Ключови фрази
нередовност на исковата молба * указания на съда * възстановяване на срокове * преюдициално значение * връщане на искова молба поради неизпълнение на указание за вписване на искова молба

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

О П Р Е Д Е Л Е Н И Е

 

702

 

София, 10.12.2009 година

 

Върховният касационен съд на Република България, четвърто гражданско отделение, в закрито заседание на  две хиляди и  девета година, в състав:

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ: НАДЕЖДА ЗЕКОВА

          ЧЛЕНОВЕ: ВЕСКА РАЙЧЕВА

  СВЕТЛА БОЯДЖИЕВА

 

изслуша докладваното от съдията  Н. Зекова

дело №  574/2009 година.

 

 

Производство по чл. 274, ал. 3, т. 1 ГПК.

Подадена е частна жалба от адвокат Ал. П. , пълномощник на Н. К. от гр. П. против определението на Апелативен съд – Пловдив, постановено по ч. гр. д. № 709/2009 год.. Към жалбата е приложено изложение на основанията за допускане на касационно обжалване и копия на решения на състави на касационния съд.

След проверка, касационният съд установи следното:

Делото е образувано по иск на Н. К. срещу М. З. , двамата от гр. П., да се признае за установено, че вземането на З. по осъдителното решение на Пловдивския окръжен съд, е погасено по давност. Първоинстанционният Пловдивски окръжен съд е констатирал нередовност на исковата молба и с определение от 5. 6. 2009 г. е задължил ищеца в седмичен срок от съобщението да отстрани нередовността, като посочи адрес за призоваването на ответницита З. Определението е съобщено на ищеца на 9. 6. 2009 г. чрез връчване на пълномощника му, адвокат П. В определения от съда седмичен срок за изпълнение, не е посочен адреса на ответницата, а с молба от 22. 06. 2009 г. адв. П е поискал продължаване на срока. С определение от 26. 06. 2009 г. Пловдивският окръжен съд е оставил без разглеждане искането на К. за продължаване на срока за отстраняване на нередовността на исковата молба и върнал същата, на основание чл. 129, ал. 3 ГПК, тъй-като нередовността й не е била отстранена в определния срок, изтекъл на 15. 6. 2009 г. Срещу определението от 26. 6. 2009 г. е подадена частна жалба от К. , за разглеждането на която е образувано ч. гр. д. № 709/2009 г. по описа на Пловдивския апелативен съд. Същият съд, с определение от 21. 07. 2009 г. е оставил без уважение частната жалба на К. срещу определението на окръжния съд за връщане на исковата му молба.

Искането на жалбоподателя К. за допускане на частно касационно обжалване на въззивното определение на Пловдивския апелативен съд е обосновано с хипотезата на чл. 280, ал. 1, т. 1 и т. 3 ГПК – произнасянето на въззивния съд е в противоречие с практиката на ВКС и от значение за точното приложение на закона.

Касационният съд счита, че не е налице основание за допускане на касация по чл. 280, ал. 1 т. 1 ГПК, тъй-като приложените решения на състави на ВКС не се включват в задължителната съдебна практика, която има предвид т. 1, а освен това се отнасят за конкретни случаи и факти, различни от обстоятелствата по настоящото дело.

Настоящият съдебен състав счита, че е налице основание за допускане на касационно обжалване по чл. 280, ал. 1, т. 3 ГПК, тъй-като произнасянето по същество от въззивния съд по процесуалния въпрос за връщане на исковата молба като недопустима, поради неотстраняване нередовността й, касае точното прилагане на закона.

Съгласно закона - чл. 64, ал. 2 и ал. 3 ГПК, страната, която е пропуснала определен от съда срок, може да поиска неговото възстановяване, като подаде молба в едноседмичен срок от съобщението за пропускането му. Съгласно чл. 229, ал. 1, т. 4 ГПК, съдът служебно спира производството, когато в друг съд се разглежда дело, решението по което ще има значение за правилното решаване на съответното дело. Жалбоподателят К. е бил уведомен за пропускане на срока за отстраняване на нередовността на исковата молба, чрез съобщаване на определението от 26. 6. 2009 г. на Пловдивския окръжен съд, което е станало на 10. 7. 2009 г.. В едноседмичния срок по чл. 64 ал. 3 ГПК той е подал частна жалба срещу определението на първоинстанционния съд, която съдържа искане за възстановяване на срока поради особени непредвидени обстоятелства. По това искане е дължал произнасяне първоинстанционният съд, като разрешаването на въпроса за възстановяване на срока за отстраняване на нередовността на исковата молба има обуславящо значение за разрешаване на процесуалния въпрос за връщането на молбата като нередовна. При тези обстоятелства въззивният съд е следвало да спре производството на частно обжалване по ч. гр. д. № 709/2009 г., да препрати на първоинстанционния съд разглеждането на искането за възстановяване на срока и след окончателното разрешаване на този въпрос по реда на чл. 274 ГПК, да възобнови производството по частната жалба срещу връщане на исковата молба и да се произнесе по същество.

 

 

 

 

По изложените съображения Върховният касационен съд

 

О П Р Е Д Е Л И:

 

 

ДОПУСКА касационно обжалване и ОТМЕНЯ определението, постановено на 21. 7. 2009 г. по ч. гр. д. № 709/2009 г. на Пловдивския апелативен съд.

ВРЪЩА делото на същия съд за постановяване на определение за спиране на производството на частно обжалване по жалбата на Н. К. за връщане на исковата му молба и постановяване на определение за препращане на делото на първоинстанционния Пловдивски окръжен съд за произнасяне по искането на К. за възстановяване на срока за отстраняване нередовността на исковата молба.

 

 

 

ПРЕДСЕДАТЕЛ:

 

ЧЛЕНОВЕ: