Ключови фрази
Кумулации * определяне на общо най-тежко наказание * съвкупност от престъпления * усложнена престъпна дейност * най-благоприятно групиране на наказания

Р Е Ш Е Н И Е

Р Е Ш Е Н И Е

 

149

 

 

София, 23 март 2010 г.

 

 

В ИМЕТО НА НАРОДА

 

 

Върховният касационен съд на Република България, първо наказателно отделение в съдебно заседание на десети март две хиляди и десета година в състав :

 

                                         ПРЕДСЕДАТЕЛ: ИВАН НЕДЕВ

                                                 ЧЛЕНОВЕ: РУЖЕНА КЕРАНОВА

                                                                      БЛАГА ИВАНОВА

 

при секретар: Румяна Виденова

и в присъствието на прокурора Руско Карагогов

изслуша докладваното от съдията Ружена Керанова

н. дело № 48/2010 година

Главният прокурор на Република България е направил искане, основано на чл. 422, ал.1, т.5 от НПК, за отмяна по реда за възобновяване на наказателните дела на влязлото в сила определение, постановено на 02.10.2009 г. по нчд № 402/ 09 г. от Районен съд – Сливница, с което е било определено общо наказание по присъди, с които е ангажирана наказателната отговорност на осъденото лице С. В. П..

В искането за възобновяване се изтъкват доводи за допуснати нарушения на материалния закон, тъй като произнасянето на съда е непълно, а и не е спазен принципът на най-благоприятното за осъденото лице съчетание.

В съдебното заседание искането се поддържа от представител на Върховната касационна прокуратура.

Осъденият С. В. П. се явява лично. В производството участва, назначеният при условията на чл.94, ал.3 от НПК, процесуален представител, който дава заключение за неоснователност на искането. Представен е социален доклад от ДД “Христо Ботев” – гр. С., съдържащ становище за личността на П.

Върховният касационен съд, първо наказателно отделение, като обсъди данните по делото и извърши проверка по изложените в искането оплаквания, за да се произнесе взе предвид следното :

Искането за възобновяване е основателно.

І. С определението, предмет на искането за възобновяване, районният съд на основание чл. 25, ал.1 във вр. с чл. 23, ал. 1 от НК е определил едно общо наказание на осъдения П. по влезли в сила присъди, постановени по НОХД №№ 87/08 г.; 52/09 г.; 2707/09г.; 4292/09 г.; 446/08 г., като му е наложил най-тежкото наказание, а именно три месеца лишаване от свобода. На основание чл. 24 от НК е увеличил така определеното наказание с един месец и е отложил изпълнението за срок от две години. Прилагана е и разпоредбата на чл. 25, ал.3 от НК.

ІІ. От данните по делото, се установява, че осъжданията на П. са седем, освен вече посочените по-горе има още две присъди – по НОХД № И-696/09 г. на СРС и по НОХД № 12715/08 г. на СРС.

В мотивите на определението е прието, че наличие на предпоставките за групиране на наказанията има само по пет от присъдите - НОХД №№ 87/08 г.; 52/09 г.; 2707/09г.; 4292/09 г.; 446/08 г.. Посочено е още, “..че деянията по НОХД № 12715/08 г. на СРС и това по НОХД № И-696/09 г. на СРС са извършени след 30.04.2008 г., тоест към момента на извършването им П. е имал влязла в сила присъда, поради което същите не могат да бъдат включени в групирането по настоящето производство..”. Нито в мотивите, нито в диспозитива на определението съдът е изразил отношение към тези две дела – дали престъпленията, предмет на същите не сформират отделна съвкупност, респективно, дали наказанията следва да се търпят отделно.

Подходът, приет от съда, да преценява предпоставките на чл. 25 от НК към датата 30. 04.2008 г. (очевидно се има предвид най-ранното влизане в сила на осъдителните съдебно актове, това по присъдата по НОХД № 87/08г., бел. ВКС), е лишил от възможността да се разреши въпросът за пълно групиране на наказанията и то в най-благоприятното за осъденото лице съчетание.

Няма съмнение, че деянията, предмет на присъдите по НОХД № И-696/09 г. на СРС и по НОХД № 12715/08 г. на СРС, са извършени след като е била влязла в сила присъдата по НОХД № 87/08 г., но това не означава, че те по-между си не са в съвкупност, както и, че не са в съвкупност с някои от останалите престъпления, още по-малко, че приетият от съда вариант е най-благоприятен. ВКС нееднократно е посочвал, че когато е налице усложнена престъпна дейност, която очертава няколко възможности, въпросът за общото наказание следва да бъде разрешен при съблюдаване на обвързващите указания, дадени с ПП ВС № 4/65 г. и решение № 11/87 на ОСНК.

Ето защо настоящият състав намира, че са налице сочените основания за възобновяване на наказателното дело.

При новото разглеждане на делото съдът ще следва да съобрази наличните данни за всички осъждания, за да може правилно да се реши въпросът за определяне на общото наказание и наказанията за престъпления извършени в рецидив, които следва да се търпят отделно, съобразявайки изискването за най-благоприятен вариант по отношение на осъдения.

В предвид на горните съображения и на основание чл. 425, ал.1, т. 1 от НПК, Върховният касационен съд, първо наказателно отделение,

 

Р Е Ш И :

 

ОТМЕНЯ по реда за възобновяване на наказателните дела влязлото в сила определение, постановено на 02.10.2009 г. по нчд № 402/ 09 г. от Районен съд – Сливница.

ВРЪЩА делото за ново разглеждане на същия съд от друг състав от стадия на съдебното заседание.

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ :

 

ЧЛЕНОВЕ : 1.

2.