе решение на Административния съд гр. В. е “обвързващо” и се “ползва със сила на присъдено нещо” по отношение на “реалността” на инкриминираните сделки ,обективирани във фактурите предмет на обвинението. По този повод не са обсъждали събраните по делото гласни и писменни доказателства,а за фактите по обвинението са направени произволни изводи.

Извода е незаконосъобразен и в противоречие с ТР №1/2009 г. на ОСНК на ВКС/на което е позовава прокурора в пледоарията си пред въззивния съд /,по силата на което –“В разрез с основни принципи на наказателното производство обаче би било да се допусне смесване на обстоятелствата,предмет на доказване по обвинението,с относимите към данъчния деликт обстоятелства,които са основа за ангажиране на административната отговорност” и “Резултатите от проведеното административно производство не обвързват наказателното”.”Съдът изследва обстоятелствата от кръга на подлежащите на доказване по чл.102 НПК, единствено със способите и средствата на НПК,без да презумира формалната доказателствена сила на заключенията на данъчните органи,както не би могъл да направи това и по отношение на което и да било друго доказателство или доказателствено средство/чл.14 ал.2 НПК/”. Смесването на предмета на доказване в наказателния процес, с обстоятелствата относими към административния такъв е процесуално недопустимо.

Напълно произволни са изводите за наличието на цигари от “закупените “ в инкриминирания период в склада на подсъдимия,при категорично установено,че намерените цигари са с бандерол от следващата година. Същото и за “продажба” на същите цигари ,при липса на отразявания в касовия апарат или в счетоводните документи.

Без коментар е и “заключението” на назначената в хода на съдебното следствие счетоводна експертиза,която не е отговорила на нито един от поставените въпроси,още по малко е изключила противоречията с експертизата от досъдебното производство.

По изложените съображения Върховният касационен съд на РБ първо наказателно отделение намира постановеното решение при съществени процесуални нарушения-при събиране и оценка на доказателствата,поради което и на основание чл.354 ал.3т.2 НПК

 

 

 

 

 

Р Е Ш И :

 

 

ОТМЕНЯВА решение по внохд. №170/2009 г. на Апелативен съд гр. В. и връща делото на същия съд за ново разглеждане от стадия на съдебното заседание.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

 

ЧЛЕНОВЕ :