Ключови фрази
Иск за признаване уволнението за незаконно * други тежки нарушения на трудовата дисциплина * възстановяване на работа * незаконно уволнение * прекратяване на трудовото правоотношение * дисциплинарно наказание * срочен трудов договор * отмяна на уволнение

Р Е Ш Е Н И Е

    Р  Е  Ш   Е  Н  И  Е 

 

№ 460

 

                                                                               гр.София, 17.06.2010 г.

 

В   И М Е Т О   НА   Н А Р О Д А

 

                 Върховен касационен съд  на Република България, Трето гражданско отделение, в  открито заседание  на тридесет и първи  май   две хиляди и  десета  година  в състав:

 

 

                                                ПРЕДСЕДАТЕЛ:   АНИ САРАЛИЕВА   

                                                          ЧЛЕНОВЕ:  ЖИВА ДЕКОВА

                                                                               ОЛГА КЕРЕЛСКА                                                                          

 

 като разгледа докладваното от…………съдията  КЕРЕЛСКА…… …..гр. дело  №465…по описа за 2009 год.

                 И, за да се произнесе, взе предвид:

Производството е по чл.290 ГПК.

С определение №717/30.06.2009 год. по делото е допуснато касационно обжалване на въззивно решение №154/26.09.2008 год. по гр.д. № 178/2008 год. на Кърджалийския окръжен съд в частта, в която е оставено в сила решение № 51/25.04.2008 год. по гр.д. № 78/2008 год. на Кърджалийския районен съд , с която е признато за незаконно дисциплинарното уволнение на С. Ц. С. от гр. К. и е отменена заповед № 1/07.12.2007 год. на Директора на дома за медико социални г. за деца – Кърджали , с която е наложено. Касационното обжалване е допуснато по материалноправния въпрос отговаря ли на изискванията на чл. 195,ал.1 КТ заповед за налагане на дисциплинарно наказание – уволнение, в случай, че в нея не е посочено извършеното нарушение и времето на извършването му , но има позоваване на рапорт. Прието е че този въпрос се решава противоречиво от съдилищата –осн. по чл. 280,ал.1,т.2 ГПК.

В касационната жалба се правят оплаквания за неправилност на обжалваното решение поради противоречие с материалния закон, съществени нарушения на материалния закон и необоснованост .

Според касатора - Д. за медико социални г. за деца, съдът неправилно е приел, че заповедта за налагане на дисциплинарното уволнение не отговаря на изискванията на чл. 195,ал.1 КТ тъй като е немотивирана. Счита, че заповедта отговаря на цитираната законова разпоредба, доколкото в нея изрично е посочено, че е издадена на основание рапорт от завеждащ отдел ОФД - 2, в която подробно е описано дисциплинарното нарушение. Неправилно съдът е приел, че , че дисциплинарното нарушение не е установено в процеса. Счита, че при налагане на наказанието е съобразена и разпоредбата на чл. 189 КТ.

Моли обжалваното решение да бъде отменено и вместо него да бъде постановено ново решение ,с което уволнението да бъде признато за законно и предявените искове да бъдат отхвърлени.

Ответникът по касация - С. Ц. С. от гр. К., не взема становище по касационната жалба.

По поставения материалноправен въпрос е налице противоречива съдебна практика:

В едни случаи съдилищата приемат, че императивното изискване на чл. 195,ал.1 КТ - заповедта за дисциплинарно уволнение да бъде мотивирана не е изпълнено, когато в самата заповед не е посочен фактическия състав на извършеното нарушение . В други случаи се приема, че макар в уволнителната заповед да липсва такова описание, ако в нея има изрично позоваване на друг документ като доклад, докладна , докладна записка, рапорт и пр. , при положение, че този документ е бил доведен до знанието на работника или служителя, изискването на закона е изпълнено.

Настоящият състав на ВКС, 3-то г.о. отделение намира за правилно второто становище.

По делото е безспорно установено, че ответницата по касация се е намирала в трудово правоотношение с Д. за медико- социални г. за деца – Кърджали по силата на трудов договор , сключен на осн. чл. 68,ал.1,т.3 КТ /до завръщане на титуляра/ като е работила на длъжност „медицинска сестра” , с място на работа „О”. Със заповед №1/07.12.2007 год. на директора на дома, трудовият й договор е прекратен на осн. чл. 190,ал.1,т.7 КТ и въз основа на подаден рапорт от завеждащ отделение „О” .

Кърджалийския окръжен съд е приел, че извършеното уволнение е незаконно, доколкото заповедта за уволнение не отговаря на изискванията на чл. 195,ал.1 КТ тъй като е немотивирана - в нея не са посочени нарушителя , допуснатото нарушение, времето на извършването му , както и наложеното наказание. Приел , че при липса на релевирано в заповедта конкретно нарушение, цифрово изразената правна квалификация , се явява лишена от съдържание. С оглед на тези съображения и само на това основание , уволнението е отменено като незаконно.

В контекста на дадения вече отговор на материалноправния въпрос , по който е допуснато касационно обжалване на решението, тези съображения не могат да бъдат споделени.

Както се посочи вече ,в уволнителната заповед изрично е посочено, че дисциплинарното наказание се налага въз основа на рапорт подаден от завеждащия отделение „О” в дома . В този рапорт, към който препраща заповедта, подробно е описано времето, мястото и начина, по който е осъществено вменяваното на ответницата по касация дисциплинарно наказание. Не се спори по делото, че този рапорт е бил доведен до знанието на служителката . Следователно не може да се приеме, че процесната уволнителна заповед не е мотивирана и поради тази причина не отговаря на императивното изискване на чл. 195,ал.1 КТ.

Същевременно при налагане на дисциплинарното наказание е спазено и другото формално изискване на закона, обуславящо законността на уволнението. Видно от приложеното трудово досие, в съответствие с изискването на чл. 193 КТ от ответницата по касация е било поискано и дадено обяснение във връзка с нарушението като същото е предхождало издаването на заповедта , с която наказанието е наложено.

Описаното в рапорта нарушение е установено по несъмнен начин от събраните по делото доказателства - показанията на св. Д завеждащ отделение към ДМСГ и св. Р санитарка в дома , които са дали пълни и конкретни показания относно инцидента и неговите последици за състоянието на детето , както и сутрешен рапорт от 06.12.2007 год. на д-р К.

При налагане на наказанието е спазена разпоредбата на чл. 189 КТ като предвид обекта на нарушението - дете в бебешка възраст от дома и обстоятелството, че с извършената манипулация от служителката е било застрашено неговото здраве , следва да се приеме, че тежестта на наказанието съответства на тежестта на извършеното дисциплинарно нарушение.

С оглед на изложеното, уволнителната заповед е законосъобразна . Като направил други правни изводи, въззивният съд е постановил незаконосъобразно решение, което подлежи на отмяна. Вместо него следва да бъде постановено ново решение, с което предявеният от С. Ц. С. срещу Д. за медико- социални г. за деца – Кърджали, иск с правно осн. чл. 344,ал.1,т.1 КТ следва да бъде отхвърлен.

Мотивиран от изложеното, Върховният касационен съд, състав на ІІІ г.о.

Р Е Ш И :

 

 

ОТМЕНЯ решение №154/26.09.2008 год. по гр.д. № 178/2008 год. на Кърджалийския окръжен съд в частта, в която е оставено в сила решение № 51/25.04.2008 год. по гр.д. № 78/2008 год. на Кърджалийския районен съд , с което е признато за незаконно дисциплинарното уволнение на С. Ц. С. от гр. К. и е отменена заповед № 1/07.12.2007 год. на Директора на дома за медико социални г. за деца – Кърджали , с която е наложено и вместо него

ПОСТАНОВЯВА:

ОТХВЪРЛЯ предявеният от С. Ц. С. от гр. К. срещу Д. за медико социални г. за деца – Кърджали , иск с пр. осн. чл. 344,ал.1 КТ за отмяна на дисциплинарното й уволнение, извършено със заповед № 1/07.12.2007 год. на Директора на дома за медико социални г. за деца като незаконно.

 

Решението е окончателно.

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: