Ключови фрази
Касационни дела по глава тридесет и трета НПК * недопустимо искане за възобновяване

Р Е Ш Е Н И Е

 

     Р Е Ш Е Н И Е  

  188

 

София, 29 април  2010 г

 

 

В  И М Е Т О  Н А   Н А Р О Д А

 

ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България,  Наказателна колегия, II н.о., в съдебно  заседание на двадесет и девети март двехиляди и десета  година в състав:

 

 

            ПРЕДСЕДАТЕЛ: Лиляна Методиева

                      ЧЛЕНОВЕ: Биляна Чочева

                                           Жанина Начева

 

при секретар Надя Цекова

и в присъствието на прокурора Красимира Колова

изслуша докладваното от съдията Лиляна Методиева

н.дело № 750/2009 год.

Производството по чл. 419 и сл. НПК е образувано по искане на Н. К. , градски прокурор при Софийска градска прокуратура, за проверка по реда на възобновяването на наказателното дело на решението от 6.04.2004 год. постановено по НАХ дело № 1325/2004 год. на Софийски районен съд.

В искането се излагат съображения, че след влизане на решението в сила чрез разследване са разкрити обстоятелства, които не са били известни на съда при неговото постановяване и имат съществено значение за правилното решаване на делото. По същество се иска производството да бъде възобновено и постановеното по делото решение отменено.

В съдебно заседание представителят на Върховната касационна прокуратура изразява становище, че искането е процесуално недопустимо и образуваното по него производство следва да бъде прекратено.

Осъденият изразява становище, че искането е процесуално недопустимо.

Върховният касационен съд, второ наказателно отделение, като взе предвид доводите на страните и данните по приложеното дело, за да се произнесе констатира следното:

След приключване на разследването по прокурорска преписка № 54423/2004 год., прокурор при Софийска районна прокуратура е преценил, че са налице основания за приложение разпоредбата на чл. 78а НК. С мотивирано постановление е внесъл делото в Софийски районен съд, като е направил искане за освобождаване на уличения от наказателна отговорност с налагане на административно наказание. Съдът е преценил, че са налице условия за разглеждане на делото по реда на глава двадесет и осма НПК насрочил го е в открито съдебно заседание и на 6.04.2004 год. е постановил решение, с което е освободил уличения от наказателна отговорност за извършеното престъпление по чл. 343б ал.1 НК, като му е наложил административно наказание глоба в размер на 500лв и на основание чл. 343г във вр. с чл. 37 т.7 НК го е лишил от правото да управлява МПС за срок от пет месеца..

При тези данни следва да се приеме, че искането е процесуално недопустимо и следва да бъде оставено без разглеждане, а образуваното по него производство пред Върховния касационен съд да бъде прекратено поради следните съображения:

За да не бъде засегнат стабилитета на един влязъл в сила съдебен акт, законодателят предвижда възможността да бъде отменен и производството по делото възобновено ако са налице предпоставките за това. Само по този начин може да бъде гарантирана правната сигурност. В закона изчерпателно са посочени съдебните актове, които подлежат на проверка по реда на глава тридесет и трета НПК, лицата, които могат да направят искането, сроковете и основанията за възобновяване. Липсата на някое от тях прави искането процесуално недопустимо и има за последица оставянето му без разглеждане. В конкретния случай тези изисквания не са налице защото съдебният акт не подлежи на проверка по този процесуален ред, а отделно от това и искането не е направено в предвидения от закона срок.

Очертавайки в разпоредбата на чл. 419 НПК пределите, в които може да бъде извършена проверка на съдебните актове по реда на възобновяването на наказателното дело, законодателят изчерпателно изброява само определенията и посочва общо влязлите в сила присъди и решенеия. При липса на изрично законодателно уреждане в това производство на въпроса кои присъди и решения могат да бъдат проверявани по този ред следва да намерят приложение правилата за касационното производство, в какъвто смисъл е разпоредбата на чл. 426 НПК. Съгласно чл. 346 т.1 и 2 НПК по касационен ред не могат да бъдат обжалвани присъди и решения, с които деецът е бил освободен от наказателна отговорност с налагане на административно наказание по реда на чл. 78а НК. С оглед на това законодателно уреждане следва да се приеме, че Върховният касационен съд няма правомощия да проверява в производство по възобновяване на наказателното дело, направено по искане на градския прокурор, правилността на съдебните актове постановени по реда на чл.375-380 НПК. В този смисъл е разпоредба на чл. 380 НПК, където изрично е предвидено, че предложение за възобновяване на делото по тази глава може да бъде направено от апелативния, съответно военно-апелативния прокурор по реда и в сроковете, определени от Закона за административните нарушения и наказания.

По изложените съображения настоящият състав при второ наказателно отделение на Върховния касационен съд приема, че искането на Софийския градски прокурор за възобновяване на наказателно административен характер дело № 1325/2004 год. по описа на Софийски районен съд и отмяна на постановеното по делото решение от 6.04.2004 год. е процесуално недопустимо и следва да бъде оставено без разглеждане, а образуваното по него касационно производство да бъде прекратено, поради което и в същия смисъл

 

Р Е Ш И:

 

Оставя без разглеждане искането на Софийския градски прокурор за възобновяване наказателно административен характер дело № 1325/2004 год. на Софийски районен съд и отмяна на постановеното по делото въззивно решение от 6-04.2004 год.

Прекратява производството по наказателно дело № 750/2009 год. по описа на Върховния касационен съд.

Решението не подлежи на обжалване.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: