Ключови фрази
Оспорване на бащинство * указания на съда * особен представител * съдебни разноски


О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 547

гр.София, 28.09.2011 г.

Върховният касационен съд на Република България,
четвърто гражданско отделение, в закрито съдебно заседание на
двадесет и първи септември две хиляди и единадесета година,
в състав:

ПРЕДСЕДАТЕЛ: Борислав Белазелков
ЧЛЕНОВЕ: Марио Първанов
Борис Илиев

като разгледа докладваното от Борис Илиев ч.гр.д.№ 407/ 2011 г.
за да постанови определението, взе предвид следното:

Производството е по чл.274 ал.3 т.1 от ГПК.
Образувано е частна жалба на П. Т. Т. срещу определение на Великотърновски апелативен съд № 169 от 09.06.2011 г. по ч.гр.д.№ 249/ 2011 г. С него е потвърдено определение на Великотърновски окръжен съд от 20.04.2011 г., с което е прекратено производството по гр.д.№ 1194/ 2010 г., образувано по искова молба на частната жалбоподателка против Г. П. Н. за оспорване на бащинството на последния по отношение на детето А. Г. Н.. Производството е прекратено по съображения, че в дадения от съда срок ищцата не е внесла възнаграждение от 250 лв за назначения по делото особен представител на служебно конституираното като страна по делото дете А. Н..
Жалбоподателката моли да се допусне касационно обжалване на въззивното определение за да се отговори на процесуалноправният въпрос дали невнасянето от ищеца на определено от съда възнаграждение за особен представител на страна (дете по дело за оспорване на произхода му), е основание за прекратяване на производството по иска. Счита, че този въпрос е от значение за точното прилагане на закона и развитието на правото. По същество поддържа, че въззивното определение е незаконосъобразно, тъй като в момента няма възможност да събере сумата 250 лв, но не е отказала да я внесе. Съдът имал възможност да я възложи в нейна тежест и с решението по делото. Счита, че прекратяването на производството по иска й с мотив невнасяне на разноски представлява отказ от правосъдие. Моли определението да бъде отменено и спорът да бъде гледан по същество.
Ответникът Г. П. Н. не взема становище по частната жалба.
Съдът, след като обсъди направените доводи и прецени материалите по делото, намира частната жалба за допустима, а са налице и предпоставките за допускане на атакуваното определение до касационно обжалване.
По поставеният от жалбоподателката въпрос законът не съдържа изричен отговор, а установена практика няма. Поради това са налице предпоставките по чл.280 ал.1 т.3 от ГПК и обжалването следва да се допусне. На въпроса следва да се отговори в смисъл, че производството по делото не може да бъде прекратено поради невнасяне на разноски от някоя от страните. Такава хипотеза процесуалният закон не предвижда. Когато определените разноски не бъдат внесени, съдът може да издаде акт за принудителното им събиране или да постанови съответното процесуално действие да не бъде извършено, но не и да прекратява производството по делото.
Предвид този отговор на въпроса, поради който обжалването се допуска, атакуваното определение се явява неправилно. П. Т. е предявила против Г. П. Н. иск за оспорване на бащинството на последния по отношение на детето А. Г. Н.. Съдът служебно е конституирал като страна по делото детето и законосъобразно, съгласно чл.29 ал.4 от ГПК, му е назначил адвокат за особен представител, като е възложил разноските за адвокатска защита в тежест на ищцата. Н. на тези разноски в срок обаче не може да има за последица прекратяване на производството по делото, тъй като такова основание за прекратяване процесуалният закон не предвижда. В случая представителството от адвокат е задължително, поради това съдът не разполага и с възможността да отмени определението с което е назначил особен представител. Поради това остава като единствена алтернатива възможността по чл.77 от ГПК - а именно да се издаде определение за принудително събиране на разноските. Основание за прекратяване на производството по делото обаче не е налице, поради което определението, с което това е постановено, следва да бъде отменено.
По изложените съображения Върховният касационен съд

О П Р Е Д Е Л И :

ДОПУСКА касационно обжалване на определение на Великотърновски апелативен съд № 169 от 09.06.2011 г. по ч.гр.д.№ 249/ 2011 г.
ОТМЕНЯ определение на Великотърновски апелативен съд № 169 от 09.06.2011 г. по ч.гр.д.№ 249/ 2011 г. и потвърденото с него определение на Великотърновски окръжен съд от 20.04.2011 г. по гр.д.№ 1194/ 2010 г., с което е прекратено производството по делото и ВРЪЩА делото на Великотърновски окръжен съд за продължаване на съдопроизводствените действия по него.
Определението не подлежи на обжалване.


ПРЕДСЕДАТЕЛ: ЧЛЕНОВЕ: