Ключови фрази
Касационни частни дела по спорове за подсъдност * спор за подсъдност

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е


№ 50

София, 11 май 2017г.


ВЪРХОВЕН КАСАЦИОНЕН СЪД на Република България, трето наказателно отделение, в закрито съдебно заседание на трети май две хиляди и седемнадесета година, в състав :


ПРЕДСЕДАТЕЛ: ДАНИЕЛА АТАНАСОВА ЧЛЕНОВЕ: АНТОАНЕТА ДАНОВА
КРАСИМИРА МЕДАРОВА


при секретаря
при становището на прокурора от ВКП Мария Михайлова
като изслуша докладваното от съдия Д.Атанасова ч.н.д. № 429/2017г., за да се произнесе, взе предвид следното:

Производството е образувано по чл. 44, ал.1 от НПК по повдигнат спор за подсъдност от Районен съд - Казанлък.
Прокурорът при Върховна касационна прокуратура е изразил становище, че компетентен да разгледа делото по правилата, визирани в НПК, касателно подсъдността е РС-Казанлък.
ВЪРХОВНИЯТ КАСАЦИОНЕН СЪД, трето наказателно отделение, намери следното:
В Софийски районен съд е било образувано нохд № 16484/16г. по изпратена от Министъра на правосъдието на Република България молба на Окръжен съд- Нова Горница, Република Словения за трансфер на наказателно производство срещу българските граждани - В. В., С. К. и И. Ш.. С определение от 31.03.2017г., съдията- докладчик е прекратил производството и е изпратил делото по компетентност на РС-Казанлък, приемайки, че в случая е налице хипотезата на чл.37, ал.1, т.2 от НПК.
Пред РС-Казанлък е било образувано нохд № 370/17г., по което с разпореждане от 07.04.2017г., съдията-докладчик е прекратил съдебното производство и е повдигнал спор за подсъдност пред ВКС, приемайки, че подсъдността по делото не може да се определи по правилата на чл.37 от НПК, поради което на основание чл.478, ал.2 от НПК компетентен е СРС.
Правилата за определяне подсъдността на делата за трансфер на наказателно производство от друга държава са визирани в разпоредбата на чл.478, ал.2 от НПК. Съгласно последната, подсъдността се определя по правилата на чл.37 от НПК- „ Подсъдност при престъпления, извършени в чужбина”, а когато това не може да бъде направено, компетентни са софийските съдилища. За да приеме, че делото не му е подсъдно, съдията –докладчик при Софийски районен съд се е позовал на разпоредбата на чл.37, ал.1, т.2 от НПК, определяща за компетентен съда по местоживеене на лицето, ако е български гражданин или съучастниците са български граждани с местоживеене в района на един и същ съд. Незаконосъобразно СРС е приел, че делото следва да се разгледа от РС-Казанлък, в чиито район се намира местоживеенето на двама от подсъдимите, тъй като данните по делото сочат, че местоживеенето на третия подсъдим не е в същия район, поради което горната разпоредба е неприложима. За разлика от съдията-докладчик при СРС, този при РС-Казанлък е извел правилни изводи за неприложимостта на разпоредбата на чл.37, ал.1, т.2 от НПК при определяне подсъдността на делото. Той обаче е допуснал също нарушение на закона, като е счел, че не е налице и хипотезата на чл.37, ал.1, т.1 от НПК. Тази норма определя подсъдност на софийските съдилища, ако лицето е чужд гражданин или престъплението е извършено в съучастие с чужденец. От материалите, съдържащи се в изпратеното от чуждата държава, с оглед трансферирането му наказателно производство и по-точно от обвинителния акт е видно, че обвинението срещу българските граждани е за престъпление, извършено в съучастие с чужденец - Я. К.. Обстоятелството, че материалите по отношение на подсъдимите български граждани са отделени и изпратени в Република България, а по отношение на словенския гражданин производството е продължило пред компетентните органи на Република С., не води до промяна на самото обвинение, така както същото е инкриминирано, а именно за извършване на съучастническа престъпна дейност между четиримата подсъдими – тримата български граждани - В. В., С. К. и И. Ш. и Я. К. – гражданин на Р.Словения.. Тези данни дават основание да се направи извод, че са налице предпоставките на чл.37, ал.1, т.1, пр.2 от НПК и компетентен да разгледа делото е Софийски районен съд. Последният се явява компетентен и при неприложимостта на точка втора от цитираната разпоредба.
С оглед на изложеното, касационната инстанция намира, че производството във връзка с молбата на Република С. за трансфер на наказателното производство срещу подсъдимите В. В., С. К. и И. Ш., е подсъдно на Софийски районен съд.
Предвид горното, Върховният касационен съд, трето наказателно отделение

О П Р Е Д Е Л И :


ИЗПРАЩА нохд № 370/17г по описа на Районен съд - Казанлък за разглеждане и решаване от Софийски районен съд.
Определението не подлежи на обжалване.
Копие от определението да се изпрати за сведение на РС- Казанлък.

ПРЕДСЕДАТЕЛ:


ЧЛЕНОВЕ: