Ключови фрази
Касационни частни дела по спорове за подсъдност * административни наказания по реда на ЗАНН * спор за подсъдност по н.а.х.д.


3
О П Р Е Д Е Л Е Н И Е
№ 5
София, 12 януари 2018 г.

Върховният касационен съд на Република България, първо наказателно отделение в закрито съдебно заседание в състав :

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЕВЕЛИНА СТОЯНОВА
ЧЛЕНОВЕ: РУЖЕНА КЕРАНОВА
НИКОЛАЙ ДЪРМОНСКИ
при секретар
при становището на прокурора Атанас Гебрев
изслуша докладваното от съдия Ружена Керанова
ч.н.дело № 1286/2017 година и за да се произнесе взе предвид следното :

Производството пред ВКС е образувано на основание чл. 44, ал.1 от НПК, по повод определение № 863 от 08.12.2017 г., постановено по НАХД № 1132/2017 г. по описа на Районен съд – Ловеч, с което е повдигнат спор за определяне на подсъдност между този съд и Районен съд- Русе
В писмено становище прокурор от Върховната касационна прокуратура изразява мнение за наличието на предпоставки, които обосновават разглеждане на делото от Районен съд – Ловеч.
Върховният касационен съд, първо наказателно отделение, след като обсъди материалите по делото и съобрази заключението на прокурора, намира за установено следното :
Жалбоподателят Г. Й. К. сезирал Районен съд – Русе с жалба срещу наказателно постановление №17-282657/11.08.2017 г. на началник сектор „Оперативни дейности” – Варна, с което му е наложена глоба в размер на 2 000 лева за извършено нарушение на чл. 13, ал. 2, т. 5 във вр. с чл. 278б, ал. 1 от ДОПК.
Русенският районен съд с определение № 986 от 13.11.2017 г., постановено по НАХД № 2269/2017 г., прекратил производството и изпратил делото на Районен съд – Ловеч, като приел, че нарушението е извършено от жалбоподателя в [населено място], [област] и съгласно разпоредбата на чл. 59 от ЗАНН този съд е компетентен да разгледа делото.
Районният съд – Ловеч в своя съдебен акт оспорил извода на изпращащия съд, аргументирайки се с приложимостта на чл. 36, ал.3 във вр. с чл. 84 от ЗАНН, прекратил производството по делото и повдигнал спор за подсъдност.
Съгласно чл. 59, ал.1 от ЗАНН, аналогичен на чл. 36, ал.1 от НПК, критерий за определяне на местната подсъдност при съдебно обжалване на наказателното постановление е мястото, където е извършено или довършено нарушението. Приложимият закон по силата на чл. 84 от ЗАНН - НПК, в частност разпоредбата на чл. 42, ал.1 от НПК гласи, че съдът се произнася по въпроса за подсъдността, като изхожда от обстоятелствената част на обвинението, в случая – на наказателното постановление и акта за установяване на административното нарушение.
В конкретния случай, жалбоподателят е наказан за нарушаване на чл. 13, ал. 2, т. 5 от ДОПК – не е изпълнил задължението да запази целостта и да не поврежда техническите средства за контрол (ТСК), поставени от органа по приходите, като видно от обстоятелствената част на АУАН и издаденото въз основа на него НП, административнонаказващият орган е приел, че именно в [населено място], [област], жалбоподателят е отстранил ТСК. Следователно компетентен да разгледа делото, съобразно разпоредбата на чл. 59 от ЗАНН, е Районен съд – Ловеч.
Водим от изложеното и на основание чл. 44, ал.1 НПК, Върховният касационен съд, първо наказателно отделение

О П Р Е Д Е Л И :

ИЗПРАЩА НАХД № 1132/2017 г. по описа на Районен съд – Ловеч (прекратено), ведно с НАХД № 2269/2017 г. по описа на Районен съд – Русе (прекратено), за разглеждане и решаване от Районен съд- Ловеч.
Определението е окончателно.
Препис от настоящето определение да се изпрати на РС – Русе за сведение.

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

ЧЛЕНОВЕ : 1.

2.