Ключови фрази
Касационни частни дела по спорове за подсъдност * спор за подсъдност

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

№ 113

София, 08.09.2017 година

Върховният касационен съд на Република България, второ наказателно отделение, в закрито съдебно заседание на пети септември две хиляди и седемнадесета година в състав:
ПРЕДСЕДАТЕЛ : Елена Авдева

ЧЛЕНОВЕ : Жанина Начева

Бисер Троянов

и като взе предвид становището на прокурора Димитър Генчев изслуша докладваното от съдията Елена Авдева
наказателно дело частно производство № 869/2017 г.

Производството по делото е образувано на основание чл. 44, ал. 1 от НПК по спор за подсъдност между районните съдилища в гр. Варна и гр. Девня.
Прокурорът изразява становище, че компетентен да разгледа делото е Районен съд гр. Девня.
Върховният касационен съд, второ наказателно отделение, след като обсъди доводите по делото, установи следното :
Районната прокуратура в гр. Варна е повдигнала обвинение срещу А. Б. Г. за престъпление по чл.206, ал.1 във вр. с чл. 26, ал.1 от НК за това, че в периода от 16.09.2010 г. до 20.09.2010 г. в гр.В.д., област В., в условията на продължавано престъпление, противозаконно присвоил чужди движими вещи, които владеел – сумата 7 419 лева, собственост на [фирма].
Съдията-докладчик по образуваното пред Варненския районен съд нохд № 2961/2017 г.решил, че по правилата на местната подсъдност и съобразно териториалния обхват на съдебните райони компетентен да разгледа делото е Девненския район съд, тъй като местоизвършването на престъплението - [населено място], е под негова юрисдикция. С тези съображения съдията прекратил производството и изпратил делото на районния съд в гр. Девня.
Съдията-докладчик от сезирания съд Юлиян Николов с определение № 232 от 14.07.2017 г. по нохд № 242/2017 г. повдигнал спор за подсъдност с аргументи от разпоредбата на чл. 36, ал. 2 от НПК, намирайки , че деянието е довършено в [населено място] и това обуславя подсъдност на районния съд в същия град.

Настоящият съдебен състав намира, че делото следва да разгледа от Районен съд–гр. Девня.
Съгласно чл. 36, ал. 1 от НПК делото е подсъдно на съда, в чийто район е извършено престъплението . Конкретизирането на неговото извършване, по силата на чл. 246, ал. 2 от НПК, е задължителен атрибут от обвинителния акт, който обвързва съдийската преценка за подсъдност по чл.248 от НПК. На стр.2 от представения обвинителен акт прокурорът от Варненската районна прокуратура Т.Томов е отбелязал, че съставът на престъплението е осъществен в [населено място]. Наистина в следващото изречение, разсъждавайки относно елементите на изпълнителното деяние, прокурорът е свързал извършването на присвоителните действия с „непредаване” на инкриминираните суми в счетоводството на фирма [фирма] във Варна, но този абзац трябва да се възприеме във връзка с останалите описателни детайли, според които базата на пострадалото юридическо лице е в [населено място]. В диспозитива на обвинителния акт отново се чете, че престъплението е извършено в [населено място]. При тези данни съдията-докладчик от Варненския районен съд правилно е отказал на този етап на производството да разгадава аргументите на обвинението относно признаците на ангажирания престъпен състав и се е съобразил с фиксираното в обвинителния акт място на извършване на престъплението – [населено място]. Ето защо делото следва да се разгледа от Районен съд-гр. Девня, който неправилно го е администрирал към Районен съд-гр. Варна.

Водим от горното и на основание чл. 44, ал. 1 от НПК Върховният касационен съд , второ наказателно отделение
О П Р Е Д Е Л И

Прекратеното от Районен съд-гр. Девня нохд № 242/ 2017 г. да се разгледа от същия съд.
Делото заедно с определението да се изпрати на Районен съд–гр. Девня..
Препис от определението да се изпрати на Варненския районен съд за сведение.
Определението не подлежи на обжалване.
ПРЕДСЕДАТЕЛ :

ЧЛЕНОВЕ : 1.

2.