Ключови фрази
Незаконно производство, придобиване, държане и предаване на оръжие, боеприпаси и взривове * малозначителност на деянието * предмет на престъпление

Р Е Ш Е Н И Е

№ 279

гр. София, 07.06.2012 година

В ИМЕТО НА НАРОДА


Върховният касационен съд на Република България, второ наказателно отделение, в съдебно заседание на тридесети май две хиляди и дванадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ : Елена Авдева
ЧЛЕНОВЕ : Татяна Кънчева
Биляна Чочева
при участието на секретар Кр.Павлова.
и в присъствието на прокурора Явор Гебов
изслуша докладваното от съдията Елена Авдева
наказателно дело № 847/2012 г.

Производството по делото е образувано по протест на А. Д. – зам.окръжен прокурор при Окръжната прокуратура в гр. Перник против присъда №8 от 01.03.2012 г. по внохд № 60/2012 г.на Окръжния съд в гр.Перник.
В протеста се сочи, че атакуваната оправдателна присъда е незаконосъобразна. Касаторът твърди, че подсъдимият е осъществил всички признаци на състава на престъплението по чл.339, ал.1 от НК. Въззивната инстанция не е имала основание за извода, че деянието поради своята малозначителност е с явно незначителна обществена опасност. Подчертава се, че боеприпасите са намерени по повод разследване на тежко умишлено престъпление в пълнител, готов за употреба, а техният брой надхвърля стандартите на ЗОБВВПИ.
В заключение се отправя искане за отмяна на оправдателната присъда и за връщане на делото за ново разглеждане от друг състав на съда.
Прокурорът, участващ в разглеждането на делото пред касационната инстанция, не поддържа протеста.
Защитникът на подсъдимия пледира оправдателната присъда да бъде оставена в сила.
Върховният касационен съд, второ наказателно отделение, след като обсъди направените доводи и извърши проверка в пределите на чл. 347, ал.1 от НПК, установи следното :
Районният съд в гр.Перник с присъда № 36 от 17 .01.2012 г. по нохд № 1223/ 2011 г. признал подсъдимия Г. А. П. за виновен в това , че на 09.06.2011 г. в гр.Перник държал боеприпаси за огнестрелно оръжие - девет броя бойни патрони и един халосен патрон калибър 7.62 х 39 мм без да има надлежно разрешение за това,поради което и на основание чл. 339,ал.1 вр. с чл. 54, вр. с чл. 55 , ал.1, т.1 от НК го осъдил на три месеца лишаване от свобода, чието изтърпяване отложил за срок от три години съгласно чл. 66, ал.1 от НК.
Окръжният съд в гр.Перник отменил първоинстанционната присъда и вместо нея постановил присъда № 8 от 01.03.2012 г.по внохд № 60/2012 г., с която признал подсъдимият за невиновен и на основание чл. 339,ал.1 във връзка с чл. 9, ал.2 от НК и чл. 304 от НПК го оправдал по повдигнатото обвинение.
Протестът срещу така постановения въззивен акт е неоснователен по следните съображения:
Фактическите данни, установени от двете предходни инстанции, не показват различия. Окръжният съд законосъобразно съзрял в тях малозначителност на деянието, изключваща престъпния му характер.
Подсъдимият наемал заедно със свидетелката К. апартамент в гр.П. В него, по повод оперативен сигнал, относим към друго разследване и лице, било извършено претърсване. Разследващите органи намерили в спалнята пълнител за автомат „К.”, в който били поставени девет броя бойни патрони и един халосен , всички с калибър 7.62 х 39 мм. Подсъдимият обяснил , че те са спомен от казармата.По експертен път съдът констатирал, че иззетите патрони представляват боеприпаси по смисъла на чл. 7,ал.1 от ЗОВВПИ /ДВ , бр.73 от 2010 г./.Един от бойните патрони е произведен през 1977 г., халосния – през 1988 г., а останалите осем бойни – през 1967 г.
При тези данни, макар формално да осъществява признаците на престъпление по чл.339, ал.1 от НК, деянието, извършено от подсъдимия, е малозначително по смисъла на чл.9, ал.2 НК поради явната незначителност на обществената му опасност.
Установено е държане на неголям брой патрони и макар количественият признак да няма решаващо значение за престъпния състава на чл. 339, ал.1 от НК /ср. ал.2 от същия текст/, в комбинация с мястото на съхранение / изключващо намерение за скриване или редовно ползване/ и данните за личността на дееца / неосъждан, без криминални или други противообществени прояви, непритежаващ оръжие/ показват много нисък потенциал на заплаха за обществените отношения, защитавани от Глава единадесета на НК. Първостепенният съд е надценил принципно високата степен на обществена опасност на престъплението по чл. 339, ал.1 от НК, като е пренебрегнал посочените обстоятелства по конкретния казус. Ето защо квалифицирането на изследваното деяние като престъпление е незаконосъобразно – нарушение, което въззивният съд отстранил с новата присъда.
За пълнота на изложението настоящият съдебен състав се съгласява с отразеното в протеста становище, че допустимите количества боеприпаси, посочени в ЗОБВВПИ, не могат да служат за сравнение при оценка на степента на обществена опасност на престъпление по чл. 339, ал.1 от НК , тъй като са елемент от легалния ред за притежаване на определени контролирани вещи . Криминализирането на техния нелегален оборот е наказателноправна реакция на общоопасния му характер, който не предвижда нива на търпимост. Във всеки отделен казус предметът на престъплението следва да бъде разглеждан наред с всички останали предпоставки , очертаващи конкретна възможност въздействието върху него да доведе до общественозначим отрицателен обществен ефект. Обсъжданото деяние е илюстрация за незначително по степен засягане на предмет, който принципно не е незначителен. Това прави настъпилите вредни последици недостатъчни за квалифициране на деянието като престъпление - извод, до който, макар и с частично различни мотиви, стигнал въззивният съд.
Обобщено, касационната проверка не разкри посоченото в протеста нарушение на закона, поради което и на основание чл. 354, ал.1, т.1 от НПК Върховният касационен съд , второ наказателно отделение

Р Е Ш И :
ОСТАВЯ В СИЛА присъда №8 от 01.03.2012 г. по внохд № 60/2012 г.на Окръжния съд в гр.Перник.
Решението не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ :

ЧЛЕНОВЕ : 1.
2.