Ключови фрази
Обида и квалифицирана обида * анализ на доказателствена съвкупност * оценка на доказателствена съвкупност

 

 

                                 Р Е Ш Е Н И Е

                                

                                         96

 

                  София, 02 март 2010година

 

 

 

                 В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

            Върховният касационен съд на Република България, първо наказателно отделение, в открито заседание на 10 февруари  две хиляди и десета година, в състав:

 

 

                                               ПРЕДСЕДАТЕЛ:ЕЛЕНА ВЕЛИЧКОВА

                                             ЧЛЕНОВЕ:ИВЕТА АНАДОЛСКА

                                                                   НИКОЛАЙ ДЪРМОНСКИ

                                                                    

                                                                        

 

при участието на секретаря:Румяна Виденова

и в присъствието на прокурора:Красимира Колова

изслуша докладваното от Съдия Елена Величкова

касационно нох.дело №754 по описа за 2009 година

 

Касационното производство е образувано по жалба на частния тъжител К. Д. К., срещу въззивна присъда по внчхд. №525/2009 г. на Окръжен съд гр. С..

Жалбата с оплаквания за съществени процесуални нарушения и нарушение на закона, се поддържа в съдебно заседание лично от тъжителя и повереник.

Подсъдимата А. Н. М. ,чрез защитата си е на становище въззивната присъда, като правилна и законосъобразна да се остави в сила.

Представителят на Върховната касационна прокуратура намира постановената въззивна присъда правилна и законосъобразна,а подадената жалба неоснователна.

Върховният касационен съд на РБ първо наказателно отделение ,като съобрази становищата на страните и за да се произнесе взе предвид следното:

С присъда от 26.10.2009 г. постановена по внчхд. №525/2009 г. на Окръжен съд гр. С. е отменена присъда по нчхд. №193/2009 г. на Районен съд гр. Н. и вместо това подсъдимата А. Н. М. е призната за невиновна на 1.08.2008 г. в гр. С.,чрез печатно произведение да е разгласила позорно обстоятелство за К. Д. К. и да му е приписала престъпление,поради което е оправдана по предявените й обвинения по чл.148 ал.2 НК и по чл.147 ал.1 НК.

Отхвърлен е и гражданския иск за неимуществени вреди в размер на 3000 лв.,като неоснователен.

Присъдата е потвърдена в частта й, с която подсъдимата е оправдана по обвинението по чл.148 ал.1т.2 НК вр. с чл.146 ал.1 НК.

ПО ЖАЛБАТА на частния тъжител К. К. :

Оплакванията за допуснати съществени процесуални нарушения касаят пропуски при оценката на доказателствата,избирателно тълкуване на гласните такива,надценяване на показанията на св. Ж игнориране на показанията на св. Б,Петкова и П. ,възразява се и срещу липса на мотиви във възивната присъда по частта ,с която е потвърдена оправдателната присъда на първоинстанционния съд.

Доводите са неоснователни.

Въззивния съд е направил подробен анализ на събраните по делото доказателства,посочил е кои обстоятелства от значение приема за установени и на коя доказателствена основа. Изводите по фактите са логични, последователни и безпротиворечиви.

Вярно е ,че въззивния съд е дал вяра на показанията на св. Ж,присъствала на даденото от подсъдимата интервю и не е дал вяра на св. В взел интервюто.

Тук освен посоченото от въззивния съд ,следва да се има предвид ,че ако бе потвърдила казаното от подсъдимата, тази свидетелка би се уличила в престъпление и това е обстоятелството, поради което нейните показания следва да се преценяват внимателно и да се съпоставят с останалите доказателства по делото.

Горните констатации дават основание на извода ,че не са налице процесуални нарушения на правилата за проверка и оценка на доказателствата по делото,които да са съществени и които да са попречили на съда да вземе законосъобразно решение.

Неоснователни са и оплакванията за съществени процесуални нарушения при обявяване на въззивната присъда,която според касатора била обявена неподписана от членовете на състава.

По делото е приложена присъда,изготвена и подписана от членовете на съдебния състав ,така както изисква чл.310 ал.1 НПК. Получения от тъжителя препис ,няма как да бъде изготвен с подписите на членовете на състава,тъй като към момента на получаването му ,присъдата не е в сила и не е заверен/преписа/ от издателя.

Вън от предмета на касационната проверка е потвърдената оправдателна част на първоинстанционната присъда и произнасянето по разноските,поради което оплакванията в тази част, следва да се оставят без разглеждане.

Неоснователни са и доводите за нарушение на закона.

Констатираната по горе липса на съществени процесуални нарушения , на правилата за проверка и оценка на доказателствата по делото,сочи на правилното му приложение/на закона/ ,доколкото въпросите за вината и отговорността са такива по установяване на фактически положения/обстоятелства от значение /,а не само по приложението на закона. В случая не е установено от събраните по делото доказателства по несъмнен и безспорен начин подсъдимата да е извършила инкриминираните й престъпления ,поради което правилно е оправдана,т.е. приложен е закона,който е следвало да бъде приложен.

По изложените съображения Върховният касационен съд на РБ първо наказателно отделение намира постановената присъда правилна и законосъобразна,а подадената касационна жалба изцяло неоснователна.

 

Ето защо и на основание чл.354 ал.1т.1 НПК Върховният касационен съд на РБ първо наказателно отделение

 

 

 

 

 

 

Р Е Ш И :

 

 

 

 

 

ОСТАВЯ В СИЛА присъда по внчхд. №525/2009 г. на Окръжен съд гр. С. в частта ,с която е отменена присъда по нчхд. №193/2009 г. на Районен съд гр. Н..

ОСТАВЯ без разглеждане жалбите на К. Д. К. срещу същата присъда,в потвърдителната й част и в частта за разноските.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

 

ЧЛЕНОВЕ :